İşgalin 100. Yılında Kudüs Paneli Düzenlendi
13.12.2017
ŞEHİR Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen "İşgalin 100. Yılında Kudüs" başlıklı panelde ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı Kudüs kararının Türkiye, bölge ve uluslararası alanda nasıl yankı bulduğu mercek altına alındı.
​​​​​​​​​​​​​​​​İngiliz işgal kuvvetlerinin Kudüs’ü işgalinin 100. Yılında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Kudüs işgalinin tarihsel süreci ile ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı Kudüs kararının nedenleri ve etkileri tartışıldı. İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen "İşgalin 100. Yılında Kudüs" başlıklı panele İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tufan Buzpınar, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hasan Kösebalaban ve Gazeteci-Yazar Taha Kılınç konuşmacı olarak katıldı.

Panelde Kudüs ile ilgili olarak 1917’e giden tarihi sürece değinen Ortadoğu tarihçisi Prof. Dr. Tufan Buzpınar, 11 Aralık 1917’de Kudüs’te 20-25 bin Yahudi, 620 bin Arap nüfusu varken, bunun 1938’de Arap nüfusunun 1 milyon olurken, Yahudi nüfusunun çok daha hızlı artarak 500 bine ulaştığına dikkat çekti. Ortadoğu ve Kudüs yazılarıyla tanınan Gazeteci-Yazar Taha Kılınç ise, 1917’den günümüze olan süreci anlattı.

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasında Amerikan iç siyasetinin rolünün büyük olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hasan Kösebalaban ise şunları söyledi: “Bugüne kadar Amerikan başkanlarının halktan aldıkları destek oranı yüzde 62’ler civarında olmuştur. Trump’un ise yüzde 30. Yani Trump eğer görevden alınmak istemiyorsa ve yeni bir seçim kazanmak istiyorsa Cumhuriyetçiler’i memnun edecek bir şey yapmalıydı. Örneğin yakında Alabama seçimleri var. Bu seçimleri kaybetmemesi gerekiyor. Kudüs kararı iç politikadaki bu kaygan zeminde alındı. Yani Trump’un bu kararı tamamen stratejik bir karardı. Dini motiflerle hareket eden seçmenin önüne bir yem attı. Bunun yaparken dünyayı ateşe atma riskini de aldı.”​​​