Osmanlı Tarihçisi Rifa'at Abou-al-Haj ŞEHİR'in Konuğu Oldu
2.05.2018
Osmanlı çalışmalarında "bir tarih klasiği" olarak kabul edilen Modern Devletin Doğası kitabının yazarı ünlü tarihçi Rifa‘at Abou-al-Haj, İstanbul Şehir Üniversitesinin konuğu oldu.
​​​​​İstanbul Şehir Üniversitesinin, alanlarında fark yaratan akademisyen ve entelektüelleri, ilgilileri ile buluşturduğu "ŞEHİR Konuşmaları/ŞEHİR Talks" programının sekizincisine Osmanlı tarihçiliğinin en önemli simalarından Prof. Dr. Rifa'at Abou-al-Haj konuk oldu. Özellikle 17. yüzyıldan itibaren Osmanlı siyasi yapısında görülen farklılaşmayı, "yaşayan bir tarih" olarak diğer çağdaş devletlerde de görülen 'değişim'ler olarak niteleyen, Osmanlı tarih yazımının önemli simalarından biri olan Rifa'at Abou-al-Haj, "Osmanlı Tarih Yazıcılığı, Samimi bir Yolculuk" başlıklı bir konuşma yaptı. Konferans Prof. Abou-al-Haj’ın Türkiye’nin değişik üniversitelerinde görev yapan öğrencilerini ve pek çok tarihçiyi biraraya getirdi.

"Kendimi evimde hissediyorum" diyerek konuşmasına başlayan ve Osmanlı tarihine mevcut bakış açısını eleştirmesinden dolayı geçmişte yaşadıklarından örnekler veren Prof. Abou-al-Haj, Osmanlı'yı iyi anlamak için toplumun dinine, diline ve kültürüne de hakim olmak gerektiğini belirtti. Prof. Abou-al-Haj, "Avrupa’da ve Amerika’da bilgiyi üreten Batılı tarihçilerin çalışmalarına rehberlik eden varsayımları kabullenmeye hazır değildim. Osmanlı’nın sadece belli bir dönemini araştırmam, anlamam ve uzmanlaşmam 30 yılımı aldı" dedi.

Osmanlı'nın yaşadığı süreci tarihin diğer devletleri ile paralel süreçler olarak görme ve üzerinde çalıştığı konunun sosyal, ekonomik, siyasî neden ve sonuçlarını birlikte ele alma gayreti ile Osmanlı tarih literatürüne önemli bir katkı sağlayan Prof. Abou-al-Haj’ın, "Modern Devletin Doğası" ve "1703 İsyanı ve Osmanlı Politik Yapısı" adında iki önemli kitabi ve saygın mecralarda yayınlanmış edite ettiği kitabı ve pek çok makalesi bulunuyor.

Etkinliğin tam kaydını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.