1900'lerin İlk Yarısına Ait Sessiz Filmler "Arşivi Unutmak" Sempozyumu'nda Gösterildi
11/26/2018
1900'lerin ilk yarısına ait sessiz filmlerden oluşan yeni bir film arşivini internet üzerinden erişime açma projesi kapsamında "arşiv" konusu ŞEHİR tarafından düzenlenen uluslararası sempozyumda ele alındı.
​​​​​​​​​​T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve büyük çoğunluğu 1900'lerin ilk yarısına ait sessiz filmlerden oluşan yeni bir film arşivini internet üzerinden erişime açma projesi kapsamında "arşiv" konusu ŞEHİR tarafından düzenlenen uluslararası sempozyumda ele alındı.​ 
İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü tarafından düzenlenen "Forgetting the Archive (Arşivi Unutmak)" isimli ​​sempozyum; Bilim ve Sanat Vakfı ile Türk Sineması Araştırmaları'nın (TSA) katkılarıyla 22-24 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 

Arşiv üzerine felsefî ve teorik meselelerin sanatsal ve akademik bağlamlarda tartışılması için bir platform yaratmak amacıyla gerçekleştirilen sempozyumda, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarihi önem taşıyan sessiz filmler ilk defa gösterildi. Gösterimler arasında Atatürk'ün tren ile seyahatleri, büyük İzmir yangını, Almanlar'ın Vecihi Türk Kuşu ile yaptığı belgesel gibi tarihi açıdan önem taşıyan birçok sessiz film yer aldı.

Sempozyum Birleşik Krallık, Avusturya, Almanya, Hindistan, Hollanda ve Türkiye’den akademisyenleri, arşiv yöneticilerini, sanatçıları ve film yönetmenlerini; paneller, tartışmalar, sergi ve film gösterimlerinde bir araya getirdi.​