İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğünden Koronavirüs (COVID-19) İle İlgili Duyuru
12.03.2020
İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğünden Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili duyuru

​​​​

Değerli ŞEHİR'liler, 

İlk olarak 31 Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde pnömoni vakası olarak ortaya çıkan ve 7 Ocak 2020'de yeni bir virüs olarak literatüre geçen Coronavirüs (COVID-19), genel halk sağlığını tehdit eden ciddi bir grip salgınıdır. Söz konusu salgından üniversitemiz öğrenci ve çalışanlarının azami ölçüde korunmasını sağlamak Üniversite Yönetimi olarak birincil görevimizdir. 

11 Mart 2020'de Türkiye'de ilk vakanın ortaya çıkması sonrasında, kampüsümüzde sağlıklı ve güvenli yaşam koşullarını sağlamak üzere YÖK'ün ve Sağlık Bakanlığının açıklamaları doğrultusunda, İstanbul Şehir Üniversitesi Senatosu olarak 12 Mart 2020 aşağıdaki kararları alma gereği hasıl olmuştur. Yeni bir duyuru yapılana kadar anılan kararlar geçerli olacaktır. 


Eğitim Öğretim Faaliyetleri

İstanbul Şehir Üniversitesi'nde eğitim öğretim faaliyetleri akademik takvimde planlandığı şekilde devam edecektir. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklama ve öngörüler dikkate alınarak süreç takip edilecek gerek görülürse yeni düzenlemeler yapılacaktır.​


Geçmiş Tarihli Seyahatler

Yurt dışı seyahatinden 1 Mart 2020 tarihi itibariyle dönen tüm öğrenci, tam zamanlı ve yarı zamanlı akademik ve idari çalışanlarımızın, yurda döndükleri tarihten itibaren Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği önlemler uyarınca:

 • Yurt dışı seyahatinden 1 Mart 2020 tarihi itibariyle yurda dönen tüm öğrenci, tam zamanlı ve yarı zamanlı akademik ve idari çalışanlarımızın öncelikle gittikleri ülke, seyahat süresi ve dönüş tarihleriyle ilgili bilgiyi rektorluk@sehir.edu.tr adresine bildirmeleri gerekmektedir.
 • 14 günlük izolasyon kuralına uymaları gerekmektedir.
 • Bu kapsamdaki çalışanlarımız 14 gün boyunca idari izinli sayılacak, öğrencilerimiz ise devam mecburiyetinden muaf tutulacaktır (belgelendirilmek kaydıyla).
 • Sağlık Bakanlığının uyarılarına istinaden bu kişilerin yurda dönüşte bağlı oldukları en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları, 14 gün kendilerini evde izole etmeleri, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları ve sağlık durumlarıyla ilgili en ufak bir değişiklikte ilgili sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir. Yurtta kalan öğrencilerimizin izolasyon sürecini Yurt Amiri ile görüşerek planlamaları gerekmektedir.
 • Bu kurallar dışarıdan gelecek ziyaretçiler için de geçerlidir.


Planlanan Seyahatler

Öğrencilerimizin, tam zamanlı ve yarı zamanlı akademik ve idari personelimizin uluslararası toplantı katılımı, Erasmus hareketliliği, turistik gezi gibi amaçlarla planlamış olduğu tüm yurt dışı seyahatlerini iptal etmelerini rica ediyoruz. Bu karar, gidilen bölgelerde olduğu kadar yurda girişte de yaşanabilecek tüm olumsuzlukları dikkate alarak alınmıştır. Zorunlu bir yurt dışı seyahati durumunda, Rektörlüğe rektorluk@sehir.edu.tr adresinden mesaj yollayınız.

Zorunlu olmadıkça yurt içi seyahatlerinizi de kısıtlamanızı öneriyoruz. Yurt içi seyahat planlanması durumunda, olabildiğince havayolu tercih edilmemesi ve mümkünse özel araçla seyahat edilmesi önerilmektedir.

Yıllık izin taleplerinizi, bağlı bulunduğunuz amire ve İnsan Kaynakları ve Kalite Koordinatörlüğüne, izin süresince bulunacağınız adresi belirtmek suretiyle iletiniz.


Etkinlik Planlaması

Üniversitemizde düzenlenmesi planlanan tüm etkinlikler (tüm konferanslar, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler, üniversite camiamız dışından yerli veya yabancı konuşmacıların ve izleyicilerin yer alacağı tüm etkinlikler, kariyer etkinlikleri, öğrenci kulübü etkinlikleri vb.) yeni bir duyuruya kadar iptal edilmiştir.


Kampüs İçi Tedbirler

Kampüsümüze dışarıdan gelen ziyaretçilerle ilgili tedbirler artırılmıştır.

Kütüphane ve yurtlara dışarıdan ziyaretçi ve misafir kabul edilmeyecektir.

Koronavirüsün kampüsümüzde yayılmasını önlemek amaçlı yürürlükteki temizlik prosedürlerimize ek olarak aşağıdaki tedbirler alınmış ve hızla uygulamaya koyulmuştur.

 • Tüm temizlik personelimiz, virüsün yayılma şekli ve yayılımını önlemeye yönelik hijyen koşulları ile ilgili olarak bilgilendirilmiştir.
 • Temizliklerde çamaşır suyu çözeltisinden daha etkin hijyen sağlayan temizlik malzemesi ve dezenfektan ürünleri kullanılmaktadır.
 • Tuvaletlerde, 1 saatlik aralıklarla el temasının yoğun olduğu kapı kolları, musluklar, sabunluklar dezenfektanla temizlenmeye başlanmıştır.
 • Tüm kampüste ortak kullanım alanlarındaki masa üstleri, ders çalışma alanları her gün dezenfekte edilmektedir.
 • Personel servislerimiz her gün araç sahipleri tarafından dezenfekte edilmekte ve araçlarda el temizleme solüsyonu ve kolonya bulundurulmaktadır. Günlük temizliklerin yanı sıra araçlara, profesyonel temizlik şirketi tarafından aylık olarak detaylı dezenfektasyon işlemi uygulanmaktadır.
 • Kampüste faaliyet gösteren ticari kuruluşlar ile Koronavirüsle mücadele tedbirleri konusunda işbirliği kurulmuştur.
 • Alınan tedbirlere ilaveten yemekhane girişinde el yıkanmasını sağlayacak şekilde şerit çekilerek yönlendirme yapılmıştır. 


Sizden Beklenenler

COVID-19 ve benzeri solunum hastalıklarının önlenmesi için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği tedbirleri temel alan güncel önerilerimiz aşağıdaki gibidir.

 • Üniversitemizin internet sayfaları, sosyal medya hesapları ve öğrenci hesaplarınıza yollanan e-postaların yanı sıra okul içine asılan posterler aracılığıyla yapılan tüm duyuruları ve bilgilendirmeleri dikkatle takip ediniz.
 • Hasta olduğunuzda evde kalınız.
 • Yüksek ateş, öksürme ve nefes darlığı belirtileri gördüğünüzde gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. 
 • Ellerinizi sabunla en az 20 saniye boyunca ve sıkça yıkayınız. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el temizleyicileri kullanınız.
 • Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla kapatınız. Ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınınız.
 • Kapalı alanları sıkça havalandırınız.
 • Yaşlı ve kronik hastalarla yakın temastan kaçınınız.

Görüş ve önerileriniz için rektorluk@sehir.edu.tr adresine mesaj yollayabilirsiniz.

 

Sağlıklı günler dileriz,

İstanbul Şehir Üniversitesi