Prof. Dr. Cem Behar'ın "Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musikî Makamları" Adlı Kitabı Çıktı
15.08.2017
ŞEHİR Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Behar'ın “Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musıkî Makamları - Kantemiroğlu (1673-1723) ve Edvâr’ının sıra dışı müzikal serüveni” adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.
​​İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cem Behar’ın kaleme aldığı  “Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musıkî Makamları - Kantemiroğlu (1673-1723) ve Edvâr’ının Sıra Dışı Müzikal Serüveni” adlı kitap, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Kantemiroğlu adıyla bilinen Boğdan Prensi Demetrius Cantemir’i ve onun Osmanlı/Türk musikisi tarihinin en önemli metinlerinden biri olarak kabul edilen “Kitabu‘ilmi’l-mûsıki ‘alâ vechi’l-hurûfât” adlı eserini merkeze alan kitabıyla Cem Behar, Türk musiki tarihine dair özgün çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. 

Kantemiroğlu’nun, “Kantemiroğlu edvârı*” olarak da nitelendirilen ve 1703 ve 1710 yılları arasında ömrünün toplam 22 yılını geçirdiği İstanbul’da tamamladığı “Kitabu‘ilmi’l-mûsıki ‘alâ vechi’l-hurûfât” adlı eser, Osmanlı/Türk musikisi tarihinin en önemli kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Dönemin musiki kaynaklarının belki de en önemlisi olan Kantemiroğlu edvârını somut bir bilgi kaynağı olarak mercek altına alan “Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musıkî Makamları” adlı kitap, söz konusu eseri geleneksel Osmanlı/Türk musikisinin oluşum dönemine ait tarihî bir belge sıfatıyla ele alıyor.​

​*Edvar: Müzik biliminde Türk müziği makamlarını anlatan müzik teorisi eserleri