HABERLERŞEHİR Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin TÜBA Şeref Üyesi Seçildi

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin’i Akademi Şeref Üyesi seçti.


ŞEHİR Öğrencilerinin Uydu Projesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Ödül

İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin geliştirdiği CanSat model uydu projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Fuarı 2017 kapsamında "Dahi Genç" ödülünü kazandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden Enes Yalnız’ın proje yönetmenliğini yaptığı, Talha Cesim Giray’ın ise yapımcılığını üstlendiği "Aydınlık Yarınlar" adlı kısa film, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın desteğiyle düzenlenen Yeşil Bakış Kısa Film Yarışması kapsamında 130 kısa film projesi arasında finale kalarak, mansiyon ödülünün sahibi oldu.


ŞEHİR Dragos Kampüsü'nün Kapıları İlk Kez Mezunları İçin Açıldı

İstanbul Şehir Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı, yeni açılacak Dragos Kampüsü’nde gerçekleştirilen törenle sona erdi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti 26. Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, Bilim ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Okumuş ve İstanbul Şehir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Çelikcan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen törende, toplam 692 öğrenci mezuniyet coşkusunu yaşadı.


ŞEHİR'li Öğrenciler Viyana'da Yarıştı

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden oluşan Farazi Dava Yarışması Takımı, bu yıl 24.sü düzenlenen ve Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleşen Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Farazi Dava Yarışması'nda Üniversitemizi temsil etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda İstanbul Şehir Üniversitesi Suriyeli mülteci çocukların bahar etkinliğine ev sahipliği yaptı. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde bir grup gönüllü öğrencinin girişimiyle yaşları 8 ila 12 arasında değişen mülteci çocuklar eğlence dolu bir gün geçirdi.


İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, İskoçya’nın Glasgow şehrinde bu yıl 16.’sı düzenlenen Uluslararası Arabuluculuk Yarışması’nda mansiyon ödülüne layık görüldü. 15 ülkeden 142 hukuk fakültesi öğrencisini buluşturan yarışmada Türkiye’yi temsil eden tek takım İstanbul Şehir Üniversitesi oldu.


Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar İçin Geliştirilen Mobil Oyunlar ŞEHİR'de Tasarlanıyor

İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Shervin Shirmohammadi'nin koordinatörlüğünde yürütülen "Intelligent Serious Games for Social and Cognitive Competence" isimli proje kapsamında, öğrenme güçlüğü olan çocukların/gençlerin gelişimlerine katkıda bulunacak mobil oyunlar, İstanbul Şehir Üniversitesi laboratuvarlarında tasarlanıyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin geliştirdiği iki farklı uydu projesi; NASA tarafından desteklenen ve dünyanın en önemli üniversitelerinden öğrencilerin yarıştığı mini uydu yarışması CanSat’ta en başarılı 40 proje arasında yer alarak, finale kaldı. İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri, 9-11 Haziran 2017 tarihleri arasında ABD’nin Teksas Eyaleti’nde yapılacak yarışmada “Mechanics” ve “SwifTurk” isimli iki takımla Türkiye’yi temsil edecek.

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın Girişimcilik Mali Destek Programı ile hayata geçirilen INVEST ISTANBUL projesi, yerli girişimler arasından seçilecek en iyi 20 girişimi, Kasım ayında Londra'da gerçekleştirilecek olan Demo Day'de melek yatırımcılar ile buluşturacak.


İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) tarafından bu yıl 12.’si düzenlenen ve arabuluculuk alanında dünyadaki en saygın yarışmalardan birisi olan "Uluslararası Ticari Arabuluculuk Yarışması"na katıldılar.

İlk mezunlarını 2014 yılında veren İstanbul Şehir Üniversitesi’nin mezunları ve öğrencileri Mezunlar Derneği çatısı altında bir araya geldi.
Güneydoğu Avrupa, Balkanlar, Osmanlı ve Türkiye tarihi gibi alanlarda önemli akademik çalışmalar yürüten Prof. Dr. Fikret Adanır kütüphanesini ŞEHİR Kütüphanesi'ne bağışladı.
Genç yetenekleri Turkcell ailesine kazandırmayı hedefleyen Turkcell, "GNÇYTNK Kampüsünde" etkinliğiyle İstanbul Şehir Üniversitesi’ne konuk oldu.

İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Özlem Sandıkcı Türkdoğan ve Yrd. Doç. Dr. Özge Özyılmaz’ın projeleri, British Academy Newton Mobility Grants Programı tarafından desteklenmeye uygun görüldü.

İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin, TÜBA Akademi Ödülleri 2016’da Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde ödüle layık görüldü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ödül törenine sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Şerif Mardin’in ödülünü İstanbul Şehir Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Cengiz Kallek teslim aldı.
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen bir anne ve kızının, bir fotoğraf makinesiyle hayata ve hatıralarına tutunmaya çalışmasını konu alan "Penaber/Mülteci" filmi Sabancı Vakfı’nın düzenlediği "Mülteci Kadınlar" konulu kısa film yarışmasında ikinci oldu.

İstanbul Şehir Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Manuel Knoll, felsefe alanındaki çalışmalarından dolayı 2016 yılı Lucio Colletti Ödülü'ne layık görüldü.

Restoratör, koleksiyoner ve mimarlık tarihçisi olarak çok sayıda kalıcı eser bırakan Yüksek Mimar Mühendis Ekrem Hakkı Ayverdi, “Ekrem Hakkı Ayverdi’nin Hâtırasına Osmanlı Mimarlık Kültürü” kitabıyla anıldı. Her biri Osmanlı mimarlığının farklı yönlerini ele alan toplam 12 makalenin yer aldığı kitabı, İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hatice Aynur ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Dr. A. Hilal Uğurlu yayına hazırladı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Shervin Shirmohammadi, dünyanın en saygın teknoloji enstitüleri arasında gösterilen Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’ne (Institute of Electrical and Electronics Engineers-IEEE) Onur Üyesi seçildi.
İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Psikolojisi Uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik, göreve başlayacak olan kaymakam adaylarına "Bir Yönetim Modeli Süleymaniye: Osmanlı Devletinde Yönetim ve Liderlik" konulu bir seminer gerçekleştirdi.
Erasmus+ Uluslararası Kredi Hareketliliğinden sorumlu, Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı yetkililerinden oluşan bir heyet, 6 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi’ne bir izleme ziyareti gerçekleştirdi.

ŞEHİR'li Araştırmacılara 2 Yeni TÜBİTAK Projesi Desteği
İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Atçıl ve Prof. Dr. Shervin Shirmohammadi'nin projeleri, TÜBİTAK 3501 ve 1001 Programları tarafından desteklenmeye hak kazandı.

ŞEHİR Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Atçıl'dan yeni kitap
İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Atçıl’ın “Scholars and Sultans in the Early Modern Ottoman Empire” isimli kitabı Cambridge University Press tarafından yayımlandı.

ŞEHİR mezunları Boston'daki bilişsel psikoloji kongresine katıldı
İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2014-2015 Akademik Yılı mezunlarından Büşra Tanrıverdi Özkan ve 2015-2016 Akademik Yılı mezunlarından Saliha Büşra Selman, Bilişsel Psikoloji alanındaki en büyük iki topluluktan biri olan Psychonomic Society'nin 17-20 Kasım 2016 tarihleri arasında Boston'da düzenlenen 57. kongresine katıldılar.

İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar ve İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Karpat'a bilime yaptıkları katkılardan dolayı Uluslararası Türk Akademisi tarafından ödül verildi.


İstanbul Şehir Üniversitesi Sürdürülebilir Sistemler & Çözümler Laboratuvarı (S3-Lab) ile Arizona Devlet Üniversitesi (ASU) Rob ve Melani Walton Sürdürülebilirlik Çözümleri Girişimi arasında araştırma, eğitim ve kamusal katılım ortaklığı kuruldu. İki kurum arasındaki bu ortaklık ile, sürdürülebilir bir dünya için disiplinlerarası çağdaş araştırmaların teşvik edilmesi, endüstriyel çözümlerin sunulması ve kamusal katılımın temin edilmesi amaçlanıyor.
İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin, Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde, Türkiye’de din ve modernleşme, sivil toplum, ideoloji, merkez-çevre ve mektep-mahalle üzerine yaptığı öncü ve çığır açıcı bilimsel çalışmaları nedeniyle TÜBA 2016 Uluslararası Akademi Ödülü'ne layık görüldü.
İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk bölümü öğrencisi İbrahim Kibar'ın kurucu ortak olduğu "Project Virtuous Triangle", Avrupa'daki mültecilerin entegrasyonuna destek sağlamak amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilen ve 2016 yılındaki teması "Entegre Gelecekler" olan Avrupa Sosyal Yenilikçilik Yarışması'nda ödül alan üç projeden biri oldu.

İletişim Psikolojisi Güz Dönemi Seminerlerine Yoğun İlgi
İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Psikolojisi Uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik tarafından yürütülen ve Üsküdar Belediyesi'nin gerçekleştirdiği İletişim Psikolojisi Seminerleri'nin 2016 Güz Dönemi Ekim ayı itibarıyla başladı.

ŞEHİR Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Karpat, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne Layık Görüldü

Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu. İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Karpat, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görüldü.


İstanbul Şehir Üniversitesi’nin 3'ünde proje yürütücüsü 2'sinde proje ortağı olarak yer aldığı 5 yeni proje, 2016 yılı Mali Destek Programları kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye hak kazandı.

ŞEHİR Sinema ve Televizyon Bölümü Öğrencisi Yavuz Gözeller'in Filmi Chicago International Arthouse Film Festivalinde
İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümü öğrencisi Yavuz Gözeller'in "Buddha Days" isimli kısa filmi 2016 BLOW-UP Chicago International Arthouse Film Festivalinde yarışıyor.
ŞEHİR Mechanics Ar-Ge Kulübü tarafından yürütülen proje kapsamında, İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri, 9-10-11 Haziran 2017 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas Eyaleti'nde, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından düzenlenecek olan "CanSat" model uydu yarışmasında ŞEHİR'i ve ülkemizi temsil edecekler.
İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Ceren Acartürk’ün ortak olarak yer aldığı Konsorsiyumun sunduğu “STRENGTHS: Fostering responsive mental health systems in the Syrian refugee crisis isimli proje Avrupa Birliği Horizon 2020 programından destek almaya hak kazandı. 

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün organizasyonuyla 19-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Makedonya’nın Berovo şehrinde “Pozitif Eğitimciliğin Gelecek İnşası” adlı seminer gerçekleştirildi. İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Psikolojisi Uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik seminere eğitimci olarak katıldı.


İstanbul Şehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi incuba.city bünyesinde bulunan Hotel Linkage’dan turizm profesyonellerine eğitim desteği devam ediyor. Hotel Linkage, ŞEHİR incuba.city ve ŞEHİR Teknoloji Transfer Ofisi’nin destekleriyle Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenecek olan bir eğitim maratonuna hazırlanıyor.

ŞEHİR'in ilk mezunlar buluşması gerçekleşti
İstanbul Şehir Üniversitesi'nin ilk mezunlar buluşması ŞEHİR Kariyer Merkezi'nin organizasyonuyla 26 Ağustos 2016, Cuma günü Batı Kampüsünde gerçekleşti.

TÜBİTAK'ın üniversitelerde girişimcilik ve yenilikçilik faaliyetlerinin teşvik edilmesi amacıyla hazırladığı "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi"nde İstanbul Şehir Üniversitesi, Türkiye'deki en girişimci ve en yenilikçi 50 üniversite arasında 15. sıraya yükseldi.
TRT'de yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" dizisinin yönetim kadrosu ve yapım şirketi Tekden Film'in yöneticileri için İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından "Lider Yönetici" eğitim programı düzenleniyor.
İstanbul Şehir Üniversitesi, 2016 yılı Erasmus+ Uluslararası Kredi Hareketliliği faaliyeti kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen 7 projesi ve kendisine tahsis edilen toplam 340.091 avro hibe miktarı ile, başvurusu kabul edilen 21 üniversite arasında 4. sırada, vakıf üniversiteleri arasında ise 1. sırada yer aldı.

ŞEHİR'in Yeni Mütevelli Heyeti Üyeleri
Nobel ödüllü Aziz Sancar ve iş dünyasının yıldızları ŞEHİR’de buluştu.

ŞEHİR İletişim Fakültesi öğrencilerine birincilik ödülü
İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi 2. sınıf öğrencileri Beshr Idlbi ve Huzaifa Asım, Yeşilay tarafından yürütülen "Drug Addiction Awareness on Adult Project (DAWAP)" projesi kapsamında düzenlenen uluslararası kısa film yarışmasında birinci oldu.

ŞEHİR'DE MEZUNİYET COŞKUSU

Kalem Vakfı Okulları öğrencileri dil sertifikalarını aldı
Kalem Vakfı Okulları öğrencileri, 2 Haziran 2016 tarihinde Kalem Vakfı Okulları'nın Çamlıca Yerleşkesi'nde gerçekleşen ve İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Kavak ile Arapça Okutmanı Abdulqader Badlah'ın da katıldığı törenle dil sertifikalarını aldılar.
İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden Enes Etlik, INADR (International Academy of Dispute Resolution) tarafından organize edilen "2016 INADR Athens Mediation Tournament" isimli arabuluculuk yarışmasında "En İyi Arabulucu" ödülünü kazandı.
İstanbul Şehir Üniversitesi'nde öğrenim gören uluslararası öğrencilere Ortak Dersler kapsamında sunulan "Uluslararası Öğrenciler İçin Türkçe" derslerini tamamlayan öğrenciler, 2015-2016 Akademik Yılı sonunda bir araya geldiler.

İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Baysan'ın projesi TÜBİTAK 2236 Programı tarafından desteklenmeye hak kazandı.
İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Psikolojisi Uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik, 1-4 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara'da düzenlenen Netcom Belediye Zirvesi'nde "Kurumsal Gelişimin Dinamikleri" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

ŞEHİR Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Uluslararasılaşmadan Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. T. Erkan Türe, 2.Türk-Arap Yüksek Öğretim Kongresi'nde yer aldı
İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Uluslararasılaşmadan Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. T. Erkan Türe, 2.Türk-Arap Yüksek Öğretim Kongresi'nde "Student and Staff Mobility Strategies: How to Close the Gap Between Policy and Practice" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
İstanbul Şehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi, 25-28 Nisan 2016 tarihlerinde Füceyre, Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleşen "10th Fujairah International Career and Education Fair"e katıldı.
İstanbul Şehir Üniversitesi, Kalem Vakfı Okulları ile öğretim programı geliştirmek adına bir iş birliği protokolü imzaladı. Anlaşmayla, ilköğretim 5.sınıf ve ortaöğretim hazırlık sınıfı öğrencilerinin Arapça dersindeki yılsonu değerlendirmelerinin uluslararası dil kriterlerine göre ölçülmesi amaçlanıyor.
İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Karpat, 27 Nisan 2016 tarihinde ŞEHİR Güney Kampüsünde gerçekleştirilen "Tarihçe Konferansları Serisi" kapsamındaki "Balkanlarda İslam" konferansında İslam’ın Balkanlar’da nasıl yayıldığını ve yaşandığını anlattı.
İstanbul Şehir Üniversitesi 2015-2016 Streetball Turnuvası'nın 28 Nisan 2016, Perşembe günü ŞEHİR Doğu Kampüsünde oynanan final maçında Go Ez Mojo takımı, rakibi The Best takımını 15-8 mağlup ederek turnuvanın birincisi oldu.
İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Psikolojisi Uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik, 19 Nisan 2016 tarihinde TÜRKSAT Bilişim tarafından Ankara'da düzenlenen EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemleri) Zirvesi 2016'nın açılış sunumunu gerçekleştirdi.
İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Psikolojisi Uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik, ASKON (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği) Trabzon şubesinin davetlisi olarak 23 Nisan 2016 tarihinde, yatırımcı-girişimci iş adamlarına yönelik bir program gerçekleştirdi.

Kazakistan'ın Almaty Management Üniversitesi Temel Eğitim Fakültesi Dekanı Assylbek Nurgabdeshov ŞEHİR'i ziyaret etti. Dr. Assylbek Nurgabdeshov, ŞEHİR'in ilk MBA mezunlarından. Ziyaret sırasında Almaty Management Üniversitesi ve ŞEHİR arasındaki iş birliğini geliştirmek amacıyla bir mutabakat metni imzalandı.
İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Psikolojisi Uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik tarafından yürütülen İletişim Psikolojisi Seminerleri başladı.

ŞEHİR TTO'nun "Girişimciler için Biyomimikri" projesine ERASMUS+ desteği
İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi'nin "Girişimciler için Biyomimikri" isimli projesi ERASMUS+ Ana Eylem 2 Okul Eğitimi (Karma) Stratejik Ortaklıklar Programı tarafından desteklenmeye hak kazandı.
İstanbul Şehir Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. M. Tamer Özgün, Yrd. Doç. Dr. Hakan Doğan ve Yrd. Doç. Dr. M. Kemal Özdemir'in yer aldıkları projeler TÜBİTAK 1003 Programı tarafından desteklenmeye hak kazandı.

ŞEHİR Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Çalışkan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı Üyeliğine aday gösterildi

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Çalışkan, Türkiye Cumhuriyeti tarafından Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı Üyeliğine aday gösterildi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden oluşan Farazi Dava Yarışması Takımı, Mart ayında Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen 23. Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Farazi Dava Yarışması'nda (23. Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot) Üniversitemizi başarılı bir şekilde temsil etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü, BİMTAŞ ve İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Araştırmaları Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü "İstanbul Kültürel Mirası Koruma Stratejileri ve Dünya Miras Alanları Sosyal Araştırması" Projesi, İstanbul’un genelini bütüncül bir koruma anlayışı içinde ele almakla birlikte, tarihi merkezleri korumak üzere hazırlanıyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü'nün organize ettiği ve T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen "1915’ten 2015’e Nedenleri, Sonuçları ve Mirasıyla Çanakkale Zaferi Anma Etkinlikleri" projesinin ikinci ayağı ŞEHİR'lilerin Çanakkale Gelibolu'daki şehitlikleri ziyareti ile gerçekleştirildi. 


İstanbul Şehir Üniversitesi Geleneksel Okçuluk Kulübü, 28 Şubat 2016 tarihinde İstanbul'da düzenlenen 3. Talimhane Salon Okçuluk Yarışması'nda 1.lik, 2.lik ve 3.lük ödüllerinin sahibi oldu.

İstanbul Şehir Üniversitesi, "Çocuk Modernleşmesi ve Çocuk Edebiyatı" temasıyla yedincisini gerçekleştirdiği "Çocuk Edebiyatı Buluşmaları"nda Çocuk Vakfı Kurucusu ve deneyimli yazar Mustafa Ruhi Şirin’i ağırladı.

Üniversitelerarası Masa Tenisi Ligi'ne (Unilig) bu yıl ilk defa katılan İstanbul Şehir Üniversitesi Masa Tenisi Takımı, D grubunda yarıştığı turnuvayı 4. sırada tamamladı.


ŞEHİR Farazi Dava Yarışması Takımı Gürcistan’daki hazırlık maçlarına katıldı

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden oluşan Farazi Dava Yarışması Takımı, Arbitration Initiative Georgia tarafından Gürcistan’ın başkenti Tiflis'te düzenlenen 5. Tiflis Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim hazırlık maçlarında (5. Tbilisi Pre-Moot For Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot) Üniversitemizi temsil etti.

İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen, tekstil sektörünün önemli aktörlerinden TAYPA Şirketler Grubunun çalışanlarına yönelik “Lider Yönetici Programı” ve “Gönlünü Geniş, Zihnini Aydınlık Tut” eğitim programları başladı.

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü tarafından düzenlenen "Cihan Harbinde Gelibolu ve Mirası" isimli sergi birbirinden ilginç fotoğraf ve belgelerle tarih severlere kapılarını açtı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi Mutlu Kurnalı'nın yönetmenliğini yaptığı ve çekimleri Bursa'da gerçekleşen "ON" isimli film, Eğitim-Bir-Sen tarafından düzenlenen 2. Kısa Film Yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi'nin organizasyonuyla, Nokia Ar-Ge Merkezi’nden farklı proje temsilcileri üniversite-sanayi işbirliği kapsamında ŞEHİR'i ziyaret etti.

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ORSAM) her yıl gerçekleştirdiği "Ortadoğu Kış Okulu Programı", Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi, İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi’nin katkıları ile bu yıl 8-12 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde düzenleniyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından TÜRKSAT yöneticilerine yönelik yürütülen Etkili Lider Yönetici Geliştirme Programı, 2 Şubat 2016 tarihinde düzenlenen sertifika töreniyle tamamlandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü'nün sunduğu "İstanbul Şehir Üniversitesi Ar-Ge Strateji Belgesi" isimli proje TÜBİTAK 1000-Üniversitelerin Araştırma ve Geliştirme Potansiyelinin Artırılmasına Yönelik Destek Programı tarafından desteklenmeye layık görüldü.

İstanbul Şehir Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Kemal Özdemir, "Yeni, Verimli Kablosuz Sistemler için FM Bandında Genişbant Yönelimli Kanalların Karakterizasyonu ve Ölçümü" isimli projesiyle U2020 Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursu'nu kazandı.


Gebze Belediyesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen "41 Genç 41 Gelecek" Liderlik Eğitimi Projesini tamamlayan ilk katılımcı öğrenci grubu sertifikalarına kavuştu.

İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Mehmet Genç, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından verilen 5.Türk Kültürüne Hizmet Şükran Ödülü'nün sahibi oldu.

"Türkiye'de Kadın Yazarlığın Tarihi" sempozyum dizisinin dördüncüsü, İstanbul Şehir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi'nin işbirliğiyle 26-27 Aralık 2015 tarihlerinde Doğu Kampüsü'nde gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde yapılmış tüm "sözlü tarih" çalışmalarını bir araya getirmeyi hedefleyen ve Türkiye’nin hafızasına önemli katkılar sağlayacak olan "Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı" projesi, Bilim ve Sanat Vakfı ve İstanbul Şehir Üniversitesi ortaklığıyla yürütülecek.

Avrupa Birliği Eski Bakanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü işbirliğiyle 23 Aralık 2015 tarihinde Doğu Kampüsü'nde düzenlenen "Bir Fikir Olarak Avrupa" konuşma serisinin konuğu oldu.


Yrd. Doç. Dr. Kahraman Şakul'un projesine T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan destek

İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kahraman Şakul, "1915’ten 2015’e, Nedenleri Sonuçları ve Mirasıyla Çanakkale Zaferi Anma Etkinlikleri" isimli projesiyle T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın Çanakkale 100. Yıl Özel Destek Programı'ndan destek almaya hak kazandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 18 Aralık 2015 tarihinde Doğu Kampüsü'nde düzenlenen "Rusya’daki Türk Şirketlerinin Hukuki Durumu ve Alacaklarının Tahsili” başlıklı panel, hukukçu, akademisyen ve Hukuk Fakültesi öğrencilerini bir araya getirdi.

Ünlü su altı fotoğrafçısı ve seramik sanatçısı Yavuz Pilevneli’nin 16 yılda dünyanın farklı ülkelerinde çektiği su altı fotoğraflarından oluşan “Su Altının Gizemleri” isimli sergisi, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde sergilenmeye başladı. Sergilenen fotoğraflar arasında Pilevneli’nin Küba, Malezya, Papua Yeni Gine, Endonezya, Ürdün ve Mısır kıyılarında çektiği, nadir görülen su altı canlılarının da fotoğrafları yer alıyor.


TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları (GEBİP) Ödülü'ne layık görülen ŞEHİR İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Abdurrahman Atçıl'a ödülü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından takdim edildi

Türkiye Bilimler Akademisi TÜBA'nın bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında uluslararası düzeyde organize edilen TÜBA Akademi Ödülleri açıklandı. Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde ödülün sahibi İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Mehmet Genç oldu. 

İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Diplomasi Kulübü tarafından 25 Kasım 2015 tarihinde, DAİŞ’in Paris’te gerçekleştirdiği terör saldırılarını mercek altına almak amacıyla “Avrupalı Savaşçılar, DAİŞ ve Paris Saldırıları” başlıklı bir panel düzenlendi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından her hafta Türkiye ve Dünya siyasetinde yaşanan tarihi olayların ve güncel gelişmelerin değerlendirildiği "Çarşamba Toplantıları"nda bu hafta "Suriye’de Bitmeyen Savaş ve Mülteci Krizi" masaya yatırıldı.


ŞEHİR Osmanlı Belediyeleri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı

İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Araştırmaları Merkezi 6-7 Kasım 2015 tarihlerinde "Ottoman Municipalities: Governing Late Ottoman Cities (Osmanlı Belediyeleri: Son Dönem Osmanlı Şehirlerini Yönetmek)" başlıklı bir çalıştay düzenledi.


Nörobilim ve Nöropsikoloji ŞEHİR’de konuşuldu

İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün “Bilişsel Nörobilim Çalıştayı” adı altında başlattığı etkinlik serisinin ilki, 5 Kasım 2015, Perşembe günü Batı Kampüsü Sinema Salonu’nda gerçekleşti.

Boğaziçi Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Aptullah Kuran'ın anısını yaşatmak üzere her yıl Rektörlük tarafından verilen Aptullah Kuran Üstün Hizmet Ödülü ise bu yıl ülkemiz sosyal bilimler dünyası kadar düşünce ve siyaset dünyasına da önemli açılımlar sunan Prof. Dr. Şerif Mardin'e verildi.


ŞEHİR Hukuk Fakültesi öğrencileri Londra'da yarıştı

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden oluşan Farazi Dava Yarışması Takımı, Londra’daki King’s College’da düzenlenen “Doğrudan Yabancı Yatırım Tahkimi Uluslararası Farazi Dava Yarışması”nda ŞEHİR’i ve Türkiye’yi temsil etti.

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrenci kulüpleri ve toplulukları, 4-5 Kasım 2015 tarihlerinde Doğu Kampüsü’nde düzenlenen “Kulüpler Fuarı”nda bir araya geldi. 

İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi'nin birlikte düzenlediği "Küreseli Tartışmak Konuşma Serisi"nin 26.sı 27 Ekim 2015  Salı günü, ŞEHİR Batı Kampüsü Sinema Salonu'nda gerçekleştirildi. Etkinlikte, Ukrayna krizinin ve Kırım’ın Rusya tarafından ilhakının bölgeye etkisi masaya yatırıldı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile Keiretsu Forum arasında "Melek Yatırım Ağı" işbirliği anlaşması imzalandı. Toplantıda konuşan İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Önder Yılmaz, "ŞEHİR ve dünyanın en büyük melek yatırımcı ağı Keiretsu Forum arasındaki bu anlaşma Türkiye'deki melek yatırım ağları ile üniversiteler arasındaki işbirliklerine örnek teşkil etmesi açısından çok önemli" dedi.

İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi'nin katkıları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle "Yaşlılık Atölyesi" düzenlendi.

İstanbul Şehir Üniversitesi, 20 Ekim-24 Kasım 2015 tarihleri arasında Batı Kampüsü Merdiven Altı Sanat Galerisi'nde "ŞEHİR CTV ON WORK" adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencilerinin çektiği filmler, 20-21-22 Ekim 2015 tarihlerinde ŞEHİR'liler ile buluşuyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi tarafından yürütülen “Küreseli Tartışmak” konuşma serisi kapsamında Rusya’nın Suriye hamlesinin, uluslararası ve bölgesel siyaset açısından etkileri tartışıldı.


Yeni “ŞEHİR”liler Üniversite Hayatına “Merhaba” Dedi

2015-2016 Akademik Yılı’nda Üniversitemiz programlarına kayıt yaptırıp "ŞEHİR"li olan öğrencilerimiz için 17 Eylül 2015, Perşembe günü Oryantasyon Programı düzenlendi. "ŞEHİR"li yeni öğrencilerimizin, akademik ve sosyal hayata kolay uyum sağlamaları ve üniversitemizi yakından tanımaları amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, aynı zamanda bilgi işlem, kütüphane ve sosyal imkanların yanı sıra idari birimler hakkında da genel bilgilendirilmeler yapıldı. 

"Sosyal ve Bilişsel Yeterlilik için Akıllı Ciddi Oyunlar (Yeterlilik için ACO)" isimli projemiz ERASMUS+ Okul Eğitimi (Karma) Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Programı tarafından desteklenmeye hak kazandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin başlattığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, "Kişisel Arşivlerde İstanbul Belleği" projesi kapsamında ünlü araştırmacı, biyografi yazarı ve tarihçi Taha Toros'un uzun yıllar boyunca biriktirdiği ve özenle koruduğu arşivin bir bölümü, dijital ortama aktarıldı.

Zaytuna College ve ŞEHİR Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
İstanbul Şehir Üniversitesi ve merkezi California'da bulunan Zaytuna College arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden oluşan Uluslararası Ticari Tahkim Farazi Dava Yarışma Takımı Viyana’da düzenlenen Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Farazi Dava Yarışması’nda yarıştı.

İstanbul Şehir Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı, düzenli kalite teminatı ve nitelikli gelişim desteği sunan uluslararası kalite kuruluşu Pearson Assured tarafından akreditasyona layık görüldü.

ŞEHİR SehSat Takımı'nın CanSat Başarısı
İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nin kontrolünde kurulan SehSat Takımı, AIAA (American Institute of Aeronautics and Astronautics) Kuruluşu’nun düzenlemiş olduğu CanSat yarışmasında Türkiye’den katılan üniversiteler arasında 2. olurken, dünya genelindeki üniversiteler arasında 14. oldu.

ŞEHİR 2014-2015 MEZUNLARINI UĞURLADI

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin 2014-2015 akademik yılı mezunları, 12 Haziran Cuma günü üniversitenin Doğu Kampüsü’nde düzenlenen ve "Bilgi Sorumluluktur" temasının kullanıldığı görkemli törenle diplomalarını aldılar. 154 lisans, 144 lisansüstü olmak üzere toplam 298 öğrencinin mezun olduğu törenin açılış konuşmasını İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu yaptı. Törende ayrıca üniversitenin kurucu vakfı olan Bilim ve Sanat Vakfı Başkanı Dr. Ahmet Okumuş ile Bilim ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı Dr. Mustafa Özel de mezunlara hitaben konuştu. 


ŞEHİR Girişimcilik Sistemi'nin bir yapı taşı olarak kurgulanan ve ŞEHİR Teknoloji Transfer Ofisi ve Kuluçka Merkezi incuba.city tarafından organize edilen Sosyal Girişimcilik Okulu, 2015 Bahar döneminde 6 haftalık yoğun bir eğitim sonunda ilk mezunlarını verdi.

ŞEHİR Kuluçka Merkezi'ne TÜBİTAK desteği
İstanbul Şehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi (incuba.city), "ŞEHİR GİRİŞİMCİLİK OKULU" isimli projesiyle TÜBİTAK 1601 - Üniversitelerde Girişimcilik Sertifika Programı Oluşturulması ve Yürütülmesi 2015 Yılı Çağrısı’ndan 36 ay boyunca destek almaya hak kazandı.

Yrd. Doç. Dr. Reyyan Bilge'nin projesine TÜBİTAK desteği
Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Reyyan Bilge, “Mental Rotasyon (MR) testinde kullanılan stratejiler ve alışılmış bilgi işleme metodları” isimli projesiyle TÜBİTAK 2236 - Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşımı Destek Programı’ndan 24 ay boyunca destek almaya hak kazandı.
İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Atçıl, TÜBA’nın 2015 yılı "Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü"nü (GEBİP) kazandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ŞEHİR TTO) 35 Milyon avroluk fona yatırımcı olarak katıldı.

İstanbul Şehir Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) katkılarılarıyla Gebze Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen "G20 Gelecek Dünya Gelecek Türkiye Zirvesi" 11 Nisan 2015 Cumartesi günü Gebze Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.


Uluslararası İlişkiler Ofisi, Mart ayı içerisinde üniversitemizi uluslararası üç fuarda temsil etti.
Kanada'da bulunan Vancouver Film Okulu temsilcisi 8 Nisan 2015, Çarşamba günü ŞEHİR’i ziyaret ederek, okulun sunduğu eğitim imkanları hakkında ŞEHİR öğrencilerine seminer verdi.

Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu'nun bu yılki değerlendirme sonuçları açıklandı.ŞEHİR Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencilerinden Abdullah Şahin, Yusuf Yiğit ve Ramazan Cihat Özen’in kısa film projeleri mali destekle ödüllendirildi.

11. Kadir Has Ödülleri sahiplerini buldu. “Toplum-siyaset-ekonomi” alanında  verilen “Üstün Başarı Ödülü”nün sahibi ŞEHİR Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin oldu.

ŞEHİR Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nden Avrupa Birliği ve TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer görülen üç yeni proje. 


SIT Study Abroad Programı'ndan öğrenciler ŞEHİR'deydi

Amerika’daki farklı üniversitelerden öğrencilerin oluşturduğu 20 kişilik bir grup, merkezi Amerika’da bulunan the School for International Training (SIT) Study Abroad Programı kapsamında 13 Mart 2015, Cuma günü ŞEHİR’i ziyaret ettiler.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, 27 Şubat 2015, Cuma günü Doğu Kampüsü’nde düzenlenen “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYS) Özelinde ÖSYM’nin Sınav Sistemi” konulu seminerde üniversite ve lise temsilcileriyle bir araya geldi.

Fotoğraf sanatçısı Berkant Çolak "Sır" adlı belgesel projesi için çalışırken çektiği fotoğraflardan oluşan "ADAM" sergisiyle ŞEHİR'de sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, 25 Şubat-25 Mart 2015 tarihleri arasında Batı Kampüsü Merdivenaltı Sanat Galerisi'nde.

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık 4. sınıf öğrencilerinin, Turgut Cansever'in fikirleri bağlamında, son zamanlarda gündemin popüler konusu olan “yatay şehir” kavramını irdeledikleri "Ufki Şehre Mümkün Bakışlar" projesi İstanbul Şehir Üniversitesi’nde sergileniyor.


Fransa IAU College öğrencileri ŞEHİR'deydi

Fransa’daki IAU College’dan 25 kişilik bir grup öğrenci Rektör Dr. Carl Jubran ile birlikte 15 Ocak 2015, Perşembe günü ŞEHİR’deydiler. Grup İspanya, Yunanistan, Fas ve Türkiye’de seminerler ve kültürel ziyaretleri içeren bir “seyahat seminerleri” programı kapsamında, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde "Türk İç ve Dış Politikası" üzerine iki seminere katıldılar.

İstanbul Şehir Üniversitesi, 17 Aralık 2014 - 27 Ocak 2015 tarihleri arasında, Batı Kampüsü Merdiven Altı Sanat Galerisi’nde “Kesişen Yollar” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Behar, “Bir Mahallenin Doğumu ve Ölümü (1494-2008) - Osmanlı İstanbulu’nda Kasap İlyas Mahallesi” eseriyle “Sedat Simavi Sosyal Bilimler Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen ŞEHİR Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Deniz Akarlı ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı.


ŞEHİR, “Çocuk İstismarı ve İhmali Sempozyumu”na ev sahipliği yaptı

İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Psikoloji Kulübü, Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği ve İsveç Konsolosluğu işbirliğiyle gerçekleşen “Çocuk İstismarı ve İhmali Sempozyumu”nda çocuk istismarı ve etkileri masaya yatırıldı.

ŞEHİR Bilgi Güvenliği Mühendisliği Yüksek Lisans Programı öğrencilerinden Ekrem İkizoğlu, TSE’nin “Beyaz Şapkalı Hacker” programında gösterdiği başarı sonucu sertifika almaya layık görüldü.


Eski Bakan Warsi, "Birleşik Krallık'ta Müslüman Bakan Olmak" Üzerine Tecrübelerini ŞEHİR'de Anlattı

İstanbul Şehir Üniversitesi, “Küreseli Tartışmak” konulu halka açık konferansının yeni dizisinde Birleşik Krallık İnanç ve Topluluklar Eski Bakanı Baroness Sayeeda Warsi’yi konuk etti. Baroness Warsi, “İngiltere’de Müslüman Olmak: Bakan Olarak Deneyimlerim” adlı bir konuşma yaptı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü, Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) işbirliği ile gerçekleşen etkinlikte ünlü medya teorisyeni Laura Marks’ı ağırladı. Marks, “Halı Gibi Düşünmek: Algının Cisimlenmesi ve Algoritmik Medyada Bireyleşme” ve “Akışkan ve Yoğunlaştırılmış İmgeler: Molla Sadra Sinema Araştırmalarıyla Karşılaşıyor” başlıklı konuşmalarında yeni medya sanatını ve sinemayı İslam Felsefesi’nin gözünden yorumladı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Geleneksel Okçuluk Kulübü Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirilen Șerban Cantacuzino Geleneksel Okçuluk Yarışması'nda Türkiye'yi temsil ediyor. 


ŞEHİR ve MUSION TÜRKİYE, Üç Boyutlu Hologram Teknolojisini Geliştirmek İçin 'Medya Teknolojileri Merkezi' Kuruyor

İstanbul Şehir Üniversitesi, dünyada 3 boyutlu efekt ve gösteri teknolojilerinin en yaratıcı patentlerini elinde tutan Musion ile bir işbirliğine imza attı. Hologram teknolojisine dayalı ortak bir Medya Teknolojileri Merkezi kurmak için anlaşan iki kurum, söz konusu teknolojiyi farklı uygulama alanlarında kullanabilmek için araştırmalar yapacak.


İstanbul Şehir Üniversitesi’nde ‘Son Tophaneli’ Fotoğraf Sergisi açıldı

İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi, 5 Kasım-25 Aralık tarihlerinde fotoğraf sanatçısı Nihal Gündüz’ün “Son Tophaneli 2012” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi ve TÜBİTAK TÜSSİDE, beş yıllık bir işbirliğine imza attılar. Bu işbirliği çerçevesinde TÜBİTAK TÜSSİDE bünyesindeki araştırmacılar, akademik yetkinliğini ŞEHİR’de artırırken, üniversitenin akademik kadrosu da TÜSSİDE’nin kurumsal araştırma projelerinde görev alacak.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin AKARLI, ŞEHİR Postası'na konuştu. Söyleşi için tıklayın.

 

“Osmanlı’dan Sinema Manzaraları” İstanbullularla buluştu

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin, Türkiye’de ilk kez düzenlenen İstanbul Sessiz Sinema Günleri’ne özel olarak hazırladığı “Osmanlı’dan Sinema Manzaraları” gösterimi, İstanbul Modern Sinema’da gerçekleşti. 20. Yüzyıl başından Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı topraklarında çekilmiş çok özel filmler dünya müzelerinden getirtilerek Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluştu.

ŞEHİR Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenen "Sosyali Yeniden Düşünmek Konuşma Serisi'nin 12. konuğu  Şerif Mardin'di. Aynı zamanda ŞEHİR Sosyoloji Bölümü akademik kadrosuna katılan Şerif Mardin, ŞEHİR'deki ilk dersini vermiş oldu.

Yeni ŞEHİR'lilerin üniversiteye kolay uyum sağlamaları amacıyla düzenlenen 2014 Oryantasyon Programı, sunumlar, eğlenceli kısa filmler, ikramlar ve programın finalindeki konser ile bu yıl festival havasında gerçekleşti.

Kino İstanbul tarafından İstanbul Şehir Ünivesitesi ve İstanbul Modern işbirliğiyle düzenlenen İstanbul Sessiz Sinema Günleri bu yıl ilk kez “Sessiz Sedasız Geliyorlar” başlığı altında 9-10-11-12 Ekim tarihlerinde gerçekleşiyor. İstanbul Modern Sinema’nın ana ev sahipliğinde ve İtalya'nın Bologna kentindeki film restorasyonı alanında dunyanin en prestijli kurumlarindan Cineteca di Bologna’nın da resmi desteğiyle gerçekleşen etkinlik, Türkiye’de sinemanın 100. yılını kutladığı 2014’te, sinemanın erken döneminden çeşitli örnekleri sunuyor.


ŞEHİR, 17.Yabancı Dil Olarak Türkçe (YADOT) Toplantısı’na ev sahipliği yaptı

Yabancı dil olarak Türkçe öğreten akademisyenler ve bu konuda çalışma yapan araştırmacılar, 17. YADOT toplantısı için İstanbul Şehir Üniversitesi’nde buluştu.
ŞEHİR İletişim Fakültesi öğrencileri Abdullah Şahin ve Serek Bilici, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kısa film yapım desteği kazandılar.

Çalışmalarına 2007 yılında başlayan  ve 2010-2011 akademik yılında öğrencileriyle buluşan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ilk mezunları 20 Haziran akşamı 67 lisans ve yüksek lisans öğrencisi diplomalarına kavuştu. Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın da katılımıyla gerçekleşen törende çok sayıda uluslararası öğrencinin ailesi de hazır bulundu.

Bilim ve Sanat Vakfı ile İstabul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü'nün işbirliği ile yürütülen Türk Sineması Araştırmaları projesi tamamlandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin “Kişisel Arşivlerde İstanbul Belleği” başlıklı projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.


ŞEHİR İslami İlimler Fakültesi Öğrencileri Ürdün Yolcusu

ŞEHİR İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Sami Erdem ve Özgür Kavak, ŞEHİR İslami İlimler Fakültesi ve Kutufü'l-Marife Enstitüsü arasında yapılan işbirliği anlaşması kapsamında Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti.

ŞEHİR öğrenci kulüpleri tarafından düzenlenen Soma Anma Buluşmasında Sosyoloji Öğretim Üyesi Ferhat Kentel, Somalı öğrenci Ahmet Tuğrul Bakır birer konuşma yaptı.

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen "TRT Belgesel Ödülleri”, TRT'nin Tepebaşı stüdyosunda yapılan törenle sahiplerine verildi. ", İstanbul Şehir Üniversitesi’nin destekçileri arasında olduğu etkinlikte Muhammet Beyazdağ'ın yönettiği "Zarok", İstanbul Şehir Üniversitesi Özel Ödülü'nü almaya hak kazandı. Etkinlikte gönüllü olarak çalışan İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri de canlı yayında sahneye çıkarak izleyenleri selamladı. 


Liberal Uluslararası İlişkiler Teorisinin Duayeni John Ikenberry ŞEHİR'deydi

“How will the international system accommodate rising powers: A liberal Perspective” başlıklı konferans, 18 Nisan 2014 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi Doğu Kampüsü Konferans Salonu'nda çok sayıda öğretim üyesi ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Türk tiyatrosunun usta oyuncusu Yıldız Kenter ile Türkiye'nin ilk Kültür Bakanı Talat Halman, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Shakespeare’in yaşamı, oyunları ve şiirlerindan yola çıkarak canlı ve eğlenceli bir dramatik okuma deneyimi sundu.

Çikolata konulu filmlerinin izlendiği ve film aralarında yine birbirinden lezzetli çikolataların yendiği ŞEHİR Chocalate Fest, 2 Nisan Çarşamba günü Batı Kampüsü Sinema Salonu'nda Ülker Çikolata sponsorluğunda gerçekleştirildi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Diller Okulu ve ŞEHİR Bilgi Teknolojileri iş birliği ile hayata geçirilen “ŞEHİR Corpus” projesi, British Council’ın düzenlediği ELTons yarışmasında finale kaldı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ŞEHİR TTO) , TÜBİTAK 1513 – Teknoloji Transfer Ofisleri Destek Programı’ndan 10 yıllık hibe desteği kazandı.


İstanbul Şehir Üniversitesi gündeme yön veren paneller serisine devam ediyor. İngiltere Dış İşleri Bakanlığı’nın düşünce kuruluşu olarak da bilinen Chatham House üyesi Prof. Maha Azzam ve Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Murat Yel, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kasım Kopuz moderatörlüğünde İslamofobi, Yabancı Düşmanlığı ve Avrupa Kimliği’ni güncel konular üzerinden masaya yatırdı.
Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen ve toplam 8 hafta sürecek olan Medya Okulu 2. haftayı da geride bıraktı.
Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen Medya Okulu, kapılarını üçüncü kez ŞEHİR Altunizade Doğu Kampüsü’nde açtı. Bu yılın teması “Teknoloji ile Değişen Medya”. İlk hafta ders veren isimler İHA Genel Müdür Yardımcısı İsmail Ballı, Star Gazetesi’nden Fadime Özkan ve Zaman Gazetesi Adliye Muhabiri Hanım Büşra Erdal.
Bilim ve Sanat Vakfı bünyesinde bir süredir ön hazırlıkları devam eden Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesi Eylül 2013 itibariyle başladı. Proje, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2012 2. Dönem Mali Destek Programları arasında yer alan Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi-Kâr Amacı Gütmeyenler Programı kapsamında başarılı bulundu.
ŞEHİR akademik kadrosuna katılacak olan Yrd. Doç. Dr. Kemal Özdemir, Yrd. Doç. Dr. Ali Çakmak ve Yrd. Doç. Dr. Hakan Doğan’ın projeleri TÜBİTAK 2232 Yurda Dönüş Araştırma Burs Programından destek almaya hak kazandı.
11. Altın Örümcek Web Ödüllerinde finale kalan siteler arasından, jüri değerlendirmeleri ile belirlenen ödül sahiplerinin yanında sadece halk oyları ile belirlenen "Halkın Favorileri" de belirlendi. 
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Serkan Apaydın’ın, Fransız Institut de Chimie des Substances Naturelles’den Dr. Eric Guittet ile birlikte TÜBİTAK-Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) İkili İşbirliği Programı’na yaptığı başvuru desteklenmeye uygun bulundu.
İstanbul Şehir Üniversitesi’nden 6 Öğretim Üyemizin Mart ayında TÜBİTAK ARDEB 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Destekleme Programına yaptıkları proje başvuruları desteklenmeye değer bulundu. 
8. Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri Sahiplerini buldu. Ödülün bu yılki konusu “Demokraside Denge ve Denetleme: Karşılaştırmalı Bir Perspektiften Türkiye” olarak belirlendi. Bu yıl ilk defa verilen Jüri Ödülü İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun'a verildi.
İstanbul Şehir Üniversitesi’nin dördüncü kez düzenlediği ve büyük ilgi gören “Çok İstiyorum Bursu” başvuruları 10 Temmuz’da sona erdi.  Değerlendirmeler sonucunda üniversite eğitimini ŞEHİR’den almayı çok istediğini en etkili şekilde anlatanlar bursu almaya hak kazanacak.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Aysan’ın  “Avrupa'da Refahın Dağıtımı: Kurumlar ve Bireyler” başlıklı projesi, Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları kapsamındaki Kariyer Gelişim Destekleri tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Yabancı dil olarak Türkçe derslerini tamamlayan uluslararası öğrenciler, 2012-2013 akademik yılı sonunda bir ara gelerek eğlendiler, Türkçe şiirler okuyup şarkılar söylediler, "Bil Bakalım Kim?", Bulmaca ve Türkiye haritası ile yarıştılar ve geleneksel Türk lezzetlerini tattılar.

ŞEHİR'liler 10 Mayıs 2013 Cuma günü İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsüne ilk adımlarını attılar. Dragos'a ilk ŞEHİR tabelası Mütevelli Heyeti Başkanı Oltan Sungurlu ve Rektör Ahmet Ademoğlu tarafından asıldı. Dünyanın en güzel üniversite kampüslerinden biri olmaya aday Dragos'ta öğrenim hayatının 2014 - 1015 Akademik yılında başlaması planlanıyor.

Yurt Dışı Türkler Başkanlığı ve İstanbul Şehir Üniversitesi “Uluslararası Öğrenciler Akademisi” Seminerleri.

'Mutlu Aile'ye ŞEHİR desteği  

İstanbul Şehir Üniversitesi ile Tuzla Belediyesi, 7 Mart 2013 tarihinde imzalanan protokol kapsamında, "Mutlu Aile Projesi" adı altında ortak bir proje gerçekleştiriyor. “Mutlu Aile, Mutlu Toplum” şiarıyla yola çıkan proje; aile birimine kılavuzluk etmek amacıyla oluşturuldu. 
İstanbul Şehir Üniversitesi Diller Okulu İngilizce okutmanları Aslı Abak Şen ve Meltem Akbulut Yıldırmış tarafından hazırlanan ve ŞEHİR Bilgi Teknolojileri Biriminin yazılım desteğiyle hayata geçirilen  “ Discuss with Us” projesi, British Council’ın düzenlediği yarışmada finale kaldı.
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Kaşif Teker’in “Yarı iletken Nanoyapılar: Analiz ve Uygulamaları” başlıklı projesi, Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları kapsamındaki Kariyer Gelişim Destekleri tarafından desteklenmeye uygun bulundu.
İstanbul Şehir Üniversitesi ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile ŞEHİR Öğretim Üyeleri İstanbul liselerinde derslere girecek. 

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde 16 Şubat 2013 Cumartesi günü Sosyal Bilimler Liseleri Edebiyat Çalıştayı düzenlendi. İstanbul Şehir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün öncülüğünde düzenlenen çalıştaya Türkiye’nin farklı illerinden gelen Sosyal Bilimler Liseleri öğretmenleri, akademisyenler ve öğrenciler  katıldı.

Teknoloji Transfer Ofisi ilk üniversite-sanayi işbirliğini Yrd.Doç.Dr. Ahmet Bulut'un Ttelligent Labs : T2C2 isimli projesi için Türk Telekom ile imzaladı.

İstanbul Şehir Üniversitesi, 6-7-8- Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 1.İnovasyon Haftası’na katıldı.

Irak’ın en önemli iş adamlarından ve Al-Khanjar Vakfı İcra Başkanı Hamis Al-Khanjar heyetiyle birlikte 16 Ekim 2012 Salı günü İstanbul Şehir Üniversitesi’ni ziyaret etti.

University of California Riverside Uluslararası Eğitim Programları Direktörü Bronwyn Jenkins-Deas 16 Ekim 2012 tarihinde ŞEHİR’i ziyaret etti.
University of Washington-Educational Outreach International English Language Programs Direktörü Chris Gilman ŞEHİR’deydi.

Fakültemiz Öğretim Üyeleri sayın Prof.Dr. Serap Yazıcı ve Prof.Dr. Nihat Bulut Türkiye İnsan Hakları Kurulu Üyesi olarak seçildiler.

Yeni Medya Okuryazarlığı Çalıştayı, Sertifika Töreni’yle sona erdi
İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Telli Aydemir ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Sorumlusu Yasemin Kilit Aklar’ın Koordinatörlüğünü yaptığı “Yetişkinlere Yönelik Yeni Medya Okuryazarlığı ve Demokratik Güçlendirme Çalıştayı”, 10-17 Eylül 2012 tarihleri arasında ŞEHİR’de gerçekleştirildi. 
Araştırma üniversitesi olarak yapılandırılan İstanbul Şehir Üniversitesi, kuruluşundan bu yana geçen kısa sürede, TÜBİTAK tarafından hazırlanan Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Ara Değerlendirme Raporu’na göre 7. ÇP’de ortaklık sayısının öğretim üyesi sayılarına oranlanması sonucu en başarılı 10 Üniversite arasına girdi. 
Erasmus programına kabul aldığı ilk yıl içerisinde İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Erasmus Yoğun Dil Kursu başvurusu kabul edilen ŞEHİR’de, Erasmus Yoğun Türkçe Dil Kursu, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Yunanistan’dan gelen öğrencilerin katılımıyla 13 Temmuz 2012 günü başladı.
İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin açılışı münasebetiyle düzenlenen “Türkiye’nin İslami İlimler Birikimini Dünyaya Açmak” konulu panel, 19 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi Altunizade kampüsünde geniş bir katılımla gerçekleşti. M. Ü. İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayreddin Karaman, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük’ün katılımcı oldukları toplantının değerlendirme konuşması T.C. Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tarık Arıcı, “Akıllı Düzenlileştirme: Duyarlık ile Yönlendirilmiş Mesaj Geçiş Algoritması” başlıklı araştırma projesiyle TÜBİTAK Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı’ndan destek almaya hak kazandı.

Türkiye’de İstanbul Kültür, İstanbul Şehir, Marmara, Sabahattin Zaim ve İstanbul Bilgi üniversitelerinde ve ABD’de University of N. Carolina ve Columbia üniversitelerinde Yabancı dil olarak Türkçe öğreten akademisyenler 22 Haziran Cuma günü İstanbul Şehir Üniversitesi’nde düzenlenen yuvarlak masa toplantısında buluştular.


Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nden Prof. Dato’ Dr. Zaleha Kamaruddin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdelaziz Berghout ve öğretim üyesi Dr. Serdar Demirel 20 Haziran 2012 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdiler.


Georgia State Üniversitesi (ABD) Siyaset Bilimi Bölümü ve Azerbaycan Diplomasi Akademisi’nden öğretim üyeleri ve öğrenciler, 16 Mayıs 2012 günü ŞEHİR Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi’ne ziyarette bulundular.


Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Pavia Üniversitesi’nin İtalya, Pavia Valiliği Kültür Bölümü ile birlikte düzenlediği “Tarihin Zamanı: Yirminci Yüzyıl” başlıklı eğitim ve kültür programında finale kalan 63 başarılı lise öğrencisi, 2 Nisan 2012 Pazartesi günü İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi’ne ziyarette bulundu.


TAvrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Pavia Üniversitesi’nin İtalya, Pavia Valiliği Kültür Bölümü ile birlikte düzenlediği “Tarihin Zamanı: Yirminci Yüzyıl” başlıklı eğitim ve kültür programında finale kalan 63 başarılı lise öğrencisi, 2 Nisan 2012 Pazartesi günü İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi’ne ziyarette bulundu.


T.C. Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nde “Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim Programı”na 78 farklı ülkeden katılan genç diplomatlar, 30 Nisan 2012 Pazartesi günü ŞEHİR’e ziyarette bulundular.


George Mason Üniversitesi tarafından 2011’de kurulan Küresel Problem Çözümü (Global Problem Solving) Konsorsiyumu, çalışma yöntemlerini belirlemek ve ortak projeler geliştirmek amacıyla 22-25 Mart 2012 tarihlerinde ABD’de bir hazırlık toplantısı yaptı.


Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Medya Okulu’nun 4. haftası geride kaldı. Posta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Betül Kabahasanoğlu, Yeni Şafak Gazetesi Editörü Önder Deligöz, Fotomaç Gazetesi Spor Muhabiri Savaş Çorlu ve Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergürel dördüncü haftanın eğitmenleriydi.


Medya Okulu’nda ikinci hafta da geride kaldı. 7 Nisan Cumartesi gerçekleşen dersler, Haber7 Yayın Koordinatörü Osman Ateşli, Karadeniz FM’den Murat Erdin, Star gazetesi yazarı Ergun Babahan ve Kanal 24 Genel Yayın Yönetmeni Akif Beki’nin eğitmenliğinde gerçekleşti.


İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü Araştırma Görevlisi Zeynep Merve Uygun’un yönetmenliğini yaptığı animasyon-belgesel filmi In&Out ödüle doymuyor.


İstanbul Şehir Üniversitesi’nin düzenlediği ve Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşen “Saray Konferansları” serisinin ilk konuğu İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Macit Kenanoğlu oldu.


İnternet reklamcılığı alanında proje üreten İstanbul Şehir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vural Aksakallı, IBM’den ödül kazandı. Aksakallı’nın geliştirdiği optimizasyon modeli, şirketlerin internet reklamcılığı performanslarında %88 oranında artış sağlıyor.


Arap Baharı’nın Yemen’deki öncülerinden Nobel Barış Ödüllü Tevekkül Karman, Orta Doğu’da yaşanan değişimlerin kadınların mağdur olmaktan vazgeçip “lider” olma kararıyla gerçekleştiğini söyledi. Aktivist gazeteci Karman, Arap Dünyası’nı harekete geçiren ve insanları bir araya getiren en büyük etkenlerden birinin kriz durumları olduğunu ifade etti. Karman, Türkiye’de kadın hakları ile ilgili ne düşündüğü yönündeki bir soruya, “ Türk kadınları çok güçlü. Bazı problemler olabilir. Ancak çözülebileceğine inanıyorum” şeklinde yanıt verdi.


İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tarık Arıcı’nın “Real-Time Video Analytics Engine Optimized for GPUs” adlı projesine Avrupa Birliği 7. Çerceve Programı kapsamında 100 Bin Euro tutarında Marie Curie Kariyer Destekleme Ödülü verildi.


Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen Medya Okulu’na başvurular başladı. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Medya Okulu'nda farklı alanlarda uzmanlaşmış gazeteciler ders verecek. Medya Okulu’na son başvuru tarihi 19 Mart.


Psikoloji Sohbetleri’nin beşinci konuğu İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülseli Baysu oldu. 15 Şubat 2012 Çarşamba günü Altunizade Yerleşkesinde gerçekleşen etkinlik kapsamında Baysu, “Azınlık okullarının başarısına dair sosyal psikolojik bir bakış açısı: Batı Avrupa’da Türk ve Faslı azınlıklar” başlıklı bir sunum yaptı.


Bengali Dili Hareketi için mücadele eden Bangladeşli üniversite öğrencilerinin 21 Şubat 1952’de düzenledikleri bir protestoda polis tarafından öldürülmesinin yıldönümü olarak kutlanan Anadil Hareketi Günü, 1999’da UNESCO tarafından Uluslararası Anadil Günü olarak ilan edilir. Her yıl farklı bir temayla kutlanan Anadil Günü’nün bu yılki teması “Anadilde Eğitim”di.


Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdealziz Berghout (Deputy Rector, Internationalisation, Industry and Community Relations) ve Dr. Serdar Demirel (Türkiye Temsilcisi), 9 Şubat 2012 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdiler.


Belçika, Ghent Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde okuyan lisans öğrencileri, 9 Şubat 2012 Perşembe günü İstanbul Şehir Üniversitesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.


Okulların 2011-2012 eğitim-öğretim dönemi ara tatiline girmesi vesilesiyle ŞEHİR’de 2-3 Şubat 2012 tarihlerinde “Çocuklar için Ara Tatil Programı” düzenledi. Yaşları 3,5 ila 12 arasında değişen anaokulu ve ilköğretim öğrencisi çocukları, ara tatillerinde ŞEHİR’de keyifli bir program geçirdiler.


ABD, Kaliforniya eyaletinde bulunan Soka University of America’dan Prof. John M. Heffron, Sosyal ve Siyasal Bilimler bölümü Uluslararası Çalışmalar modülünde okuyan 12 lisans öğrencisi ile birlikte 23 Ocak 2012 Pazartesi günü İstanbul Şehir Üniversitesi’ni ziyaret etti.


İstanbul Şehir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Vural Aksakallı, TÜBİTAK’ın Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı’ndan destek aldı.


ABD’de Illinois Üniversitesi’nde eğitim gören ve “Cultural Diversity” dersleri kapsamında bir süreliğine Türkiye’de bulunan 19 lisans öğrencisi, grup rehberleriyle birlikte 10 Ocak 2012, Salı günü İstanbul Şehir Üniversitesi’ni ziyaret etti.


İstanbul Şehir Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans Programı, 6-7 Ocak 2012 tarihleri arasında “Walter Benjamin Atölyesi” düzenledi.


Siences Po – L’Institut d’études politiques (IEP) de Paris, 40 yüksek lisans öğrencisi ve 5 hocası ile birlikte 10 Ocak Salı günü ŞEHİR Sosyoloji Bölümü’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. ŞEHİR Sosyoloji bölümü öğretim üyeleri, Sciences Po öğrenci ve akademisyenlerinden oluşan gruba seminer verdiler.


Tarihçe Konferans Serisinin 8. Konuğu Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Atçıl oldu. 4 Ocak Çarşamba günü gerçekleşen etkinlikte Atçıl, “Osmanlı Alim-Bürokrat Sınıfı ve Mezhep Uygulaması” başlıklı bir sunum yaptı


Geçtiğimiz aylarda İstanbul Şehir Üniversitesi’nin yüksek lisans öğrencileri 3 kitaba imza attı. Titiz bir çalışmanın ürünü olan kitaplar, raflarda yerlerini aldılar.


ŞEHİR’de 2. Öğrenci Birliği Seçimi 13 Aralık Salı günü gerçekleştirildi. Öğrenci Etkinlikleri sorumluları Mehmet Yavuz Kanar ve Eray Usta’nın organizasyonunda ve Bilgi Teknolojileri biriminin desteğiyle gerçekleştirilen seçimlerde 25 aday öğrenci yarıştı.


İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, “Sensör Ağ Uygulamaları” dersi projesi, IBM’in Akıllı Gezegen (Smart Planet) girişiminden ödül kazandı. IBM Türkiye Ofisi’nde gerçekleştirilen törenle verilen ödül sayesinde, İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, IBM Zürih laboratuvarlarında geliştirilmiş olan “Mote Runner” yazılımını kullanarak bu cihazlar üzerinde çalışan sistemler geliştirebilecek.


Japonya’da akademik faaliyetlere destek veren en önemli vakıflardan biri olan Sasakawa Vakfı, ŞEHİR’e bir ziyaret gerçekleştirdi.


İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un değerlendirildiği “Sporda Şiddet ve Şikenin Önlenmesi” konulu bir sempozyum gerçekleştirildi.


Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün düzenlediği Kültürel Çalışmalar Konuşma Serisinin altıncı konuğu Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Yılmaz’dı.


University of California, Santa Barbara’dan Ceren Budak, EECS Colloquium serisinin sekizinci konuğu oldu. 16 Kasım Çarşamba günü ŞEHİR Altunizade Yerleşkesinin konuğu olan Budak, popülaritesi giderek artan sosyal ağlar üzerine bir sunum yaptı.


İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi’nin hazırladığı “BİR TEZİM VAR” adlı seminer dizisinin ikinci konuğu, doktorasını Lund Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlayan Dr. Nesrin Uçarlar oldu.


Sheffield Üniversitesi’nin İstanbul Şehir Üniversitesi’nde yürütülen EMBA programı kapsamında, 22 Eylül Perşembe günü 18:30’da Sheffield Üniversitesi Executive EMBA Programı Öğretim Üyelerinden Stelios Kehaghias, “Introducing Innovation Strategies in Modern Organizations” başlıklı bir seminer verdi.


Yemen Sana Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Bakeel Al-Zindani ve Prof. Abdullah Al-Zindani, 19 Temmuz Salı günü ŞEHİR'e tanışma ve işbirliği ziyaretinde bulundular.


İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, “Sensör Ağ Uygulamaları” dersi projesi, IBM’in Akıllı Gezegen (Smart Planet) girişiminden ödül kazandı. IBM’den sağlanacak destekle İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, IBM Zürih laboratuvarlarında geliştirilmiş olan “Mote Runner” yazılımını kullanarak bu cihazlar üzerinde çalışan sistemler geliştirebilecek.


İstanbul Şehir Üniversitesi’nin fark yaratan bursu “Çok İstiyorum”un 2011-2012 dönemi başvuruları, 10 Temmuz 2011 gününde sona erdi. Öğrencilerin yoğun ilgisini çeken Çok İstiyorum Bursu’na bu yıl 400’ün üzerinde başvuru oldu.


George Mason Üniversitesi, “Çatışma Analizleri ve Çözümleri” ile “Küresel Çalışmalar” yüksek lisans öğrencileri, “Türkiye’de Dış Politika ve Kimlik Dinamikleri” konulu yoğunlaştırılmış yaz okulu kapsamında 24 Haziran- 2 Temmuz tarihleri arasında ŞEHİR’deydi.


İngiltere’nin 5 Nobel ödüllü üniversitesi Sheffield, bugüne kadar Microsoft, Vodafone, Siemens, Pepsico, Nestle gibi onlarca dünya devi firmanın yöneticilerinin eğitim gördüğü MBA programı için İstanbul Şehir Üniversitesi ile anlaştı.


Şehir Konuşmaları’nın üçüncü konuğu çağdaş siyaset felsefesinin önde gelen temsilcilerinden Prof. Fred Dallmayr oldu. 23 Mayıs 2011 Pazartesi günü 13.30’da ŞEHİR’e konuk olan Dallmayr, "Kozmopolitanizm: Bir Kozmos Arayışı" başlıklı bir konuşma yaptı.


İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Libya’daki Durum ve Türk Yatırımcıların Hukuki Menfaatlerinin Korunması’ konulu çalıştaya Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla, Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Müteahhitlik Hizmetleri Daire Başkanı Fuat Kasımcan, Dışişleri Bakanlığı Genel ve İkili Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcısı Ali Kemal Aydın’ın yanı sıra 4 üniversitenin hukuk fakültesinden öğretim üyeleri katıldı.


İstanbul Şehir Üniversitesi ve Medya Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘Medya Okulu’ ikinci haftasında da yoğun ilgi gördü. Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, TRT Türk'ten Işın Eliçin ve Star Gazetesi'nden Cemil Ertem Medya Okulu'nun ikinci haftasının konuklarıydı.


Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi öğretim üyesi Boğos Levon Zekiyan 18 Nisan Pazartesi günü İstanbul Şehir Üniversitesi’nin konuğu oldu. Zekiyan, “Ermenilerin İstanbul’u ve İstanbul’da Ermeni Edebiyatı” başlıklı konuşmasında Osmanlı Ermenilerinin dramatik faaliyetlerinin nasıl ortaya çıktığını ve Osmanlı’ya modern tiyatro geleneğinin nasıl taşındığını anlattı.


Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile hazırlanan Medya Okulu Eğitim Programı 16 Nisan Cumartesi günü başladı. Açılış konuşmalarını İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile Medya Derneği Başkanı Salih Memecan'ın yapacağı eğitim programında ilk dersi Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı verdi.


 New York Times 4 yıl sonra tamamen elektronik olacak. 2018 yılında elektronik kitap satışlarının basılı kitap satışlarıyla aynı satış oranlarını yakalayacağı tahmin ediliyor. Sahaflara elinde kitap listesi ile uğrayan kalmadı. Gidişat neyi gösteriyor, basılı kitabın sonu mu geliyor? ŞEHİR’de düzenlenen "Sahaftan Amazon.Com'a: Kitabın dünyasından dünyanın kitabına" konulu panelde bu sorulara cevap arandı.


Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile Medya Okulu: ‘Geleneksel Muhabirlikten Yeni Medya Editörlüğüne’ konulu eğitim programı başlıyor. Program 7 hafta sürecek. İlk ders 16 Nisan’da.


Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün düzenlediği “Bir Tezim Var” başlıklı konuşma serisinin ilk konuğu İpek Gencel Sezgin oldu. Akademik çalışmalarını Türkiye siyaseti ve Türkiye’deki siyasal İslam üzerine yoğunlaştıran Sezgin, 24 Şubat Perşembe günü ŞEHİR’de “İslamcı Parti Girişimcilerinin Ortaya Çıkışı 1960 – 1969” başlıklı doktora tezini sundu.


Türkiye’deki en iyi fotoğraf organizasyonlarını gerçekleştirmek amacıyla yola çıkan ve iki aydır Temel Fotoğraf Eğitimi alan ŞEHİR Fotoğraf Kulübü Proje Grubu, 19 Şubat 2011 Cumartesi günü Bursa’ya gezi düzenledi.


Evliya Çelebi'nin izini süren dünyaca ünlü tarihçiler ŞEHİR'deydi. Konferansa konuşmacı olarak Evliya Çelebi’nin 1671 yılında yaptığı Hac yolculuğunun ilk etaplarında ‘Evliya Çelebi Atlı Turları’ düzenleyen dünyaca ünlü tarihçiler Dr. Caroline Finkel, Prof. Gerald MacLean ve Prof. Donna Landry katıldı.


Harvard Üniversitesi Kokkalis Programı Direktörü Elaine Papoulias 26 Ocak 2011 Çarşamba günü ŞEHİR’e tanışma ve işbirliği ziyaretinde bulundu.


11-13 Şubat tarihlerinde düzenlenen ŞEHİR Münazara Şampiyonası, Türkiye’nin en başarılı münazara kulüplerini ŞEHİR'de buluşturdu. 44 takımın katıldığı münazara turnuvasının finalinde "Wikileaks Olmalı mıydı?" konusu tartışıldı. Turnuvayı "Wikileaks Hiç Olmamalıydı" tezini savunan Koç Üniversitesi’nden Ozan Mert Öndeş ile Galatasaray Üniversitesi’nden Kerem Çelikboya kazandı.


Eski Türk Edebiyat Çalışmaları adlı toplantı dizisinin yedincisi Mecmûa: Osmanlı Edebiyatının Kırkambarı başlığıyla, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi ve University Washington’un işbirliğiyle 3 Mayıs 2011’de düzenleniyor.


ŞEHİR'in ilk masa tenisi turnuvası 17-21 Ocak tarihleri arasında düzenlendi. Turnuvanın şampiyonları erkekler kategorisinde Muhammed Cihad Tuna, bayanlar kategorisinde ise Eylül Okur oldular.


Kadıköy Anadolu Lisesi Liselerarası 3. Satranç Turnuvası 14-16 Ocak 2011 tarihlerinde, aralarında birçok köklü okulunun da bulunduğu İstanbul liselerinin katılımıyla, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.


Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Karpat kitap, dergi ve notlarından oluşan koleksiyonunu ŞEHİR Kütüphanesi’ne bağışladı. 4 binden fazla kitaptan oluşan koleksiyonda Ortadoğu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine ait eserler önemli bir yer tutuyor.


Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen “Küreseli Tartışmak” Konuşma Serisi’nin 7’nci konuğu Arap dünyasının en tanınmış köşe yazarlarından Fehmi Hüveydi oldu. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Fehmi Hüveydi, 4 Ocak’ta ŞEHİR Altunizade Yerleşkesi’nde ‘Türk Dış Politikasının Arap Dünyasındaki Algılanışı’ konulu bir konferans verdi.