2019 - 2020 Akademik Yılı Lisans ve Önlisans Öğrenci Kayıtları
2.08.2019
Lisans ve önlisans kayıtları, 19 - 23 Ağustos 2019 tarihlerinde aşağıda belirtilen kayıt günlerine göre, 09:00 - 16:30 saatleri arasında Dragos Kampüsü Öğrenci Merkezi'ndeki kayıt alanında, gerekli kayıt belgeleriyle birlikte gerçekleştirilecektir.
​​​​ŞEHİR AİLESİNE HOŞ GELDİNİZ!

KAYIT TARİHLERİ​

Kayıt Günü/Saati

Kayıt Olunacak Fakülte/Yüksekokul

19 Ağustos 2019, Pazartesi​

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

20 Ağustos 2019, Sal​ı

Hukuk Fakültesi

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

21 Ağustos 2019, Çarşamba

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

İletişim Fakültesi

22 Ağustos 2019, Perşembe

​Meslek Yüksekokulu

23 Ağustos 2019, Cuma​

İslami İlimler Fakültesi

Mimarlık ve Tasarım FakültesiKAYIT YERİ 
Öğrenci Merkezi Binası, Giriş Kat​​
İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü​
Orhantepe Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı, No: 21, 34865 Dragos, Kartal/İstanbul​

Kampüse ulaşım ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız​​.


KAYIT ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER
(1) Öğrenci Portal Bilgilerinin Öğrenilmesi
Üniversitemize kayıt hakkı kazanan tüm öğrencilerimize; @std.sehir.edu.tr uzantılı bir e-mail adresi"Öğrenci Portal" ekranı hesabı ve hesaba giriş yapmanızı sağlayan geçici bir şifre oluşturulur. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra cep telefonunuza ve e-mail adresinize gelecek "Hesap bilgileriniz aktif edilmiştir." bilgisinden sonra, BURADAN TC kimlik numaranız ve doğum tarihinizile giriş yapıp;
 • ​​​@std.sehir.edu.tr uzantılı mail adresinizi,
 • Öğrenci numaranızı,
 • Geçici şifrenizi
öğrenmelisiniz. Bu bilgiler daha sonraki adımlarda kullanılacağından mutlaka not edilmelidir.
NOT: ÖSYM’nin telefon numarası ve e-mail adresinizi Üniversitemizle paylaşması durumunda bilgilendirme mesajı gönderilebilecektir. Bilgilerini paylaşıma açmayan öğrenciler, web sitemiz www.sehir.edu.tr'den duyuruları takip edebilir.
(2) Öğrenci Tanıma Formu'nun Doldurulması
Yukarıda belirtilen kişisel hesap bilgilerinizi aldıktan sonra yapılması gereken; Öğrenci Portal ekranında yer alan "Öğrenci Tanıma Formu"nun doldurulmasıdır. Öğrenci Tanıma Formu, Üniversitemizde öğrenim görülen süre içerisinde kullanılacak kişisel bilgilerin yer aldığı formdur. Öğrenci Portal ekranına http://mysap.sehir.edu.tr​'den erişebilirsiniz. Açılan ekranda, "Kullanıcı Adınız" için @std.sehir.edu.tr uzantısı mail adresiniz ve "Şifreniz" içinse edindiğiniz geçici şifreyi kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ! Kayda gelmeden önce Öğrenci Tanıma Formu'nu doldurmuş olmanız, kayıt sırasında işlemlerinizi hızlı tamamlamanızı sağlayacaktır.

KAYIT ADIMLARI
Öğrenci Merkezi'ndeki "Kayıt Alanı"na geldiğinizde asistan öğrencilerimiz sizi karşılayacaklar ve yönlendireceklerdir.
Kayıt işlemleriniz için sırasıyla aşağıdaki adımları yapmalısınız:
(1) Ödeme İşlemlerinin Tamamlanması
Öğrenci Merkezi'ndeki banka şubesine giderek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız Mali İşler birimine gitmelisiniz. Ödeme işlemleriniz sonrası tahsilat makbuzu almayı unutmayınız.
(2) "ŞEHİR Kart"ın Teslim Alınması
ŞEHİR Kart aynı zamanda öğrenci kimlik kartınız olacaktır. Tüm öğrencilerin kimlik kartını teslim alması gerekmektedir. Kartınızı teslim aldıktan sonra "ŞEHİR Kart Tanımlama" masalarında kartınıza Üniversite turnikelerinden geçiş izni tanımlaması yaptırmalısınız.
(3) Kayıt Masası İşlemleri
Aşağıda belirtilen "Kayıt İçin Gerekli Belgeler ve Formlar" ile tahsilat makbuzunu kayıt masasına teslim ediniz.  
(4) Düzey Belirleme Sınavı (DBS) Kaydı
Tüm öğrenciler İngilizce seviyelerinin belirlenmesi için bu sınava gireceklerdir.
(5) Bilgi Masaları ve Değerlendirme Formu
Kayıt alanında bulunan bilgi masalarından bilgi alabilir, tanıtım faaliyetlerimizi yönlendirecek değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.​

Sırasıyla bu adımları yaptıysanız kaydınız tamamlanmıştır!

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER VE FORMLAR
(1) Nüfus Cüzdanının Aslı
Nüfus cüzdanınızın önlü-arkalı fotokopisi (Nüfus cüzdanınızın aslını mutlaka yanınızda bulundurunuz.)
(2) Lise Diplomasının Aslı
Diplomasını henüz almamış öğrenciler lise diploması yerine "Geçici Mezuniyet Belgesi" teslim etmelidir. "Geçici Mezuniyet Belgesi" dışında hiçbir belge kabul edilmemektedir.
Yurt dışından alınmış lise diplomaları için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınmış diploma denklik belgesi; İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş ise ek olarak, noter tasdikli Türkçe tercümesi gerekmektedir.
(3) YKS Yerleşme Sonuç Belgesi ve Puan Dökümü
YKS Yerleşme Sonuç Belgesinin ve Puan Dökümünün çıktıları ÖSYM'nin web sitesinden (https://sonuc.osym.gov.tr/SonucSec.aspx veya https://ais.osym.gov.tr/​)​ alınacaktır.
(4) 2 Adet Fotoğraf
Teslim edilecek fotoğraflar son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve fotoğrafların arkasına öğrencinin ad-soyad bilgilerinin yazılmış olması gerekmektedir.
(5) Sabıka Beyan Formu
Formun çıktısı alınarak kayıt öncesi doldurulması ve kayıt masasına imzalı bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Adliyeden herhangi bir belge alınmasına gerek yoktur. Form için tıklayınız.
(6) Askerlik Beyan Formu
Formun çıktısı alınarak kayıt öncesi sadece erkek öğrencilerimiz tarafından doldurulması ve kayıt masasına imzalı bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Sadece 1998 veya öncesi doğumluların, askerlik durumlarını gösteren belgeyi kayıt sırasında teslim etmeleri gerekmektedir. Form için ​tıklay​ınız.​​​​
ÖNEMLİ! Askerlik Beyan Formu'nda bulunan ve yeni tip kimlik kartlarında bulunmayan bilgilerin E-devlet üzerinden öğrenilerek formdaki ilgili alanlara mutlaka yazılması gerekmektedir.
Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin askerlik durumları, YÖKSİS sistemi aracılığıyla Üniversitemiz tarafından sorgulanmaktadır. Hakkında "askerlik şubesine başvurunuz" kaydı bulunan adaylar, askerlik şubelerine yönlendirilecektir.

ÖNEMLİ NOTLAR: 
 • İstanbul ili, Kartal, Maltepe ve Pendik ilçelerinde ikamet eden veya belirtilen ilçelerdeki liselerden mezun olup "Komşu İndirimi"nden yararlanacak öğrencilerin, bu iki ölçütten en az birini kayıt esnasında belgelemeleri (Yerleşim Yeri Adresi) gerekmektedir.
 • "Kardeş İndirimi"nden yararlanacak öğrencilerin; aile nüfus kayıt örneği veya kardeşlere ait nüfus kayıt örneğini kayıt esnasında sunmaları gerekir.
 • "İlk Tercih İndirimi"nden yararlanacak öğrencilerin, kayıt esnasında YKS tercih listesini sunmaları gerekmektedir.


KAYITLAR İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER
 • ​​​Yukarıda belirtilen kayıt tarihlerinde kayıt işlemlerini bizzat gerçekleştirmeyen veya gerekli belgelerini teslim etmeyen öğrenciler, Üniversitemize kayıt hakkından vazgeçmiş sayılmaktadır.
 • Kayıt işlemlerini öğrencinin bizzat gerçekleştirmesi gerekmektedir. Öğrenci yerine ancak noter onaylı vekâlet vereceği kişi kayıt işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Belgelerinde eksiklik veya tahrifat olan öğrencilerin kayıtları, yapılmış olsa dahi iptal edilir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunularak kayıt yaptıran öğrenciler hakkında gerekli yasal işlemler yapılmaktadır.
 • Aynı anda birden fazla yükseköğretim kurumunda aynı seviyede eğitim görülemeyeceğinden, başka bir yükseköğretim kurumunun önlisans/lisans programlarında kayıtlı olan öğrencilerin Üniversitemize kayıt olabilmesi için diğer üniversitelerinden kayıtlarını sildirmeleri ve kayıt sildirdi bilgisinin YÖKSİS üzerine aktarılmış olması gerekmektedir.​
 • Üniversitemizde aktif eğitim gören kardeşi bulunan öğrencilerin "Kardeş İndirimi"nden yararlanmaları için detaylı nüfus örneği teslim etmeleri istenecektir. Ayrıca kayıt esnasında her bir kardeşin nüfus cüzdanlarının önlü-arkalı fotokopisini teslim etmesi gerekir. Nüfus cüzdanlarının aslını mutlaka yanınızda bulundurunuz.
 • Kayda gelmeden önce, teslim edilecek tüm belgelerin çeşitli nedenlerle ileride ihtiyaç duyulabileceğinden birer kopyalarının alınması faydalı olacaktır.
 • Öğrenim dili Türkçe olan lisans programlarına yerleşen öğrenciler için İngilizce Hazırlık Programı isteğe bağlıdır ve bir yıldır. İngilizce Hazırlık Programında okumak isteyen öğrencilerin kayıt masalarında mutlaka "İsteğe Bağlı Hazırlık Okuma Formu"nu doldurmaları gerekmektedir.
 • İngilizce lisans programına yerleşen öğrencilerimizden Üniversitemiz tarafından kabul edilen dil yeterlilik belgesine sahip olanların kayıt masalarında ilgili Dil Yeterlik Belgesini mutlaka teslim etmeleri gerekir. Üniversitemizin kabul ettiği dil yeterlilik puanları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi metinleri aşağıda yer almaktadır. Detaylı bilgi için ilgili başlıkların üzerine tıklayınız.

​​​