Değerli Hocamız Prof. Dr. Şerif Mardin'i Sonsuzluğa Uğurladık
7.09.2017
Türk sosyal bilimler tarihinin en önemli isimlerinden, İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin’i 7 Eylül 2017 tarihinde ailesi ve sevenleriyle son yolculuğuna uğurladık.

​​​Türkiye Cumhuriyeti 26. Başbakanı ve Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da hazır bulunduğu cenaze törenine; İstanbul Şehir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Çelikcan ile birlikte Doç. Dr. Nurullah Ardıç, Prof. Dr. Cengiz Kallek, Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, Mehmet Genç, Yrd. Doç. Dr. Hızır Murat Köse, Kasım Kopuz, Yrd. Doç Dr. Ahmet Okumuş, Prof. Dr. Ayşe Soysal ve öğrencileri katıldı.

Prof. Dr. Şerif Mardin'in cenazesi aynı gün öğle namazına müteakip İstanbul Yeniköy Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kilyos Mezarlığına defnedildi.

1927 yılında İstanbul'da doğan Şerif Mardin, sırasıyla Galatasaray Lisesi'nden ve Stanford Üniversitesi'nden mezun oldu. 1958'de Stanford Üniversitesi'nde “The young Ottoman movement: a study in the evolution of Turkish political thought in the nineteenth century" başlıklı teziyle doktorasını savunan Mardin, Princeton, Harvard, Columbia, California-Berkeley, Oxford, EHESS gibi birçok üniversitede araştırmacı ve misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 1950'lerin ortasından itibaren yurtdışı görevleri dışında uzun yıllar Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde çalıştıktan sonra, 1973'te Boğaziçi Üniversitesi'ne geçmiş ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde kurucu Dekanlık yaptı. 1989'da geçtiği American University'de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığı yapan Şerif Mardin, 1999'da ayrılarak Sabancı Üniversitesi'ne geçti. 2011'de bu üniversiteden Emeritus Profesör olarak emekli oldu. Mardin'in bazı eserleri arasında The Genesis of Young Ottoman Thought, Jön Türklerin Siyasi Fikirleri, Din ve İdeoloji, Türk Modernleşmesi, Religion and Social Change in Modern Turkey, İdeoloji, Türkiye, İslam ve Sekülarizm, Religion, Society and Modernity in Turkey gibi kitaplar ve alanında öncü kabul edilen sayısız makale bulunmaktadır.

Şerif Hocamızı saygı, sevgi ve özlemle anıyor; tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Yeri nur, mekânı cennet olsun…

İstanbul Şehir Üniversitesi