Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan'ın Editörlüğünü Yaptığı "Turkish Economy" Yayımlandı
30.04.2018
ŞEHİR İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan'ın editörlüğünü yaptığı "Turkish Economy: Between Middle Income Trap and High Income Status" isimli kitap Palgrave Macmillan yayınevinden çıktı.
​Kitap, son 15 yılda Türkiye ekonomisinde yaşanan istisnai büyümeyi mercek altına alıyor ve ortaya çıkan diğer kilit ekonomiler açısından özel etkileri olan sürdürülebilir bir büyüme modeli sunuyor.

Kitap hakkında:
Türkiye ekonomisinin 2000’lerdeki büyümesi bütünleşmiş iki temel faktöre dayalıydı: kötüye giden dinamikleri düzeltmek ve ekonomik faaliyeti canlandırmak için daha fazla reform uygulamak. Bu formül, canlanan tüketim ve ihracatla birlikte yurt içi özel yatırımlarla beslenen ekonomik büyümenin memnun edici oranlara ulaşmasını sağladı. 2002 sonrası dönemde tek parti hükümetlerinin kurduğu siyasi istikrar sayesinde gelişen ekonomik manzara, Türkiye’nin rekor seviyede yabancı yatırım almasına yardımcı olurken büyüme hikayesine de ivme kazandırmıştır.

Türkiye’nin kriz sonrası dönemdeki tecrübesi, hızlı ve daha da önemlisi sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmak için ekonominin, aynı anda hem kırılganlığı iyileştirecek hem de ekonomik faaliyeti canlandıracak bir dizi yeni yapısal reforma ihtiyacı olduğunu işaret etmektedir.

Bu kitaptaki makaleler, özellikle de siyasetçiler için profesyonel bir değerlendirme ve yardım sağlarken, gelecek 15 yılda Türkiye ekonomisinin ve ortaya çıkan pazarların başarılı bir şekilde ilerleme kaydedebileceği yeni bir doğrultuyu da ortaya koyuyor.