Arapça Hazırlık Programı
​​İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde öğretim dili Arapça, İngilizce ve Türkçedir. İslami İlimler Fakültesi’nin öğrencileri üniversiteye geldikleri ilk yıl, ağırlıklı olarak İngilizce Hazırlık Programı’nın ve Arapça Hazırlık Programı’nın kendi seviyelerine uygun olan ilk kurunu takip ederler. İngilizce Hazırlık Programı ile aynı anda takip edilecek olan Arapça Hazırlık Programı haftada 6 saatten oluşur.

Arapça Hazırlık Programı olarak görev ve hedefimiz; akademik yaşamınızda ve sonrasında size yardımcı olacak Arapça okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinizin bir bütün olarak gelişmesidir. Bu becerilere halihazırda sahip öğrencilerimiz Arapça Hazırlık Programı’ndan muaf tutulurlar. İslami İlimler Fakültesi’ne kayıt yaptıran her öğrenci Arapça düzey belirleme sınavına girer. Düzey belirleme sınavında belli bir puanı geçen öğrencilerimiz muafiyet sınavına alınırlar. Muafiyet sınavında başarılı olan öğrencilerimiz, fakültelerine başlayabilirler. Diğer tüm öğrenciler düzey belirleme sınavlarının sonucuna göre belirlenecek düzeylerden başlamak üzere Arapça Hazırlık Programı öğrencisi olurlar.

İngilizce Hazırlık Programı akademik takvimi, aynı zamanda Arapça Hazırlık Programı akademik takvimidir. Arapça Hazırlık Programı, İngilizce Hazırlık Programı’nın takip edildiği hafta ve günlerde, İngilizce derslerinin bitiminden sonra başlayacaktır.

​​​