American Journal of Sociology
10.07.2017
ŞEHİR İşletme bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Anıl Divarcı Çakmaklı'nın makalesi, dünyanın en prestijli sosyoloji dergilerinden biri olarak kabul edilen American Journal of Sociology’de (AJS) yayımlandı.
İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Anıl Divarcı Çakmaklı’nın makalesi dünyaca ünlü sosyoloji dergilerinden American Journal of Sociology’de yayımlandı. Yerel yapılarla küreselleşme arasındaki ilişkiyi konu alan makale, dergide yayımlanan Türkiye konulu ilk makale olma özelliğini taşıyor.

"When Does Globalization Lead to Local Adaptation? The Emergence of Hybrid Islamic Schools in Turkey, 1985-2007" başlığını taşıyan makale, küreselleşme ve yerelleşme dinamiklerini Türkiye’deki imam hatip liseleri üzerinden tartışıyor. Makale yazarları arasında Çakmaklı’nın yanı sıra Antwerp Üniversitesi’nden Christophe Boone ve Tilburg Üniversitesi’nden Arjen van Witteloostuijn bulunuyor.

Yrd. Doç. Dr. Anıl Divarcı Çakmaklı kimdir?
Anıl Divarcı Çakmaklı İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İktisat, Erasmus Rotterdam Üniversitesi’nden İktisat ve Felsefe yüksek lisans dereceleri; Antwerp Üniversitesi’nden Yönetim Bilimleri alanında doktora derecesini almıştır. 2013-2015 yılları arasında Sabancı Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapmıştır. Akademik çalışmaları örgüt teorisi ve strateji alanlarındadır. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde İşletme ve Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümlerinde ders vermektedir.