Mentee Kimdir?

Mentee, İstanbul Şehir Üniversitesine 2017-2018 yılında kayıt yaptırmış, okula yeni başlayan Hazırlık sınıfı, 1. sınıf ve Hazırlık sınıfı tekrarı yapan lisans öğrencileri ile yeni başlayan MYO öğrencileridir. Buna ek olarak gönüllülük esas alınarak engelli öğrencilerimize de mentorluk desteği verilmektedir.

Mentee Grupları Nasıl Oluşturulur?

​​Mentee grupları bölümler baz alınarak oluşturulur. Grupların her bölümden 20 kişiyi aşmayacak şekilde oluşması hedeflenmektedir. Mentor sayısına ve kayıt yaptıran öğrenci sayısına göre bu sayı aşılabilir veya daha az olabilir. Hazırlıktaki mentee grupları farklı seviye gruplarının ders çıkış saatleri göz önüne alınarak oluşturulacaktır.

Yeni Gelen Tüm Öğrenciler Mentorluk Programına Katılır mı?

​Mentorluk Programı ve hizmeti hedeflenen mentee gruplarına duyurulur. Program yeni gelen öğrencilere zorunlu tutulmaz. Desteğe ihtiyaç duyan ve etkinliklere katılmak isteyen menteeler bağlı oldukları mentorun ve programın etkinliklerine katılabilirler.

Mentee ile (İlk) İletişim Nasıl Kurulur?

​Mentorluk Programı Sorumlusu tarafından oluşturulan listeler mentorlar ile paylaşılır. Öğrenci Akademik İşler biriminden ve Hazırlık Okulu Sekreterliğinden alınan listelerdeki iletişim bilgileri program sorumlusu tarafından mentorlar ile paylaşılır. Yeni gelen öğrenciler ilgili birim(ler) tarafından programdan haberdar edilir. Mentor atanmamış öğrencinin, durumunu Mentorluk Ofisine mail veya telefon yoluyla bildirmesi istenir. 

Mentor, mail ve telefon yoluyla mentee grubuna kendini tanıtır ve ilk etkinliğe davet eder. Mentor kendi grubu için bir Whatsapp grubu kurar. Anlık haberleşme ve iletişim bu grup üzerinden sağlanır. Mentor, Whatsapp grubunda buluşma ve etkinlik duyurularını yapar. Programın tüm menteelere açık düzenlediği etkinlikler gruplara mail yoluyla duyurulur. 

Menteeler sorularını Whatsapp üzerinden, yüz yüze veya mail yoluyla sorabilir. Grup etkinliklerine ve programa katılmak istemeyen menteeler Whatsapp grubundan çıkabilir. Ancak mentee dilediğinde mentoruna danışabileceğini bilmelidir.

Mentee Gruplarında Değişim Mümkün mü?

​Mentee grupları arasında değişim güz döneminde Ekim ayının, bahar döneminde ise Şubat ayının sonuna kadar yapılabilir. Grubundan memnun olmayan mentee, mentoruna hangi gruba geçmek istediğini söyleyebilir. Mentor, ilgili grubun mentorunu ve program sorumlusunu yapılan değişim hakkında bilgilendirmelidir (öğrencinin güncel iletişim bilgilerini paylaşarak). Bunun dışında dönem içerisinde mentee tarafından yapılan değişim taleplerinin doğrudan program sorumlusu ile paylaşılması rica edilir.

Engelli Öğrencilere Nasıl Destek Oluyoruz?

​Engelsiz Eğitim Ofisi ile iş birliğinde ihtiyacı olan engelli öğrencileri mentorlarımız arasından gönüllü olanlar ile eşleştiriyoruz. Engelli öğrencimizin ihtiyaçlarını tespit ediyor ve bu doğrultuda üniversite içerisinde akademik ve sosyal yaşantısını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Üniversite hakkında bilgilendirme, tanıtım ve yönlendirme dışında engeline bağlı olarak gereken desteği mentorlar aracılığı ile sağlamaya çalışıyoruz.​