Rektörümüz Prof. Dr. Peyami Çelikcan'dan Bisikletli Yaşama Destek Çağrısı
6.11.2017
Prof. Dr. Peyami Çelikcan TRANSIST 2017'de "Kent İçi Ulaşımda Bisiklet Yolu Altyapısı ve Paylaşım Modeli" panelinin oturum başkanlığını yaptı.
​​​​​​​​​​​​İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2 - 4 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı kapsamında gerçekleştirilen "Kent İçi Ulaşımda Bisiklet Yolu Altyapısı ve Paylaşım Modeli" panelinin oturum başkanlığını yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve bisikletizm.com’un sahibi Pınar Pinzuti’nin konuşmacı olarak katıldığı panelin açılış konuşmasını da gerçekleştiren Prof. Dr. Peyami Çelikcan, katılımcılara bisikletin Anadolu topraklarına geliş hikayesine dair bir sunum yaptı. 

"Dragos Kampüsünde ulaşım sadece yaya olarak ve bisikletle mümkün"
Tüm dünyada özellikle çevreyi tehdit eden riskler nedeniyle toplu ulaşım ile entegre bisikletli ulaşıma doğru bir dönüş evresinin başladığını anlatan Çelikcan, İstanbul’da bu dönüşümün çok zor olacağı yönündeki söylemlere katılmadığını belirterek, bu dönüşümü sağlamak üzere başta üniversiteler olmak üzere tüm kesimlere önemli görev düştüğünü söyledi. Dragos Kampüsü’ne taşınan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin bisiklet dostu bir kampüs kurduğunu anlatan Çelikcan, “Motorlu araçlarla kampüs girişine kadar gelinebiliyor. Kampüs içerisinde ulaşım ise ise sadece yaya olarak veya bisiklet ile mümkün. Bu kapsamda öğrencilerimizin kullanımına ilk etapta 200 bisiklet tahsis ettik. Öğrencilerimiz bu bisikletleri kullan-bırak yöntemiyle, herhangi bir işlem yapmadan kullanabilecek. Amacımız öğrencilerimizin bisikletli yaşam kültürüne sahip olmasını sağlamak. Çünkü bir üniversitenin görevi sadece ürettiği bilgiyi çevresine yaymak değil. Aynı zamanda toplumun öncelikli sorunlarının çözümü noktasında rol model olmaları da gerekiyor. İstanbul Şehir Üniversitesi olarak öğrencilerimizle ve çalışanlarımızla birlikte hem üniversite kampüsümüz içerisinde hem de kampüs dışında bisikletli yaşam kültürünü yaygınlaştırmak için çaba gösteriyoruz, göstereceğiz” dedi. 

"Spora 1 saat ayıramazken saatlerimizi trafikte harcıyoruz"
Kampüs içerisindeki bisiklet yolunu Kartal, Maltepe, Pendik, Bostancı istikametinde uzanan bisiklet yoluna entegre ettiklerini anlatan Prof. Dr. Peyami Çelikcan şunları söyledi: “Biz yerleşkesi olan tüm kuruluşların bisiklet kullanımına önce kendi yerleşkelerinin içinden başlayarak sonra da yerleşke dışındaki bisiklet yollarına entegrasyonu sağlayarak bisikletli yaşama destek olmaları gerektiğine inanıyoruz. Aksi taktirde ne kadar tedbir alınırsa alınsın İstanbul’da yaşamak giderek daha büyük sorun haline gelecek.  Bir saat spor yapmaya bile vakit ayıramayan insanlar saatlerini trafikte harcamak zorunda kalmaya devam edecek. Bu nedenle başta üniversitelerimiz olmak üzere bütün özel ve kamu kuruluşlarımıza bisikletli yaşama geçiş için destek olmaları çağrısında bulunuyorum.”