Balkan Film Food Festivali'nde "En İyi Çok Kısa Film" Ödülü
7/24/2017
İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Ramazan Kılıç, yazıp yönettiği "Penaber/Mülteci" adlı kısa filmiyle Balkan Film Food Festivali'nden "En İyi Çok Kısa Film" ödülüyle döndü.
​​​​Filmde başrolleri, ŞEHİR'in Mısırlı öğrencisi Fatima Hossam ile Suriyeli öğrencisi Mahmoud Al-Atassi canlandırdı.

Sabancı Vakfı tarafından düzenlenen "Mülteci Kadınlar" konulu kısa film yarışmasında ikincilik ödülü kazanan "Penaber/Mülteci" filmi, Arnavutluk'un Pogradec şehrinde düzenlenen Balkan Film Food Festivali’nde "En İyi Çok Kısa Film" ödülünün sahibi oldu. İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi Ramazan Kılıç’ın yazıp yönettiği Penaber/Mülteci adlı kısa film, 12 Balkan ülkesinden katılan 47 kısa film arasından büyük ödüle layık görüldü. Filmin başrollerini ŞEHİR öğrencilerinden Mısırlı Fatima Hossam ile Suriyeli Mahmoud Al-Atassi canlandırdı.

1993 yılında Ağrı’da doğan Kılıç’ın kurmaca filmi "Penaber" 2.52 dakika uzunluğunda. Kısa film, Suriye'deki iç savaşta eşini kaybettikten sonra küçük kızıyla İstanbul'a göç etmek zorunda kalan bir kadının, küçük kızıyla geçmişteki hatıralarına ellerindeki "viewmaster" bir fotoğraf makinesi ile tutunmaya çalışmalarını konu alıyor. Taksim’de çekilen filmde gösterilen fotoğraflarda, karakterlerin Suriye’de terk etmek zorunda kaldıkları evleri de resmediliyor. Fotoğraflarda resmedilen evin dekorasyonunda ise filmde rol alan Suriyeli iki öğrenci, terk etmek zorunda kaldıkları evlerini yansıtmaya özen gösterdiler.

Penaber/Mülteci adlı kısa filmi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.