ŞEHİR BİLİM ŞENLİĞİ
ŞEHİR BİLİM ŞENLİĞİ 2 - 3 Mayıs'ta Dragos Kampüste! Şenliğimize tüm lise öğrencilerini davet ediyoruz!
Tarih:
2.05.2019 10:00
Saat:
YER : Dragos Kampüsü

​​​​
HEDEF VURAN DRONE
Drone’unu kap da balon patlatmaya gel! Ya da buradaki drone ile yarışmaya katıl.
En çok 500 gram ağırlığında ve 50 cm dış ebatlara sahip tek veya çok pervaneli helikopterin, üstü kapalı bir parkurda uçup, tüm balonları helikopter gövdesine sabitlenmiş iğne ile patlatırken zamana karşı yarışı!
Helikopter A4 kağıt boyutunda kalkış/iniş alanından kalkacak, standart boy hava dolu parti balonlarının sabitlendiği zigzaglı bir parkurda balonların üstüne yaklaşarak birer birer hepsini patlatacak ve parkurun sonunda kalkış yaptığı alana iniş yapacak. Balonu iğne değil pervane patlatırsa 15 saniye ceza puanı.
​FUTBOLCU ROBOTLAR
Futbol takım oyuncuları arasında paslaşmayla oynanır, şut atmayla sonuca gidilir. Başarıda, paslaşma ve şutların isabet oranı çok önemlidir.
Robot futbolcular arasında isabetli paslaşma yarışması düzenledik: Bakalım iki robota kumanda eden iki katılımcı, birbirinden 50 cm uzakta bulunan robotlar arasında, 3 dakika içinde, kaç isabetli şut atabilecek?​
"ÇUBUK MAKARNA KÖPRÜ"NÜ Y​AP DA GEL!
Köprüler, insanoğlunun yüzyıllardır nehirler ve vadilerin kolay bir şekilde geçilmesi için tasarlayıp inşa ettiği yapılardır. Mühendisliğin ana prensiplerini barındıran bu yapılar geçmişten günümüze medeniyetlerin gelişmesinde büyük rol oynamıştır.
İstanbul Şehir Üniversitesi’ni Adalar’a köprüyle bağlamak hayaline siz de kurduğunuz bir takımla küçük bir katkıda bulunun. Köprü yapmak ya da tasarlamak düşündüğünüz kadar zor değil! Tek yapmanız gereken günlük olarak yemeklerde kullandığınız çubuk makarnaları orantılı bir şekilde birleştirmek. Çubuk makarnalardan kendi köprünüzü inşa edip bu hayali gerçekleştirmeye ne dersiniz? Ve yalnızca 2 paket çubuk makarna ve ağaç tutkalı (beyaz tutkal) kullanarak... Yarışma Şart​n​amesi ve detaylı bilgi için tıklayınız.​


ÇUBUK MAKARNA KÖPRÜ ATÖLYESİ​
Köprü inşa etme hayallerinizi çubuk makarnalarla gerçekleştirin!
Köprü yapmak aslında makarna yemeği yapmak kadar kolay. ŞEHİR Bilim Şenliği'ndeki atölyemizde sizlere köprü yapma deneyimini yaşatma fırsatını sunuyoruz! Arkadaşlarınızla hem eğlenmek hem de öğrenmek istiyorsanız sizlere eşlik edecek Üniversitemiz hocalarıyla kendinize ait köprüler inşa edebilirsiniz. Üstelik sadece 2 saatte. Bu eğlenceli deneyime katılmak için ŞEHİR Bilim Şenliği'ne bekleniyorsunuz!
ROBO DRAGOS GÖSTERİSİ
İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu ROBODRAGOS Takımı, otonom insansız hava araçları ile kara araçlarını birleştirerek havadan karaya indirme ve karada verilen görevi tamamlayacak robotları geliştiriyor. 
Bu yıl ABD Maryland'de 17.’si gerçekleştirilecek olan "Öğrenciler Arası İnsansız Hava Sistemleri Yarışması"nda (AUVSI-SUAS 2019) Türkiye'yi temsil eden tek vakıf üniversitesi takımını ve robotlarını yakından tanıyın!
SWIFTURK İHA GÖSTERİSİ
Merhaba Uzaylı! Biz dostuz...
İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu SWIFTURK Takımı, Amerikan Uzay Topluluğu tarafından düzenlenen ve NASA sponsorluğunda gerçekleşen, uzaydan atmosfere giriş ve yabancı bir gezegene iniş senaryolarının denendiği "CANSAT Model Uydu Yarışması"nda ülkemizi temsil ediyor!
Bir roket yardımıyla yüksek irtifaya taşınacak olan uydumuz, görevini yerine getirmek için roketten ayrılarak kontrollü iniş yapacak. 
LABORATUVAR UYGULAMALARI
- VAN DE GRAAFF DENEYİ
- GYROSCOPE DENEYLERİ


ŞEHİR'İN NANO-MİKRO TELLERİ
Nanoteknolojinin etki ettiği alanlar ve ŞEHİR İleri Mikro ve Nano Aygıtlar Lab'ında yapılan faaliyetler hakkında bir seminer düzenlenecektir. Seminerin içeriği; nanoteknolojinin etki ettiği alanlardan olan elektronik sistemler, savunma sanayi, sağlık (hastalık teşhisi ve tedavisi) çip endüstrisi, otomotiv sanayi, ulaşım sistemleri, endüstriyel sanayi. Quantum bilgisayarları, yeni nesil sensörler hakkında bilgilerle ŞEHİR İleri Mikro ve Nano Aygıtlar Lab'ında yapılan çalışmalar, yüksek hız ve sıcaklıkta çalışabilen yeni nesil elektronik ve optik aygıtların dizaynı, üretimi ve testlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verilecektir.
BLOK ZİNCİR TABANLI ELEKTRONİK DİPLOMA
Artık diplomalar elektronik olarak olarak verilecek!
Diploma saklama zorunluluğunuz ya da kaybetme korkunuz olmayacak, blok zincir teknolojisiyle diploma bilgieriniz dünya üzerindeki farklı sunucularda tutulacak.
Bu bilgilerin değiştirilmesi veya kaybolması mümkün olmayacak. Dünyanın her yerinde diploma bilgileriniz teyit edilebilecek.
Bir işe başvurduğunuzda diplomanızın linkini vermeniz yeterli olacak.
MÜHENDİS NE YAPAR?
Mühendisin ne yaptığını anlatmak mı kolay, ne yapmadığını saymak mı kolay?
Sabah evde uyandığınızda başlayan gününüzü düşünün. Henüz yataktasınız. Yatak nelerden-nasıl yapıldı? Kumaş, sünger, yay ve diğer malzemeleri kim yaptı, nasıl bir araya getirdi? Üretilen yatak fabrikadan mağazaya ve evinize nasıl getirildi?
Kalktınız, yüzünüzü yıkamalısınız. Banyodaki lavaboyu, musluğu kim yaptı? Temiz su üçüncü kata nasıl çıkıyor, kirli su nereye gidiyor? Üçüncü kat alt katların üzerinde nasıl duruyor? Üst katlar da üçüncü katın üzerinde öyle mi duruyor? Çayınızı elektrikle mi, doğal gazla mı kaynatıyorsunuz? Çay içerken cep telefonu ve televizyon size eşlik ediyor mu? Sabahki birkaç dakika içinde bu kadar soru soruluyorsa, bir de akşama kadar bütün günü düşünün!
İnsanların günlük hayatta kullandıkları yapı, makine, süreç, sistem, ürün ve hizmetleri tasarlayan, yapan ve işletenler mühendislerdir. Sanayinin üretim için kullandıklarını da mühendisler yapar. Daha da öte, bu faaliyetlerle ilgili araştırma-geliştirme ve yönetim de mühendislerin sorumluluğundadır.
Bu seminerde çeşitli boyutlarıyla mühendislerin yaptıkları ilginç işleri paylaşacağız.
YAPAY ZEKA RIDVAN DİLMEN'E RAKİP: %94.3 GOL OLUR
Dün akşamki maçta, maçın son dakikasında değerlendirilemeyen pozisyonda Messi, topu Suárez'e mi yoksa Vidal'e mi atsa daha tehlikeli bir pozisyon olurdu? Umtiti, 10 m sağda durmuş olsaydı takımının yediği goldeki asisti engelleme şansı ne kadar artardı? Ramos topu oyuna sokarken, topu Bale'ye atmak yerine Isco'ya atsaydı, takımının gol şansı ne kadar artardı? Kupa maçında ev sahibi ekip mi yoksa misafir takım mı saha hakimiyetine daha fazla sahipti? Tüm bu analizleri detaylı bir şekilde yapabilmek için yanınızda bir Rıdvan Dilmen olması artık gerekmiyor. 
ŞEHİR IDEA Lab araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay zeka destekli interaktif futbol veri analizi platformu ile artık sen de dün akşam kızdığın futbolcunun yapmasını beklediğin koşuyu ya da pası yapmayarak ne kaçırdığını milisaniyeler içinde analiz edip, haklı olup olmadığını gerçek maç verileri üzerinden analiz edebilirsin. 
Futbol bilgine güveniyorsan, birçok futbolcudan daha iyi pas seçimi yapabileceğine inanıyorsan, bunu herkese ispatlaman için işte beklediğin fırsat! Tek yapman gereken birkaç tıklama! Bu konuda aynı düşünmediğin sınıf arkadaşlarını, komşularını da al gel ve sonunda kimin haklı olduğu artık ortaya çıksın! Bitmeyen tartışmalar, en azından bir sonraki maça kadar artık kesin olarak bitsin! Herkes rahatça uyusun!
BULUŞTAN PATENTE YOLCULUK
Herkes Buluş Yapabilir!
Nasıl buluş yapabilirim? Yaratıcı fikirlerimi nasıl geliştirebilirim ve patentleyebilirim diyorsan doğru yerdesin. Günlük hayatımızda birçok yeni problemle karşılaşıyoruz. Ve farkında olmadan bu problemleri çözerek yeni fikirler, çözümler geliştiriyoruz. Farkında değiliz belki ama bunların bir kısmı belki de hiç kimsenin düşünmediği çözümler ve ortaya bir yenilik koyuyoruz aslında. 
Buluş iyi bir gözlemle başlar, çevreni iyi gözlemle, farklı konular arasında ilişki kur, fikirlerini geliştirmek için korkma, cesaretli ol, sorgula. 
Deney yap, prototip yap, projeler geliştir. Yaratıcı düşünmek tam da budur işte. 
Hayal gücünle olaylara farklı bakmak, sorgulama kabiliyetini bir araya getirmek, fikirlerini büyütmek, büyütmek, büyütmek...
Buluştan patente giden yolda daha fazlasını merak ediyorsan Buluş Atölyemize katılabilir, buluştan patente giden yolculuğa tanık olabilirsin.


- MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİMİZİN BİTİRME PROJELERİ
- TÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI ÖDÜLLÜ PROJELER​