ŞEHİR S3 Lab
​​​​​​S3-Lab, İstanbul Şehir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Dr. Murat Küçükvar ve Dr. Nuri C. Onat'ın girişimleriyle İstanbul Şehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan disiplinlerarası araştırma ve uygulama çalışmaları laboratuvarıdır.

"Sistemsel düşünme" ve "disiplinlerarası araştırma"yı kendine misyon edinen S3-Lab, endüstriyel ve kurumsal ortaklarla yakın temas halinde çalışarak bölgenin henüz çözülememiş sosyal, ekonomik ve çevresel problemlerine çözümler üretmeyi amaçlamaktadır.

S3-Lab'ın araştırma ve uygulama çalışmaları enerji, ulaşım, üretim, su yönetimi ve inşa edilmiş çevre gibi alanları kapsamaktadır.

S3-Lab'ın kurucu üyesi ve ortak direktörü olan Dr. Murat Küçükvar, üç temel hedefin altını çizmektedir: "endüstriyel çözümler", "multidisipliner araştırma" ve "eğitim-öğretim". Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda ilerleyen S3-Lab, geleceğin mühendislerini ve sosyal bilimcilerini sistemsel düşünme becerisine hakim bir şekilde yetiştirmeyi hedeflemektedir.

TÜBİTAK'ın 2016 yılı girişimci ve yenilikçi üniversiteler sıralamasında 15.sırada yer alan ŞEHİR, dünya standartlarındaki mühendislik ve sosyal bilimler bölümleri ile, S3-Lab'ın disiplinlerarası araştırma ve uygulama çalışmaları için eşsiz bir ortam sağlamaktadır. Bu sayede S3-Lab, sürdürülebilirlik değerlendirmesi açısından "akademi" ve "endüstri" arasında bir köprü vazifesi görerek Türkiye dışındaki iletişim ağını daha da genişletecektir.

Sürdürülebilirlik, ŞEHİR'in stratejik araştırma planları kapsamında çok önemli bir yer teşkil etmektedir. S3-Lab'ın Walton Sürdürülebilirlik Çözümleri Girişimi ile kurduğu ortaklık ŞEHİR'in sürdürülebilirlik açısından bölgenin geleceğinde yenilikçi ve öncü bir görev üstlenmesine aracı olacaktır.

S3-Lab, İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Uluslararası İlişkiler Ofisi'nin desteğiyle küresel iletişim ağını genişletme çalışmalarına devam etmektedir. Erasmus koordinatörü de olan Dr. Küçükvar, yakın zamanda Birleşik Krallık'ta yer alan Manchester Üniversitesi'ndeki Sürdürülebilir Endüstriyel Sistemler Grubu'nu ziyaret etmiştir. İki laboratuvar şu anda Türkiye ve Birleşik Krallık'taki elektrik üretiminin sürdürülebilirlik etkileri üzerine Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ile British Council tarafından desteklenen ortak bir proje teklifi ile ilgili çalışmaktadır. S3-Lab ayrıca Fırat ve Dicle İşbirliği Programı Koordinasyon Kurulu'nda, Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından kurulan Türkiye Su Enstitüsü ile birlikte çalışmalarına devam etmektedir. Bu işbirliği programı Avrupa ve Orta Doğu'daki birçok ortak kurumun da desteğini almaktadır. Bu kurumlar arasında Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü, Stockholm Çevre Enstitüsü, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı ile Uluslararası Biyosalin Tarım Merkezi bulunmaktadır.

S3-Lab'ın sunduğu sürdürülebilirlik çözümleri hakkında daha fazla bilgi almak için s3-lab.sehir.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.