ŞEHİR Öğretim Üyeleri Ebru Kayaalp ve Fatih Altuğ'dan "Standartlar Nasıl İşler?" Adlı Yeni Kitap
6.12.2018
İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Kayaalp ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Fatih Altuğ'un kaleme aldıkları "Standartlar Nasıl İşler?" adlı kitap okuyucuyla buluştu.
​Küre Yayınları'nın, "Düşünce" serisinden çıkan kitap öncelikle standartların işleyişini anlamayı ve standartların çeşitli alanlarda hayatımızı, karar alma süreçlerimizi, dünyadaki diğer varlıklarla kurduğumuz ilişkileri nasıl şekillendirdiğini tartışmayı amaçlıyor. Standartların nasıl oluştuğundan çok, standartların dönüştürücü gücüne odaklanan kitap standartların nasıl içimize işlediğini ve öznelliklerimizi nasıl biçimlendirdiğini araştırıyor.
Standartların sürekli seyir halinde olmaları sonucunda bir noktadan sonra etkilerini kontrol etmenin de imkânsız olduğuna dikkat çekilen kitapta, internetten insan hücresine, hapishane ve kışlalardan Merkez Bankasına, 1980'lerin dil politikalarından hat sanatına, tütün piyasasından sosis üretimine, petrolden planlama sistemlerine uzanan geniş bir alanda standartların rolü tartışılıyor. Türkiye, ABD, AB ve İran’ı içeren bir coğrafyada standartların yerel, ulusal ve evrensel dinamikleri takip ediliyor.