Kendine Bakma Durağı: Mindfulness
Uzman Psikolog A. Cansu Kamar ile Kendine Bakma Durağı: Mindfulness
Tarih:
15.04.2019 14:00
Saat:
YER : AB6 - 6203

​​​​Stresle ilişkinizi anlamak hayatınızı nasıl değiştirir? 

​“Günümüz toplumunda, bedenlerimizin nasıl hareketsizlikten dolayı spora ihtiyacı varsa, aşırı uyarana maruz kalan zihinlerimizin de meditasyona ihtiyacı var." diyor psikiyatr Christophe Andre.  

Stres hepimizin yaşamının bir parçası. “Stresi önlemek, azaltmak, ortadan kaldırmak" hep gündemimizde.Ama savaştığımız, hükmetmeye çalıştığımız şeyi anlayamayız, çünkü dinlemeyiz.Oysa bedenimizin stresle ilişkisini anlamak bize kendimizle, ilişkilerimizle ve çevremizle ilgili çok önemli bilgiler sunar. 

Bu konuşmada, bedenimizin stresle olan ilişkisini öğrenecek ve Mindfulness'ı hayatın içinde nasıl kaynak olarak kullanabileceğimizi keşfedeceğiz. 

Mindfulness, hayatın içinde bir kendine bakma durağı. 

Hayatta başımıza gelen olayları ve bunların yarattığı yoğun duyguları taşıyabilmemizi, kendimizi sakinleştirme, dengeleme becerimizi geliştiren, düzenli uygulandığında beynimizin yapısını ve işleyişini değiştirdiği defalarca kanıtlanmış bir yaklaşım.  

Mindfulness ve farkındalık pratikleri, hayatın sürekli değişen ritminde dengede kalabilmek için çok sade ama etkili bir yaklaşım sunar. Bu bir teknikten ziyade hayatın geneline yayılan bir tavır değişikliği, hayatı algılayışımızı, yaşam kalitemizi dönüştürme gücüne sahip bir felsefedir. 

Nelerden bahsedeceğiz? 

  • Stresi önlemek mi anlamak mı?
  • Mindfulness nedir?
  • Mindfulness beynimizi nasıl değiştirir?
  • Sağlıklı sinir sistemi regülasyonu nedir?
  • Kendi iç sinyallerimi dinlemeyi nasıl öğrenirim?
  • Mindfulness stres ve zor duygularla baş etmede, dikkati geliştirmede, karar verme süreçlerinde bana nasıl yardımcı olur?