ŞEHİR Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Aysan'a TÜBA-GEBİP Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü
25.12.2019
İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Aysan, TÜBA-GEBİP Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'ne layık görüldü.
​​​Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bulunan; TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri, TÜBA-GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) ve TÜBA-TESEP’ten (Bilimsel Telif Eser) oluşan "TÜBA Ödülleri" sahiplerini buldu.

İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Aysan, Sosyal Bilimler alanında TÜBA-GEBİP Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü almaya hak kazandı.

Aynı zamanda, TÜBA-Genç Akademi’nin Kasım 2019 tarihli TÜBA Konsey Kararı ile kurulmasıyla birlikte GEBİP Ödülü sahibi Doç. Dr. Mehmet Fatih Aysan, Genç Akademi’nin doğal üyesi oldu.

TÜBA bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verilen TÜBA-GEBİP Ödülü 2019 yılında; 20 farklı üniversite ve kurumdan 28 üstün başarılı genç bilim insanına verildi. Böylece şimdiye kadar TÜBA-GEBİP ödülü kazanan bilim insanı sayısı 508’e yükseldi.

TÜBA-GEBİP Ödülleri; doğa, mühendislik, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında çalışan üstün başarılı genç bilim insanlarını, bilimsel çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri, kendi çalışma gruplarını oluşturmaları, Türkiye kaynaklı uluslararası düzeyde nitelikli proje ve yayınlarını ödüllendirme ve teşvik amacıyla 2001’den beri veriliyor. Özgün ve yüksek talep gören program kapsamında, ödül sahiplerine 3 yıl boyunca her yıl 20 bin liralık mali desteğin yanında, tez aşamasındaki doktora öğrencileri için de ayrıca her yıl 6 bin liralık ek destek ve akademi üyelerince danışmanlık da sağlanıyor.

Ödüllerin tümü, 30 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine tevdi edildi.