Prof. Dr. İsmail Kara'nın "Zafer Değil Sefer" Adlı Yeni Kitabı Okuyucuyla Buluştu
14.12.2018
İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kara'nın deneme türünde kaleme aldığı "Zafer Değil Sefer" adlı kitabı okuyucuyla buluştu.
​​​​Üniversitemiz Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kara'nın deneme türünde kaleme aldığı "Zafer Değil Sefer" adlı kitabı okuyucuyla buluştu. Dergah Yayınları etiketiyle piyasa çıkan kitap, Kara'nın farklı zamanlarda yazdığı, bir yüzü düşünce ve felsefeye, bir yüzü de edebiyata dönük yazılardan oluşuyor. 

Yakın tarihimize damgasını vuran düşünce hareketleri, günümüzün çeşitli siyasi, sosyal ve dini meseleleri, şahıslar, kitaplar ve yine önemli simaların kaleme aldığı mektuplar üzerine yapılan değerlendirmeleri içeren yazılar, okuyucunun tefekkür dünyasını yeni bilgilerle sarsarken, zihninde de edebi anlamda leziz bir tat bırakmayı amaçlıyor. 

"Muvaffakiyet değil hareket önemli"
Prof. Dr. İsmail Kara, son kitabına "Zafer Değil Sefer" ismini vermesinin nedenini şu sözlerle özetliyor: ""Zafer değil sefer yahut" "muvaffakiyet değil hareket" ifadeleri sonuca ve hedefe ulaşıp ulaşmamaya bağlı kalmadan yola koyulmayı, harekete geçmeyi, her hâlükârda insani sınırlar içinde yapılabilecekleri sonuna kadar yapmayı ifade ediyor. Seyrü seferin, yolun ve hareketin bizzat kendisi; sonucun, zaferin, muvaffakiyetin en azından bir parçası olmak itibariyle zaten baştan bir neticedir."