15 Temmuz Mülakat Veri Tabanı Projesi
23.01.2018
İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Aysan’ın yürüttüğü proje ile 15 Temmuz darbe girişiminin niteliksel ve niceliksel veri tabanı oluşturuluyor.
​​​​​​​İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Aysan’ın danışmanlığında, Türkiye’de 15-16 Temmuz tarihlerinde meydana gelen darbe girişimiyle ilgili olarak bunu ilk elden yaşayan kişilerle yapılan derinlemesine görüşmelerle, niteliksel ve niceliksel bir veri tabanı oluşturmayı amaçlar.

Projenin temel konusu darbe girişimini yaşayan insanların bunu nasıl yorumladıklarıdır. Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla veya kendiliğinden sokağa çıkanların direnci, silahlı üstünlüğe sahip olmalarına rağmen darbecileri durdurmada önemli rol oynadığından, bu direnişi anlamak kritik öneme haiz. Buna ek olarak, araştırma, yaşananların doğru bir şekilde anlatılabilmesini sağlayarak bütünsel bir bakış açısı sunuyor.

Bu proje dahilinde üretilecek olan birincil kaynak niteliğindeki veriler, ileride akademik yayınlarda kullanılabilecek, akademik literatüre katkı sunacak ve sonuçların yer aldığı raporun yayınlanmasıyla beraber kamunun konu hakkında bilgilendirilmesini sağlayacak.