Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü
4.05.2018
İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Genç'e, kültür ve sanat hayatına katkıları nedeniyle Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "Üstün Hizmet" ödülü verildi.
​​Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından bu yıl 37.'si düzenlenen "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri" sahiplerini buldu. Sultanbeyli Belediyesi'nin desteğiyle Darülaceze Kültür Salonu'nda gerçekleştirilen törende İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Genç'e "Üstün Hizmet" ödülü verildi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünden mezun olan Mehmet Genç, 1983'ten itibaren Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde İktisat Tarihi ve Tarih Metodolojisi okuttu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji yüksek lisans ve doktora programlarında Tarih ve Sosyal Bilimler alanlarında dersler veren Mehmet Genç'e İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Genel Sosyoloji ve Metodoloji dalında Doktora Şeref Diploması tevcih edildi.

2010 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi kadrosuna katılan Mehmet Genç, 1973'ten itibaren Osmanlı İktisat Tarihi alanında ulusal ve uluslararası birçok seminer ve toplantıda tebliğler sundu. Çeşitli dergilerde Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Yunanca birçok makalesi yayımlanırken, bunların önemli bölümü "Osmanlı İmparatorluğunda Devlet ve Ekonomi" adıyla kitaplaştırıldı ve yayımlandığı yıl Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "Fikir Ödülü"ne layık görüldü. Mehmet Genç ayrıca Erol Özvar ile beraber "Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler" başlıklı bir eser de hazırladı.