Kısaca İstanbul Şehir Üniversitesi


Öğrenim Süresi

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde, Türkiye’nin genelinde olduğu gibi, lisans programları 4 yıllıktır. Bununla birlikte, yaz okulunda ek dersler alarak öğrencilerin bu süreyi kısaltabilmesi mümkündür.

Eğitim Dili

Üniversitede eğitim dili İngilizcedir (Türk Dili ve Edebiyatı ile Hukuk Fakültesi programlarında derslerin %70’i Türkçedir). İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler, bir sene İngilizce Hazırlık Sınıfı’na devam ederler.

Ortak Dersler

Lisans programlarının ilk senesinde, hem sosyal bilimler hem de doğa bilimlerinde disiplinler arası eleştirel düşünmeyi teşvik eden ortak üniversite dersleri takip edilir.

Bölümler Arası Esnek Geçiş, Çift Anadal ve Yandal İmkânı

Birinci yılı başarıyla tamamlayan öğrencilere istedikleri takdirde bölümlerini değiştirme imkânı sunulmaktadır. Çift Anadal ve Yandal Programları ise öğrencilerin yararlandıkları diğer fırsatlardır. Çift Anadal Programıyla, öğrencilere iki bölümden diploma alma fırsatı verilmektedir. Bu programın amacı öğrencilerin ikinci bir anadaldan diploma almalarını sağlamaktır. Yandal Programı ise başarılı lisans öğrencilerine, ikinci bir anadalda sertifika imkânı sunmaktadır.

ŞEHİR Konukevlerinde Konaklama Fırsatı

Bütün uluslararası öğrenciler 2016-2017 akademik yılı için üniversite konukevinde konaklama için başvurabilir. Odalar talep önceliği sırasına göre belirlendiğinden, ilgilenen öğrencilerin erken başvurmaları tavsiye edilir. İki, üç ve dört kişilik odalardan oluşan konukevinde 24 saat internet erişimi ve telefon bağlantısı bulunmaktadır. Çalışma salonları, televizyon izleme odaları, spor alanları, çamaşırhane ve diğer bütün kolaylıklar öğrencilere rahat bir atmosfer ve yaşam alanı sunmaktadır.