Bilgi Teknolojileri
Bilgi teknolojilerindeki hızlı değişimler, zamanında ve doğru bir biçimde ŞEHİR'deki eğitim faaliyetlerine yansıtılıyor.

​​​​​​​​Öğrencilerimiz ŞEHİR Öğrenci Portalı gibi sık kullandıkları sistemlere hem kampüs içinden hem de kampüs dışından her an güvenli bir şekilde ulaşabiliyorlar. "Akıllı Üniversite" konseptine uygun bir şekilde anlık olarak kampüsten her yere, her yerden de kampüse erişebiliyorlar. ŞEHİR’de kullanıcıların temas ettiği tüm noktalar "kullanıcı dostu" bir yapıda ve her türlü kullanım kolaylığına sahip olacak şekilde tasarlandı.

ŞEHİR Kullanıcı Hesabı

Üniversitemize yerleşen ve kayıt olan tüm öğrencilerimiz için Şehir Üniversitesi'ndeki akademik hayatları boyunca kullanmak üzere, @std.sehir.edu.tr uzantılı bir ŞEHİR Kullanıcı Hesabı oluşturulur. Öğrencilerimiz bu hesaplarını kullanarak bütün ŞEHİR Bilgi Teknolojileri hizmetlerine, MyŞehir öğrenci portalına ve portal uygulamalarına erişebilmektedir.​

ŞEHİR Öğrenci Portalı

ŞEHİR’li öğrenciler, kendileri için tasarlanmış öğrenci portalına my.sehir.edu.tr​ adresinden erişip, portal uygulamalarını kullanabiliyor, üniversite içi tüm haber ve duyuruları takip edebiliyor, telefon rehberine ulaşabiliyor, günün yemeğini öğrenebiliyorlar. Ayrıca öğrencilerimiz ödev takibi, not takibi, doküman paylaşımı, sınav sonuçları vb. pek çok işlemlerini de yine bu portal üzerinden yapabiliyorlar. 

İnternet Hizmetleri

Tüm öğrencilerimiz, İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgi Teknolojileri biriminin sağladığı güvenli, kesintisiz ve hızlı internet hizmetiyle, kampüs ve yurtlardan internete ücretsiz bir şekilde erişebilmektedir. Üniversitemizde erişilen içeriğin güvenliğini sağlamak için web filtresi kullanılmaktadır ve mevzuat gereği internet erişimleri kayıt altına alınmaktadır.

E-Posta, Dosya Saklama ve Paylaşma Hizmetleri

İstanbul Şehir Üniversitesi, öğrencilerine Üniversitemizdeki akademik hayatları süresince kullanmak üzere std.sehir.edu.tr uzantılı bir e-posta sağlamaktadır. İstanbul Şehir Üniver​sitesi e-posta sağlayıcısı olarak, Google’ın Gmail altyapısını kullanır. Bu sebeple kişisel Gmail hesabının sağladığı tüm özellikleri barındırmaktadır. E-posta hizmeti, Google’ın dosya saklama ve paylaşma hizmeti olan Google Drive ile birlikte kişi başı 10 Terabayt gibi oldukça yüksek bir kapasiteye sahiptir. Akademisyenler ve öğrenciler ŞEHİR'deki akademik hayatları boyunca ihtiyaç duydukları tüm dosya saklama ve paylaşma ihtiyaçlarını bu hizmet üzerinden karşılayabilmektedir. 

Doküman Yazdırma ve Kopyalama Hizmetleri

Öğrencilerimiz Laboratuvarlar binasında yer alan Kopyalama Merkezinden (Copy Center)​ kopyalama ve ciltleme gibi ihtiyaçları için hizmet alabilmektedir. Ayrıca kampüs içinde farklı lokasyonlarda yer alan yazıcılar aracılığıyla da self-servis yazdırma ve kopyalama yapılabilmektedir. Bilgisayardan yazdırma işlemi yapıldıktan sonra en yakın yazıcıdan ŞEHİR Kart okutularak çıktılar alınabilmektedir.

Kablosuz Internet Erişimi

Kablosuz internet hizmetinden yararlanmak için MySehir-WiFi ağına MyŞehir hesabı kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi kullanılarak bağlanabilirsiniz. 
Kullanılan farklı cihazlar ve işletim sistemlerine göre (Windows, Android ve iOS) nasıl bağlanılacağı aşağıdaki infografikte anlatılmaktadır.​