ŞEHİR RoboDragos Takımı Dünyanın En Prestijli İnsansız Hava Sistemleri Yarışmasında Yarışacak
24.12.2018
İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kurduğu RoboDragos Takımı, dünyanın en prestijli insansız sistemler yarışması olan Öğrenciler Arası İnsansız Hava Sistemleri Yarışması'na (SUAS) katılmaya hak kazandı.
​​​​​​​İnsansız Hava ve Kara Aracı Projeleriyle 12-15 Haziran 2019 tarihleri arasında Amerika’da yarışacak RoboDragos Takımı ile İstanbul Şehir Üniversitesi, yarışmaya Türkiye’den katılan tek vakıf üniversitesi olma özelliği taşıyor. 

İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kurduğu RoboDragos Takımı, Uluslararası İnsansız Sistemler Derneği (AUVSI) tarafından bu yıl 17.si düzenlenecek Öğrenciler Arası İnsansız Hava Sistemleri Yarışması'na (SUAS), katılmaya hak kazandı. RoboDragos Takımı; dünyanın en prestijli insansız sistemler yarışması olan ve 12-15 Haziran'da Amerika'da gerçekleşecek yarışmaya, Türkiye'den katılan tek vakıf üniversitesi olma özelliği taşıyor. RoboDragos Takımı, geliştirdiği İnsansız Hava Aracı (İHA) ve İnsansız Kara Aracı (İKA) ile yarışmada verilen görevleri başarıyla tamamlamak için çalışacak. Dünyanın önde gelen savunma sanayii firmaları tarafından da desteklenen yarışmaya Türkiye'den 8 takım katılırken; bu yıl 75 takım birincilik için yarışacak. 

İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nde; İHA yazılımı, elektrik, elektronik, yer istasyonu, haberleşme, mekanik tasarım ve 3 boyutlu modelleme alanlarında faaliyet gösteren 10 öğrencinin kurduğu RoboDragos Takımı'nın proje danışmanlığını ise Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi İhsan Çiçek üstleniyor. 

RoboDragos Takımı, geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen TEKNOFEST İstanbul'da da, İnsansız Hava Aracı Destekli İnsansız Kara Aracı (İHA Destekli İKA) kategorisinde yarışarak, İstanbul Şehir Üniversitesi'ni temsil etmişti.