FRC Türkiye'den "Yılın Gönüllüsü" Ödülü
25.12.2017
İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Alper Dokay, liseler arası robotik yarışması FIRST Robotics Competiton (FRC) etkinliğine sağladığı destek ile "Yılın Gönüllüsü" ödülüne layık görüldü.
​​Ödül; 150 gönüllü arasında yapılan seçimle, etkinliğe sadece etkinlik gününde değil, hazırlık sürecinde de en fazla desteği sağlayan 3 gönüllüye verildi. Amerika'da 26 yıldır devam eden FRC etkinlikleri, Türkiye'de 2015 yılından bu yana Fikret Yüksel Vakfı tarafından sezon dışı olarak düzenleniyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 15 farklı şehirden birçok liseli öğrenciyi bir araya getiren FRC Turkish Off-Season Turnuvasını İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan da takip etti.

Türkiye'de öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgisini arttırmak amacıyla gerçekleştirilen robot yarışması FIRST Robotics Competition (FRC) etkinliği, bu yıl üçüncü kez sezon dışı olarak gerçekleştirildi. 14-18 yaş arası lise öğrencilerinin bir takım çalışması içinde robot tasarladıkları ve 1992 yılından bu yana Amerika merkezli FIRST Vakfı tarafından düzenlenirken, FRC'nin sezon dışı turnuvalarından biri olan Türkiye ayağı, 2015 yılından bu yana Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenleniyor.

Bu yıl 2-4 Aralık 2017 tarihleri arasında Ülker Sports Arena'da gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki lise öğrencilerinden oluşan 53 ve İtalya'dan gelen 1 takım; 6 haftada yaptıkları robotlarla yarıştı. Yapılan turnuvada takımlar alanlarında uzman 30 jüri üyesi tarafından değerlendirildi. Takımlar, robot performansının yanı sıra teknik gelişimleri ve topluma kazandırdıkları değerler de incelenerek ödüllerini aldı. İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan da bu yılki etkinliğe katılarak, takımlar halinde okullarını temsil eden ve en iyi olmak için yarışan gençleri izledi.

Tamamı sponsor ve gönüllü desteği ile yürütülen etkinlik kapsamında; katılımcı öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dahilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturmaları bekleniyor.

Kendisi de lise döneminde etkinliğe katılıp dereceye giren ve Takım Kaptanlığı görevini üstlenen İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Alper Dokay; bu yıl gönüllü olarak verdiği üstün destek ile 150 gönüllü arasından seçilerek, "Yılın Gönüllüsü" ödülüne layık görülen 3 kişiden biri oldu. Dokay, 2 sene önce katıldığı etkinliğin hayatında önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek; kendisi ile aynı yolda ilerleyen lise öğrencilerinin heyecanına ortak olmaktan ve kendilerini desteklemekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Dokay, 2018 Yılı Mart ayında düzenlencek ilk uluslararası resmi FRC İstanbul Turnuvası için heyecanla desteğini sürdüreceğini belirtti.