Dünyaca Ünlü Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, ŞEHİR Mütevelli Heyeti'nde
27.09.2018
Cumhuriyet ile yaşıt, Osmanlı ve Türkiye tarihini en iyi bilen tarihçilerden Prof. Dr. Kemal Karpat, Üniversitemiz Mütevelli Heyet Üyesi olarak atandı.
​Kuruluşundan bu yana Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümünde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Kemal Karpat, Mütevelli Heyet Üyesi olarak atandı. 
Osmanlı ve Türkiye tarihini en iyi bilen tarihçilerden Prof. Dr. Karpat, 2011 yılında 4 binden fazla kitap, dergi ve notlarından oluşan koleksiyonunu İstanbul Şehir Üniversitesi Kütüphanesine bağışlamıştı. 
Prof. Dr. Karpat, geçtiğimiz Nisan ayında da Üniversitemizi ziyaret ederek, Tarih Bölümü öğrencilerine bir seminer vermiş ve ardından Kütüphanemizi ve arşivini gezmişti.
Başkanlığını Prof. Dr. Ömer Dinçer’in yürüttüğü İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet’inde Nobel Ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın yanı sıra iş dünyasının önde gelen isimlerinden Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, LC Waikiki CEO’su Vahap Küçük ve BİM CFO’su Haluk Dortluoğlu da bulunuyor. 
Kemal Karpat Hakkında:
Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden (1947) alan Kemal Karpat, yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler, doktorasını ise New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimler (1957) programlarında tamamladı. Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ndeki görevinin ardından Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara, Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı. Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığı’nı ve The Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumu’nun direktörlüklerini yürüttü. Orta Asya Çalışmaları Derneği’nin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın da koordinatörlüğünü yaptı. Yayımladığı sayısız makale ve kitap arasında son dönemde basılan kitaplarından başlıcaları şunlardır: Balkanlarda Osmanlı Mirası ve Ulusçuluk (Ankara: İmge, 2004), Ottoman Population, 1830-1914: Demographic and Social Characteristics, (Madison: University of Wisconsin Press, 1985), Studies on Ottoman Social and Political History (Leiden: Brill, 2002), Studies on Turkish Politics and Society (Leiden: Brill, 2004), İslâm'ın Siyasallaşması: Osmanlı Devleti'nin Son Döneminde Kimlik, Devlet, İnanç ve Cemaat (İstanbul: İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2004).​