Content Editor

 
foto_erasmus.png

 

ERASMUS nedir?


Erasmus, Avrupa Birliği’nin (AB), Avrupa’da yüksek öğrenim kalitesini arttırmayı amaçlayan bir programıdır.  Bu amaçla, program, işbirliği yapılan kurumlarda öğrenci ve personel hareketliliğini destekleyerek, yükseköğrenim kurumları arasındaki işbirliğini geliştirir. İşbirliği ve hareketlilik etkinlikleri finansal olarak program tarafından katılımcı ülkelerdeki ulusal ajanslar aracılığı ile desteklenir. Türkiye Ulusal Ajansı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi, bu amaçla 2002 yılında kuruldu. Merkezi çalışmaları hakkında detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yükseköğrenim kurumları arasındaki işbirliğinin yanında, Erasmus Programı,  mezun olan öğrencilerin iş piyasasında daha iyi iş bulabilme imkanına sahip olmaları için, öğrencileri şirketlere yerleştirerek, şirketler ve yükseköğrenim kurumları arasındaki işbirliğini de destekler.
Ulusal_ajans_yazisiz_logo.png

Erasmus Programı 1987 yılında kuruldu ve 2007 yılında, AB’nin Yaşamboyu Öğrenim Programı’nın bir parçası oldu. Programın yürütülmesinden Avrupa Birliği Komisyonu sorumludur. Erasmus, toplam bütçenin %40’tan fazlasına tekabül eder. Yaşamboyu Öğrenim Programı, aynı zamanda, Leonardo da Vinci programını (mesleki eğitim ve kurs, bütçenin en az %25'i), Comenius programı (okul eğitimi, bütçenin en azı %13'ü) ve Grundtvig programını (yetişkin eğitimi, bütçenin en az %4'ü) kapsar.

ŞEHİR’de ERASMUS


İstanbul Şehir Üniversitesi ilk öğrencilerini 2010-2011 akademik yılında ağırladı ve aynı sene Erasmus Üniversite Beyannamesi almaya hak kazandı. ŞEHİR, 2011-2012 akademik yılında, Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi için başvuruda bulundu ve başvurusu tek seferde kabul edildi. Bu nedenle, üniversitemiz öğrenim ve de yerleştirme (staj) hareketliliği için öğrenci gönderip kabul etmenin yanı sıra, Erasmus Programı ile personel hareketliliğine de katılabilmektedir.
  
 
DetayDetayDetay