Content Editor

 
akademi_header.png


​30.03.2016
ŞEHİR Mütevelli Heyet Üyesi Aziz Sancar ve ŞEHİR Öğretim Üyesi Kemal Karpat'a Uluslararası Türk Akademisi'nden Ödül
İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar ve İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Karpat'a bilime yaptıkları katkılardan dolayı Uluslararası Türk Akademisi tarafından ödül verildi. 
Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar ve Prof. Dr. Kemal Karpat'a ödülleri, Uluslararası Türk Akademisi tarafından Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Birleşmiş Milletler temsilciliklerinin desteğiyle düzenlenen "Gündem 2030: İpek Yolunda Sinerjiler Sempozyumu'nda takdim edildi. 
Mart ayında New York'ta düzenenlenen sempozyumdaki ödül töreninde konuşan İstanbul İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, "Son iki-üç yüzyıldır Türk dünyası bilimin gelişmesinde önemli rol oynayamadı. Hem Türk dünyasının hem de tüm insanlığın, ilerleme için eğitim, bilim ve matematiğe odaklanma sorumluluğu var" dedi. 
Prof. Dr. Kemal Karpat da törende yaptığı konuşmada, Türk ve İslam dünyasından bilim insanlarının, bugün Batı dünyasının ulaştığı bilim seviyesine büyük katkılar verdiğini kaydederek, Türk ve İslam dünyasının, gelişmesinde büyük katkı sunduğu bilim ve teknolojiyi sahiplenmesi gerektiğini söyledi.