Editörlüğünü ŞEHİR Öğretim Üyesi Dr. Yunus Uğur’un Yaptığı “Şehir Tarihi” Serisine İki Yeni Kitap
16.03.2020
​Dizi Editörlüğünü İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Şehir Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Yunus Uğur'un yaptığı “Şehir Tarihi" serisine iki yeni kitap daha eklendi.

​​​Dizi Editörlüğünü İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Şehir Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Yunus Uğur'un yaptığı “Şehir Tarihi" serisinin iki yeni kitabı “Osmanlı Kudüs'ü: Kent Kimliği, Nüfuz ve Meşruiyet 1703-1789" (Alaattin Dolu) ve “Fısıldaşan Şehirler: 17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı" (John-Paul Ghobrial) Küre Yayınlarından çıktı.

Alaattin Dolu'nun kaleme aldığı Osmanlı Kudüs'ü, 18. yüzyıl Osmanlı Kudüs'ünü şehir mekânı, toplumsal yapı, siyaset, ekonomi ve hukuk ekseninde inceliyor. Kitap, “şehrin ne olduğu" sorusundan hareketle Kudüs'ün kimliğini oluşturan unsurları tanımlıyor.

John-Paul Ghobrial'ın Fısıldaşan Şehirler'i ise, 17. yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris arasındaki bilgi akışını inceleyerek bilgi dünyalarının Avrupalılarla Osmanlıları modern dönemden çok önce temasa geçirdiğini gösteriyor. Kitap, İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kahraman Şakul'un tercümesiyle okuyucuyla buluşuyor.

Detaylı bilgi için http://samblog.org/