ŞEHİR, YÖK'ün 2018 Vakıf Yükseköğretim Kurumları Raporunda Birçok Kategoride İlk 10 Üniversite Arasında
27.07.2018
Öğrencilerine uluslararası bir kampüs ortamı sunan İstanbul Şehir Üniversitesi, YÖK tarafından yayınlanan 2018 yılı Vakıf Yükseköğretim Kurumları Raporunda birçok kategoride ilk 10 üniversite arasında yer alıyor.
​Köklü geçmişi ile 1986 yılından bu yana eğitim ve düşünce hayatına katkı sağlayan Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi, Kartal sahilindeki Dragos Kampüsünde 6000’e yakın öğrencisi, 2500’e yakın mezunu, 83 ülkeden 1000 civarında uluslararası öğrencisiyle önemli akademik başarılara imza atıyor. YÖK tarafından yayınlanan "Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2018" raporunda birçok kategoride ilk 10 üniversite arasında yer alan İstanbul Şehir Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından 26 bin 513 öğrencinin katılımıyla hazırlanan "2018 Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması"nda memnuniyet derecesini en fazla artıran dört üniversiteden biri; Mayıs ayında Bloomberg Businessweek Türkiye’de yayımlanmış olan Realta’nın "En Gözde Üniversiteler 2018 Araştırması"nda ise "En hızlı yükseliş gösteren üniversite" olmuştu.

Üniversitelerin kütüphane büyüklükleri, mezunlarının KPSS, ALES, TUS gibi merkezi sınavlardaki başarıları gibi kategorilerde karşılaştırıldığı YÖK raporunda, kurulduğu günden beri ‘mezun başarısının’ önemine dikkat çeken İstanbul Şehir Üniversitesi, mezunlarının sınavlarda gösterdikleri başarılarla bu alandaki iddiasını bir kez daha ispatladı.

Vakıf üniversiteleri arasında ALES-Sözel başarı sıralamasında 1. sırada yer alan İstanbul Şehir Üniversitesi, bu kategoride Türkiye'deki tüm üniversiteler arasında ise 3., ALES-Eşit Ağırlıklı sıralamasında 6., ALES-Sayısal sıralamasında 9. sırada yer alma başarısı gösterdi. Raporda vakıf üniversitelerinin öğrencilere sunduğu imkanlar açısından çok önemli bir kriter olarak yer alan "Öğrenci Başına Yapılan Harcama Miktarı"nda 4.'lüğe yerleşen İstanbul Şehir Üniversitesi, "Toplam Açık Alan Büyüklükleri" sıralamasında ise 9. oldu.

Kütüphane koleksiyonlarının zenginliğiyle ön plana çıkan İstanbul Şehir Üniversitesi, "Öğrenci Başına Düşen Basılı Kitap Sayısı" sıralamasında 5., "Kütüphanede Yer Alan Basılı Kitap Sayısı" sıralamasında 6., "Öğrenci Başına Düşen Kütüphane Alanı" sıralamasında ise 7. sırada yer aldı.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde akademik programların araştırma ve proje çıktılarını artırmak amacıyla, ihtiyaç duyulan tüm teknik imkanlar öğrencilerin ve akademisyenlerin hizmetine sunuluyor. Türkiye’nin öncü araştırma üniversitelerinden biri olan İstanbul Şehir Üniversitesi, kurulduğu günden beri Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İnsan ve Toplum Bilimleri, İletişim, Hukuk, İslami İlimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Mimarlık gibi farklı alanlarda çalışan akademisyen ve öğrencileri ile Ulusal ve uluslararası arenada çok sayıda ödül ve dereceye sahip. ŞEHİR Teknoloji Transfer Ofisi ise araştırmacılara proje ve patent başvurusu gibi konularda önemli destek sağlıyor.

YÖK'ün "2018 Vakıf Yükseköğretim Kurumları Raporu"na ulaşmak için tıklayınız​.