ŞEHİR Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alim Arlı’nın Editörlüğünü Üstlendiği “Yükseköğretim Çalışmaları Dizisi” Okuyucuyla Buluştu
10.05.2019
ŞEHİR Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alim Arlı’nın editörlüğünü üstlendiği Yükseköğretim Çalışmaları Dizisinin ilk üç kitabı “Üniversite Fikri”, “Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri” ile “Yükseköğretimin Örgütlenmesi“ okuyucuyla buluştu.

​​​​​​İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alim Arlı'nın Dizi Editörlüğü'nü üstlendiği Yükseköğretim Çalışmaları Dizisi kapsamında yer alan üç kitap okuyucuyla buluştu. Bu kapsamda “Üniversite Fikri", “Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri" ve  “Yükseköğretimin Örgütlenmesi“ kitapları Küre Yayınları etiketiyle piyasaya çıktı. 

Michael N. Bastedo'nun Türkçe'ye Emrah Saraçoğlu tarafından çevrilen “Yüksek Öğretimin Örgütlenmesi" adlı kitabı, Yükseköğretim çalışmaları alanının seçkin uzmanları tarafından kaleme alınan makalelerden oluşuyor. Bu alandaki Türkçe literatürü zenginleştiren eser, daha ileri çalışmalar ve mukayeseli araştırmalar için önemli bir referans kaynağı olarak gösteriliyor. 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam eden Murat Çelik tarafından yazılan “Osmanlı Medreseleri ve Avrupa Üniversiteleri" adlı eser ise 1450-1600 arası dönemi merkeze alarak, Avrupa üniversiteleri ile Osmanlı medreselerini mukayeseli olarak inceliyor. 

Amerikan Bilimler ve Sanatlar Akademisi'nin Başkanlığını da yapan Jaroslav Pelikan tarafından yazılan ve Türkçe'ye Cem Orhan tarafından çevrilen “Üniversite Fikri" adlı kitap ise üniversite fikrinin tarihsel soy kütüğünü çıkararak, süregelen ve gelecekte çıkması muhtemel fırtınalar içinde üniversiteye salim bir rota arıyor.​