Şirin Tekeli Araştırma Teşvik Ödülü
9.01.2018
​İstanbul Şehir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Altuğ, "1895-1908 yıllarında Osmanlı Kadın Yazarlık Alanı" başlıklı araştırmasıyla 2017 yılı Şirin Tekeli Araştırma Teşvik Ödülü'ne layık görüldü.
​​​1895'ten itibaren Osmanlı İmparatorluğunda kadın yazarların sayısında, yazdıkları romanlarda, çıkardıkları dergilerde ani bir artış olduğuna dikkat çeken Altuğ, çalışması kapsamında bu artışın sebeplerini inceleyerek; Fatma Aliye, Emine Semiye, Fatma Fahrünnisa, Nigâr Hanım, Makbule Leman gibi yazarları ve sosyal ilişkilerini anlamlandırmayı amaçlıyor.

Şirin Tekeli'nin vefatının ardından bu yıl ilk defa verilen ödül, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi tarafından Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemek ve teşvik etmek amacıyla gerçekleştiriliyor. Altuğ, "Osmanlı Kadın Yazarlık Alanı" konulu araştırmasının sonuçlarını, Aralık 2018'de gerçekleştirilecek Şirin Tekeli Araştırma Ödülü Sempozyumunda sunacak.