İstanbul Şehir Üniversitesi CIBAFI Konferansına Ev Sahipliği Yaptı
7.03.2018
İstanbul Şehir Üniversitesi, İslami Bankalar ve Finans Kurumları Genel Konseyi’nin (CIBAFI) "Katılım Finansı - Nişten Ana Akıma Giden İstikrarlı Yol" adlı konferansına ev sahipliği yaptı.
​​​​​​Öğrencilerin küresel ekonomiye ilişkin bir bakış açısına sahip olmasını amaçlayan ve dünya çapındaki katılım bankalarının kurumsal yönetişim pratiklerine ışık tutan konferans, CIBAFI Genel Sekreteri Abdelilah Belatik ve İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Son yıllarda tüm dünyada etkileyici bir büyüme sergileyen katılım finansı ile ilgili önemli bilgiler paylaşan CIBAFI Genel Sekreteri Abdelilah Belatik, katılım finansının 2020’de 4 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini ifade etti.

"Etik ve sorumlu finansa yönelik artan ilgi katılım finansını büyütüyor"
CIBAFI olarak Türkiye’de katılım finansı konusunda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirten CIBAFI Genel Sekreteri Abdelilah Belatik, “Küresel finans krizi sonrası onuncu yıla girerken, finans ve bankacılığın yüzü de giderek değişiyor. Katılım finansı son yıllarda yalnızca geleneksel piyasalarda değil tüm dünyada etkileyici bir büyüme sergiliyor. Katılımcı, etik, sürdürülebilir, değer eksenli finans, bugünkü finansal mimariyi daha iyiye doğru yeniden şekillendiriyor. Endüstri neredeyse her beş yılda bir büyüklüğünü ikiye katlıyor ve 2020  itibarıyla bu büyüklüğün 4 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Katılım finansının büyümesi, değer önerileri ve ortak prensiplerdeki benzerlikler sebebiyle, etik ve sorumlu finansa yönelik artan ilgiden de kaynaklanıyor” dedi.

"Katılım finansında Türkiye bölgenin liderleri arasında yer almalı"
Türkiye’nin küresel çapta katılım finansı endüstrisinin gelişimi için önemli bir potansiyel barındırdığını ifade eden İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan ise “Türk ekonomisinin sürekli büyümesinin yanında, hem şirketlerimiz hem de halkımız katlım finansına büyük ilgi ve destek gösteriyor. Bu doğrultuda, Türkiye olarak katılım finansında bölgenin liderleri arasında yer almamızın tam zamanıdır” dedi.

İslami Bankalar ve Finansal Kurumlar Genel Konseyi (CIBAFI) Hakkında
CIBAFI 2001’de kurulan ve merkezi Bahreyn Krallığında bulunan uluslararası bir kuruluştur. CIBAFI, İslami İşbirliği Örgütü (OIC) ile bağlantılıdır. CIBAFI, İslami finansal hizmetler endüstrisini küresel çapta temsil eder, endüstrinin rolünü savunur ve destekler, üyeleri arasında ve benzer çıkarlara ve hedeflere sahip diğer kurumlarla işbirliğini sağlamlaştırır. 30’dan fazla ülkeden 120 üyesiyle piyasa oyuncularını, uluslararası devletlerarası kuruluşları, profesyonel firmaları ve endüstri birliklerini temsil eder.​