ŞEHİR Öğretim Üyeleri Prof. Ş. Tufan Buzpınar ve Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın Derlediği "Abdülhamid II And His Legacy" Raflarda
29.01.2020
ŞEHİR Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ş. Tufan Buzpınar ve Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın editörlüğünü üstlendiği "Abdülhamid II And His Legacy" okuyucuyla buluştu.
​​​​İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ş. Tufan Buzpınar ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın editörlüğünü üstlendiği "Abdülhamid II And His Legacy" (II. Abdülhamid ve Mirası) isimli kitap raflardaki yerini aldı.

Prof. Dr. F.A.K. Yasamee'nin anısına derlenen ve ISIS Press tarafından yayımlanan kitaba tarih alanında birçok önemli isim makaleleriyle katkıda bulundu. II. Abdülhamid dönemini farklı yönlerden ele alan kitapta, Sultan II. Abdülhamid dönemindeki içişleri politikaları, ordu düzeni, Jön Türkler gibi konuları ele alan makalelerle birlikte Osmanlı'nın o dönemdeki dış ilişkilerine dair ayrıntılı ve titiz çalışmalar bulmak mümkün.

Kitabı derleyen Prof. Dr. Ş. Tufan Buzpınar ve Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın dışında kitapta makaleleri bulunan isimler arasında sultan için yapılan casusluk faaliyetleri üzerine yazan Prof. Dr. Feroze A. K. Yasamee, Birleşik Krallık'taki Osmanlı karşıtı halifelik tartışmalarını konu edinen Prof. Dr. Azmi Özcan, Rusya-Osmanlı savaşları sırasında dışarıdan alınan tıbbi yardımları araştıran Prof. Dr. Oya Dağlar Macar, dönemin Çin-Osmanlı ilişkileri üzerine yazan Prof. Dr. Odile Moreau ve Jön Türkleri konu edinen makalesiyle Dr. H. Ozan Özavcı yer alıyor.​