ŞEHİR'de "Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamit ve Dönemi" Paneli Düzenleniyor
12.04.2018
Dragos Kampüsünde 18 Nisan 2018 Çarşamba günü "Vefatının 100. yılında Sultan Abdülhamit ve Dönemi" konulu bir panel gerçekleştirilecek.
​​İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü tarafından Sultan Abdülhamit’in vefatının 100. yılı dolayısıyla düzenlenecek panelde, Sultan Abdülhamit ve dönemine dair birçok bilgi, tarihçilerin yorumlarıyla dinleyicilere aktarılacak. 18 Nisan 2018 Çarşamba günü Dragos Kampüsünde saat 14.00’de başlayacak olan panelin oturum başkanlığını, İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Engin Akarlı yürütecek.

Panelde, ŞEHİR Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kara "Halife ve Sultan" başlığı altında dönemi, din siyaset ilişkisi ekseninde ele alacak. Orta Doğu üzerine çalışmaları ile tanınan aynı bölüm öğretim üyelerinden Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya "Panislamizm ve Cemaleddin Afgani" ile ilgili bilgi ve değerlendirmelerini aktaracak. Abdülhamit döneminin en tartışılan konularından birisi olan "Filistin Meselesi ve Siyonizm" ise ŞEHİR Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tufan Buzpınar tarafından anlatılacak. Biyografi ve Sultan Abdülhamit dönemine ait çalışmaları ile bilinen ŞEHİR Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülhamit Kırmızı ise panelde, "Hakikiyet ile Hamaset Arasında Abdülhamit'in Ölümünden Sonraki Hayatı" üzerine bir konuşma yapacak.

Panel programına buradan ulaşabilirsiniz.