ŞEHİR'de Yükseköğretim ve Bilginin Örgütlenmesi Çalıştayı Yapıldı
7.05.2018
27 Nisan Cuma günü gerçekleştirilen çalıştayda; bilginin transdisiplinerliği, interdisipliner bir öğretimin imkanı, Ortak Dersler uygulamalarının disiplinlerarası bakışa etkileri gibi konular masaya yatırıldı.
​​​​​​​​İstanbul Şehir Üniversitesi Yükseköğretim Çalışmaları Merkezi'nin, International Institute of Islamic Thought-United Kingdom (IIIT UK) ile ortaklaşa düzenlediği "Yükseköğretim ve Bilginin Örgütlenmesi Çalıştayı" 27 Nisan Cuma günü Dragos Kampüsünde gerçekleştirildi. Yükseköğretim alanında çalışan akademisyenlerin katılımıyla yapılan çalıştayda bilginin transdisiplinerliği, interdisipliner bir öğretimin imkanı, Ortak Dersler uygulamalarının disiplinlerarası bakışa etkileri gibi konular tartışıldı.

Açılış konuşmasını ŞEHİR Yükseköğretim Çalışmaları Merkezi Müdürü Dr. Alim Arlı'nın yaptığı çalıştayın sabahki oturumunda; İstanbul Şehir Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Dr. İshak Arslan ve İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ebru Kayaalp doğa bilimleri ve sosyal bilimlerde transdisiplinerlik konusunu ele aldılar. Dr. Arslan tebliğinde ağırlıklı olarak doğa bilimlerinde ve felsefede bilginin organizasyonuna dair konulara odaklanırken; Dr. Kayaalp ise sosyal bilimlerde transdisiplinerliği ortaya çıkaran tartışma ve girişimler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Çalıştayın öğleden sonra yapılan oturumunda ise İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Akif Kayapınar ve Prof. Dr. Halil Berktay; İstanbul Şehir Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve İbn Haldun Üniversitesi'ndeki Ortak Dersler ile ilgili deneyimlerini paylaştılar. Ortak Dersler’in öğrencilerin farklı alanlardaki bilgi birikimlerine yaptığı katkının mezuniyet sonrasında anlaşıldığına vurgu yapılırken, tamamıyla interdisipliner bir şekilde tasarlanan dersleri verecek öğretim elemanı temininde yaşanan sorunlar da dile getirildi.

Çalıştayın kapanış oturumunda ise IIIT Avrupa Direktörü Anas Sheikh Ali, son yıllarda üniversiteler üzerine yapılan kriz odaklı tartışmaların genel değerlendirmesini yaptı. Aynı oturumda Prof. Dr. Ziyaüddin Serdar ve Prof. Mehmet Asutay da gün boyu gerçekleştirilen sunumların bir değerlendirmesini yaptı.