İstanbul Şehir Üniversitesi, Uluslararası Arabuluculuk Yarışmasına Ev Sahipliği Yaptı
19.02.2018
Arabuluculuk alanında dünyadaki en prestijli yarışmaların başında gelen "INADR Uluslararası Ticari Arabuluculuk Yarışması" ŞEHİR ev sahipliğinde gerçekleşti. Türkiye'de ilk kez düzenlenen yarışmaya 6 farklı ülkeden 51 Hukuk Fakültesi öğrencisi katıldı.
​​​​​​​​​​​​​​Arabuluculuk alanında dünyadaki en prestijli yarışmaların başında gelen, Chicago merkezli INADR (International Academy of Dispute Resolution) tarafından düzenlenen "Uluslararası Ticari Arabuluculuk Yarışması" İstanbul Şehir Üniversitesi ev sahipliğinde ilk kez Türkiye'de gerçekleşti.

Bu yıl 17.si düzenlenen ve 6 farklı ülkeden 51 Hukuk Fakültesi öğrencisinin katıldığı yarışmada dereceye girenlere ödülleri INADR eski başkanlarından arabulucu Richard Calkins tarafından verildi. 16 yıldır Avustralya, Ukrayna, Hindistan, Dubai, Birleşik Krallık, İrlanda, Yunanistan ve Amerika'nın çeşitli eyaletlerinde gerçekleştirilen ve Türkiye'ye İstanbul Şehir Üniversitesi organizasyonuyla gelen "Uluslararası Ticari Arabuluculuk Yarışması"nda öğrenciler, iki gün boyunca arabuluculuk hakkında eğitimlere tabi tutuldu. Turnuva üç turun ardından bir final maçı ile sona erdi. Takımlar gerçeklerden esinlenilerek hazırlanmış senaryolar üzerinde bir arabulucu olarak çalışırken, takımdakiler de müvekkil veya avukatlık rollerini üstlendi.

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri mansiyon ödülü almıştı
İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Enes Etlik 2016 yılında INADR'ın organizasyonunu yaptığı yarışmaya katılan ilk Türk öğrenci olmuş ve yarışma sonucunda 1th Place Individual Mediator (Bireysel Dalda En İyi Arabulucu) ödülü kazanmıştı. Geçtiğimiz yıl ise Belma Bektaş, Bilge Erdemli, Enes Etlik ve Sefa Erdin'den oluşan İstanbul Şehir Üniversitesi ekibi İskoçya'nın Glasgow şehrinde düzenlenen Uluslararası Arabuluculuk Yarışmasında mansiyon ödülüne layık görülerek, önemli bir başarıya imza atmıştı.