ŞEHİR En Çok Tercih Edilen Üniversiteler Arasında
8.08.2019
İstanbul Şehir Üniversitesi, YKS yerleştirme sonuçlarına göre yüzde 94 oranında doluluğa ulaşarak en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında yerini aldı.
​​​Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre; 2019-2020 Akademik Yılı’nda İstanbul Şehir Üniversitesi’nin doluluk oranı lisans programlarında yüzde 92, önlisans programlarında yüzde 98, tüm programlarda ise yüzde 94 olarak gerçekleşti.  Kurulduğu günden bu yana başarılı öğrencileri çok çeşitli burslarla ödüllendiren ve bilimsel arayışlarında onlara her türlü desteği veren İstanbul Şehir Üniversitesi; Kartal Sahili’ndeki Dragos Kampüsü’nde yepyeni sınıf ve laboratuvarları, zengin kütüphanesi, yüksek kapasiteli yurtları, spor tesisleri, farklı seçenekler sunan kafeterya, restoran ve çalışma alanları ile öğrencileri ve öğretim kadrosu için ihtiyaç duyulan tüm olanaklara sahip. 

Prof. Dr. Peyami Çelikcan: “Öğrencilerden tam puan aldık” 
YKS yerleştirme sonuçlarına göre Vakıf Üniversitelerinin doluluk oranının yüzde 84 olduğuna dikkat çeken İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, “Ulusal ve uluslararası arenada kazandığı çeşitli ödül ve derecelerle Türkiye’nin öncü araştırma üniversitelerinden biri olan İstanbul Şehir Üniversitesi, YKS yerleştirme sonuçlarına göre öğrencilerden tam puan aldı. Vakıf üniversiteleri ortalama doluluk oranının 10 puan üzerinde yüzde 94 doluluğa ulaşan üniversitemize, üniversite adayı öğrencilerin ve ailelerinin gösterdiği ilgiden büyük memnuniyet duyuyoruz. Köklü geçmişi ile 1986 yılından bu yana eğitim ve düşünce hayatına katkı sağlayan Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan Üniversitemiz, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından 188 üniversitede öğrenim gören 35 bin 715 öğrencinin katılımıyla hazırlanan “Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2019”da, tüm üniversitelerin yer aldığı “Genel Memnuniyet” sıralamasında 14., Vakıf Üniversiteleri arasındaki “Genel Memnuniyet” sıralamasında ise 8. sırada yer almıştı. Yüzde 94’lük doluluk oranı da akademik yetkinliklerimizin, geniş kampüs olanaklarımızın ve bu memnuniyetin sonucu” diye konuştu. 

ŞEHİR’den “komşu” ayrıcalığı 
İstanbul Şehir Üniversitesi, bu yıl ilk kez uyguladığı “Komşu Bursu” ile Kartal, Maltepe ve Pendik ilçelerinde ikamet eden veya bu bölgelerdeki liselerden mezun olan öğrenciler yüzde 10 indirim sağlıyor. Ayrıca yine bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “Anlaşmalı Okul İndirimi” ile ikili protokol yapılan liselerde okuyan öğrencilere burs olanağı sunuluyor.

Toplu taşıma sayesinde şehirle iç içe bir üniversite hayatı
Türkiye’nin bisiklet altyapısı düşünülerek inşa edilen ilk ve tek üniversite kampüsü olan Dragos, bisiklet ulaşımının yanı sıra tüm toplu taşıma araçlarına da çok yakın. Metro, deniz otobüsü ve E-5’e 5 dakikalık mesafede bulunan İstanbul Şehir Üniversitesi, Gebze-Halkalı tren hattının Cevizli istasyonuna da 1 dakika uzaklıkta yer alıyor.