Yurtlar
ŞEHİR öğrenci yurtları, toplamda 1260 öğrenciye eğitimleri esnasında huzurlu, güvenli ve sıcak bir ortam sunmayı amaçlamaktadır.
​​​​​​​​​​​​​Yurt binalarımızda bulunan öğrenci odalarımızın tümü 3 kişiliktir. Bunun dışında yurtlarımızda her bir odada 2 engelli öğrencimizin kalabileceği 4 adet engelli öğrenci odası yer almaktadır.

Yurtlarımızla ilgili planlamalar, öğrencilerimizin akademik çalışmalarını rahat bir ortamda sürdürmelerini sağlayabilmek ve onlara mümkün olan en uygun yaşam konforunu sunabilmek düşüncesiyle yapıldı. ŞEHİR kampüsü içinde yer alan yurtlarımız eğitim binalarına, Kütüphane ve Öğrenci Merkezi'ne yürüme mesafesinde.

Öğrenci odalarında her öğrenci için birer adet olmak üzere; baza, çalışma masası, çalışma sandalyesi, kitaplık raf, elbise dolabı, ortak kullanım için ise bir mini buzdolabı ve bir ayakkabılık bulunmakta. Yurtlarımızda konaklayan öğrencilerimize birer adet yatak, nevresim takımı (çarşaf, yastık kılıfı, yorgan kılıfı), yastık ve yorgan verilmekte olup, yurt yaşamı sırasında ihtiyaç duyulacak kişisel temizlik malzemelerinin öğrenciler tarafından temin edilmesi gerekmektedir.

ŞEHİR yurtlarında bina güvenliği, tüm kampüs güvenliğinden sorumlu profesyonel güvenlik firması tarafından 7/24 esasına göre sağlanmakta, temizlik hizmeti ise öğrenci odaları ve ortak alanlarda belirli bir program dahilinde yine profesyonel bir firma tarafından verilmektedir. Öğrencilerden bu konuda işbirliği içinde olmaları, odalarını ve ortak alanları temiz, düzenli tutmaları beklenmektedir.

Yurtlarda 7/24 kesintisiz sıcak su bulunmakta ve ısınma ihtiyacı merkezi kalorifer sistemiyle sağlanmaktadır. Öğrenciler, yurtlarda bulunan ve çamaşır makineleri, kurutma makineleri, ütü/ütü masaları barındıran merkezi çamaşırhaneden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Yurt binalarının her katında ayrıca birer ütü odası yer almakta.

Binalarımızda öğrencilerimizin bireysel kullanımına dönük, fırın, ocak, tost makinesi, mikrodalga fırın barındıran merkezi bir hobi mutfağı mevcuttur. Öğrencilerimiz bu mutfakta kendi mutfak eşyalarını kullanarak pratik yemekler yapabilirler. Belirli bölümlerinde gıda ve sıcak/soğuk içecek otomatları ve içme suyu sebilleri bulunan yurt binalarımızda yemek servisi yapılmamaktadır.

Her katında dinlenme ve çalışma salonları bulunan binalarımızda, kablosuz internet erişimi imkanı ücretsiz olarak sağlanmakta.

Tercih ettikleri bölümleri tam burslu olarak kazanan öğrencilerimizden yerleşme puanı ile ilgili programın puan türüne göre Türkiye genelinde ilk 5000 içinde yer alanlar, talep ettikleri takdirde üniversitemizin yurtlarında ücretsiz kalma hakkına sahiptir.

Öğrencilerden yurtlarda konakladıkları süre içinde;
  • ​​Çevrelerine rahatsızlık verebilecek davranışlardan kaçınmaları,
  • Herhangi bir sorun ve talep durumunda yurt yönetimiyle irtibata geçmeleri,
  • Yurt kurallarına uyma konusunda özenli davranmaları,
  • Yangın ve benzeri tehlikelere yol açılmaması için odalarında su ısıtıcısı (kettle), elektrikli ocak, fırın, fritöz vb. elektrikli aletler kullanmamaları beklenmektedir.

Başvuru

Yurt başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin üniversite kayıt işlemleri sırasında, kayıt alanında bulunan yurt bilgilendirme masalarında bulunan bilgisayarlar aracılığıyla (MyŞehir kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak) ilgili online başvuru formunu doldurmaları yeterlidir.

Yurt başvuruları, yurtlarda ücretsiz kalma hakkına sahip tam burslu öğrenciler öncelikli olmak üzere karşılanır. Tam burslu öğrencilerin yerleştirilmesi sonrasında, boş yer olması halinde ücretli öğrencilerin başvuruları (sırasıyla; Ülke dışı/İstanbul dışı/İstanbul Avrupa yakası/İstanbul Anadolu yakası şeklinde bir öncelik sıralaması ile) değerlendirilecektir.

Yurt yerleştirme sonuçları dersler başlamadan önce Yurtlar web sayfasından (sehir.edu.tr/tr/sehirde-yasam/yurtlar) öğrenilebilir.

Yurda Kesin Kayıt Esnasında Teslim Edilmesi Gereken Belgeler:
  • ​​Müracaat dilekçesi (Yurtta kalınmak istendiğine dair, kesin kayıt işlemi sırasında hazırlanacak dilekçedir.)
  • T.C. vatandaşları için kimlik kartı fotokopisi (Yabancı uyruklu öğrencilerden pasaport fotokopisi)
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Öğrencinin öğrenim durumunun devam ettiğini gösteren belge (Yabancı uyruklu öğrencilerden öğrenim izni belgesi) (E-devletten temin edilebilir)
  • Adli sicil ve arşiv kaydı belgesi (E-devletten temin edilebilir)
  • Sağlık durumunun yurtta kalmasına elverişli olduğunu gösteren ve hekim tarafından düzenlenen sağlık raporu. Tüberküloz taraması içermeyen raporlar geçersizdir. Sağlık raporlarının her yıl yurt kaydı öncesinde yenilenmesi zorunludur. (Sağlık ocağı ya da herhangi bir özel hastaneden alınmış sağlık raporu tüberküloz taraması içermesi koşuluyla geçerlidir.)
  • Yurtlarla ilgili kural ve kararların kabul edildiğine dair imzalı Hizmet Sunum Taahhütnamesi (Yurt tarafından temin edilecek ve kesin kayıt işlemi sırasında doldurulacaktır.)
  • Dönemlik yurt ücretinin ödendiğine dair banka dekontu (Yurt bursuna sahip öğrenciler hariç)

Yurda kesin kayıt, yukarıda belirtilen belgelerin yurt yönetimine teslimi ve ilgili taahhütnamenin imzalanması ile gerçekleşir.

Öğrencilerimizden yurda giriş sırasında herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için kayda gelmeden önce belgelerin temini ve kayıt sırasında yurt görevlilerine teslim edilmesi konusunda özen göstermeleri beklenmektedir. Belgelerin her yıl başvuru sırasında yenilenmesi zorunludur.

Yurtlar hakkında ayrıntılı bilgi için sehir.edu.tr/tr/sehirde-yasam/yurtlar sayfasını ziyaret edebilirsiniz. ​