Prof. Dr. Abdulhamit Kırmızı'nın "Avlonyalı Ferid Paşa - Bir Ömür Devlet" isimli kitabı Arnavutçaya çevrildi
21.11.2018
İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulhamit Kırmızı'nın ödüllü kitabı "Avlonyalı Ferid Paşa - Bir Ömür Devlet" isimli kitabı Arnavutçaya çevrildi.

​​​​Üniversitemiz Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulhamit Kırmızı tarafından kaleme alınan ve hocamıza biyografi dalında Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü kazandıran "Avlonyalı Ferid Paşa - Bir Ömür Devlet" isimli kitap Arnavutçaya çevrildi.​

Sultan Abdülhamid’in Konya valisi ve Jön Türk ihtilalinden önceki son sadrazamı olan Arnavut Ferid Paşa'nın (1851-1914) Osmanlı coğrafyasının farklı köşelerinde hizmet eden bir imparatorluk adamı olarak sürdüğü hayat hikayesinin yer aldığı kitap üzerinden, Arnavutluk davası, Makedonya meselesi, Osmanlı diplomasisi, vilayet idaresi, Sultan Abdülhamid ve Meşrutiyet dönemlerini daha iyi anlayabiliyoruz.​

Prof. Dr. Abdulhamit Kırmızı hakkında:

​Osmanlı tarihinin son yüzyılına yoğunlaşan Abdulhamit Kırmızı ağırlıklı olarak biyografi ve bürokrasi ile ilgileniyor. Kırmızı’nın dört kitabı var: Abdülhamid'in Valileri: Osmanlı Vilayet İdaresi, 1895-1908 (2007), Avlonyalı Süreyya Bey, Osmanlı Sonrası Arnavutluk, 1912-1920 (ed., 2009), Otur Baştan Yaz Beni: Oto/Biyografiye Taze Bakışlar (ed., 2013), Avlonyalı Ferid Paşa: Bir Ömür Devlet (2014). Kuruluşundan beri Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi (TALİD)’in yayın kurulunda olan Kırmızı şimdilerde Osmanlı bürokrasisinde Ermeniler ve Ermenilerin tehciri kararına direnen devlet adamları hakkında müşterek iki kitap projesi üzerinde çalışıyor.
Öğrenimini Ankara (SBF), Hacettepe, ve Boğaziçi üniversitelerinde tamamladıktan sonra postdoktora için University of London (SOAS)’ta bulundu. 2009 yılının son ayında İstanbul Şehir Üniversitesi kadrosuna katılmış olan Kırmızı, Tarih bölümünde tarihyazımı ve son dönem Osmanlı tarihi üzerine dersler veriyor.