Sıkça Sorulan Sorular
​​​​​​​​​​​​1. ​Yurtlarda kimler kalabilir?​
Yurtlarımız İstanbul Şehir Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilere hizmet vermektedir. Üniversite kayıt işlemlerini tamamlamamış ya da daha önce çeşitli nedenlerle “Kurumdan Çıkarma" alarak yurttan çıkarılmış öğrenciler yurtlarda kalamazlar.
​​​2. Yurtta kalmak istiyorum, nasıl başvurabilirim?
Yurt başvurunu Yurt Müdürlüğü tarafından belirlenen zaman aralığında WEB sitemizde yer alacak online başvuru formu doldurularak yapmalısın. Başvuru tarihleri yurt WEB sitesinden duyurulmaktadır.​
​​​3. Yurt yerleştirmelerinde herhangi bir öncelik sıralaması var mıdır?

Yurt yerleştirmeleri aşağıdaki öncelik sıralaması dikkate alınarak yapılmaktadır:

Tam Burslu öğrenciler (Yurt bursuna sahip olanlar)

 • Engelli Öğrenciler
 • Yurt dışı ikametli öğrenciler
 • Şehir dışı ikametli öğrenciler
 • Şehir içi ikametli öğrenciler

Şehir içi ikametli öğrencilerimizin yerleştirmelerinde İstanbul ilçelerinin kampüse ortalama uzaklıkları dikkate alınarak oluşturulmuş üç farklı bölge uygulaması söz konusudur.

4.​​​ Başvuru sırasında aynı odada kalmak için arkadaş tercihi yapabilir miyim?
Elbette. Yurt başvurusu sırasında aynı odada kalmak üzere bir ya da iki arkadaş tercihinde bulunabilirsin. Talebinin dikkate alınabilmesi için oda arkadaşlarının da seni tercih etmeleri şart. Bu arada tüm bunlar oda arkadaşı talebinin mutlaka karşılanacağı anlamına gelmiyor. Talepler yurt yönetimi tarafından imkanlar nispetinde karşılanmakta.
​​​5. Yerleştirmeler sonrasında oda değişimi yapabilir miyim?

Evet. Kesin kayıt süreci tamamlandıktan sonra yurt yönetiminin belirlediği tarih aralığında, yurt yönetiminin ve seninle oda değişimi yapmayı kabul eden öğrencinin onayı durumunda karşılıklı oda değişimi yapılabilir.

Boş yer olması durumunda her dönem için bir kez oda değişimi hakkına sahipsin. Değişiklik için ders başlangıcından 45 gün içerisinde yurt yönetimine başvurmalısın. Talebinin değişiklik garantisi sağlamadığını hatırlatmalıyız.​

6.​​​ Başvurusu sırasında arkadaş tercihinde bulunmamıza izin verildi fakat arkadaşımla aynı odaya yerleştirilmedim. Neden?
Oda arkadaşı taleplerinin tümüne birden olumlu cevap veremeyebileceğimizi belirtmiştik. Bununla birlikte oda arkadaşı talebinizin yerine getirilmemiş olmasının bir diğer nedeni birlikte kalmak istediğin arkadaşının başvuru sırasında seni tercih etmemiş olması ya da öğrenci numaralarının yanlış girilmesi olabilir.​
​​​7. Başvuru tarihlerini kaçırdım ne yapmalıyım?
Yerleştirmelerin tamamlanmasını beklemeli ve yurt yönetimi ile irtibata geçerek boş yer durumunu öğrenmelisin. Boş yerimiz var ise yurtta kalma talebini memnuniyetle değerlendiririz.
​​​8. Yurtlara hangi tarihte giriş yapabilirim? Yurtlardan hangi tarihte ayrılabilirim?
Yurtlara giriş ve çıkış tarihleri her yıl akademik takvime göre Yurt Müdürlüğü tarafından belirlenerek duyurulur. 
​​​9. Yurtlara kesin kayıt yaptırırken gerekli belgeler nelerdir?

Kesin kayıt hakkı kazandıysan aşağıdaki belgeleri kayıt sırasında yurt yönetimine mutlaka teslim etmelisin; 

 • Müracaat dilekçesi,
 • T.C. vatandaşları için kimlik kartı fotokopisi (Yabancı uyruklu öğrencilerden pasaport fotokopisi),
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Öğrencinin öğrenim durumunun devam ettiğini gösteren belge, (Yabancı uyruklu öğrencilerden öğrenim izni belgesi),
 • Adli sicil ve arşiv kaydı belgesi,
 • Sağlık durumunun yurtta kalmasına elverişli olduğunu gösteren ve hekim tarafından düzenlenen sağlık raporu (Tüberküloz taraması içermeyen raporlar geçersizdir. Sağlık raporlarının her yıl yurt kaydı öncesinde yenilenmesi zorunludur.),
 • Yurtlarla ilgili kural ve kararların kabul edildiğine dair imzalı “Hizmet Sunum Taahhütnamesi",
 • Dönemlik yurt ücretinin ilgili ödendiğine dair banka dekontu (Yurt bursuna sahip öğrenciler hariç).

10.​​​ Mesai saatleri dışında ya da hafta sonu yurda giriş yapabilir miyim? Görevli idari personele nasıl ulaşabilirim?
Yurt ücretini ödemiş, kayıt için gerekli belgeleri temin etmiş olman kaydıyla mesai saatleri dışında ve hafta sonu yurda giriş yapabilirsin. İletişim bilgilerimizi WEB sitemizde bulabilirsin.
​​​11. Yurt ücretini aylık ödeme olanağı var mıdır?
Hayır. Yurt ücreti dönemlik olarak ödenir. ​
​​​12. Yurt ücretini nereye ve nasıl ödemeliyim?
Yurt oda ücreti ödemeleri İstanbul Şehir Üniversitesi'nin ilgili banka hesabına EFT, havale, doğrudan hesaba yatırma gibi şekillerde ödenebilir. (Ödeme sırasında oluşacak banka masrafları öğrenci tarafından karşılanacaktır.) Üniversite Mali İşler Ofisi'nde kredi kartı ile tek çekim ya da belirli banka kartlarına taksitli ödeme yapılabilmektedir. Yurt ödeme koşulları ve seçenekleri ile ilgili olarak Mali İşler Direktörlüğü'nden bilgi alabilirsin.
​​​13. Sağlık raporumu her yıl yenilemek zorunda mıyım?
Evet. Sağlık durumunun yurtta yaşamaya elverişli olduğunu gösteren (Tüberküloz taraması içeren) sağlık raporunu her yıl yenileyerek yurda kesin kayıt (giriş) sırasında yurt yönetimine teslim etmelisin.
14.​​​ Kesin kayıt için istenen belgeleri yurda giriş yaptıktan sonra getirsem olur mu?
Hayır. Gerekli belgeleri kesin kayıt/yurda giriş sırasında yurt yönetimine teslim etmek zorundasın. Belge eksikliği nedeniyle kayıt/giriş sırasında herhangi bir sorun ya da mağduriyet yaşamamak için bu konuya özen göstermende yarar var.
​​​15. Yurt ücretini ödemezsem ne tür bir yaptırım ile karşılaşırım?
Ön kaydı/yerleştirmesi yapılan fakat belirtilen tarih aralığında yurt ödemesini yapmayan öğrencilerin oda yerleştirmeleri iptal edilir. Bu durumda yurt başvurunu yeniden yapman gerekir. 
​​​16. Dönem içinde yurttan ayrılabilir miyim? Ayrıldığımda yurt için ödediğim ücreti geri alabilir miyim?
Dönem içinde yurttan ayrılabilirsin. Bu durumda ücret iade uygulaması aşağıdaki gibidir:

Güz veya Bahar Dönemlerinde;
a) Üniversite akademik takviminde yer alan ders başlama tarihine bir hafta ve daha az zaman kala yurttan ayrılanlara; yurt ücretinin %10’u dışındaki kısmı, daha önce ayrılanlara ise tamamı iade edilir. 
b) Ders başlama tarihinden sonra ayrılanlara ise; barınma hizmeti alınan ayların ücreti, içinde bulunan ayın ücretinin tamamı ve kalan aylara ait yıllık barınma ücretinin %30’u kesilerek ücret iadesi yapılır. Hizmet Sunum Taahhütnamesi feshedilir.
c) Ücret iadeleri öğrencinin iade talebine dair dilekçesini sunduğu tarihi izleyen yedi gün içinde beyan edeceği banka hesabına yapılır. İade talebi için onaylanmış Yurt İlişik Kesme Formu ve iade talebine dair dilekçe ile Mali İşler Direktörlüğüne başvurulması ve Yurt Müdürlüğünün onayı gereklidir.

Yaz Dönemi için kayıt yaptıran ve Üniversite akademik takviminde yer alan Yaz Dönemi ders başlama tarihinden itibaren ilişiğini keserek yurttan ayrılmak isteyen öğrencilere ücret iadesi yapılmaz.
​​​17. Dönem ortasında yurtta kalmak istesem ne kadar ücret ödemem gerekir?

Güz veya Bahar Dönemlerinde Üniversite akademik takviminde yer alan ders başlangıç tarihinden itibaren;
a) 30 gün sonrasına kadar yurda giriş yapanlar yıllık yurt ücretinin tamamını öderler.
b) 31. gün ve sonrasında yurda giriş yapanlar, yıllık yurt ücretinin (içinde bulunulan ay dahil) geri kalan ayların tamamını öderler. 
​​​18. Bahar Dönemi'nde yurtta kalmaya devam etmek istiyorum. Güz Dönemi bittiğinde ilişik keserek yurttan çıkış yapmak zorunda mıyım?
Hayır. Bahar Dönemi'nde de kalmaya devam edecek öğrencilerin Güz Dönemi sonunda yurttan ilişik kesmeleri ya da yeniden başvuruda bulunmaları gerekmez. Bahar Dönemi'nde kalmaya devam etmek isteyen öğrenciler ilan edilecek tarih aralığında Bahar Dönemi ödemesini yapmak durumundadır.​
​​​19. Sömestr tatilinde odamı boşaltmalı mıyım?
Bahar Dönemi'nde yurtta kalmaya devam edecekseniz sömestr tatilinde odanızı tümüyle boşaltmak zorunda değilsiniz. Ancak tüm kişisel eşyaların muhafazası öğrencinin sorumluğundadır. Yurt yönetimi geride bırakılan herhangi bir kişisel eşyanın hasarı, kaybı/ziyanı durumunda sorumluluk kabul etmeyecektir.
​​​20. Bahar Dönemi bitiminde odamı tamamen boşaltmalı mıyım?

Evet. Bahar Dönemi bitiminde yurt yönetiminin belirlediği tarihe kadar Yurt İlişik Kesme Formu'nu yurt yönetimine teslim ederek odanı boşaltmalı ve tüm eşyalarınla birlikte yurttan ayrılmalısın.

Eğer Yaz Okulu'na devam edecek isen yurtta yazın kullanılacak nöbetçi katlarda yurt yönetimi tarafından belirlenecek yeni odana geçmek durumundasın.

Çıkış işlemleri sırasında oda demirbaşların yurt yönetimi tarafından kontrol edilecek, herhangi bir zarar tespit edilirse karşılaman istenecektir.

​​​21. Yurda giriş - çıkışı nasıl olmaktadır?
Yurtlara, bina girişlerinde yer alan turnikelerde giriş kartını okutmak suretiyle giriş ve çıkış yapabilirsin.​
​​​22. Yurda son giriş giriş-çıkış saati uygulaması var mıdır?
Öğrencilerin en geç 01:00'a kadar yurda giriş yapmaları gerekmektedir. 
​​​23. Yurtların kampüste bulunan eğitim binalarına, kütüphane ve diğer sosyal tesislere uzaklığı ne kadardır?
Yurtlarımız kampüste bulunan eğitim binalarına, kütüphane ve diğer sosyal tesislere yürüme mesafesindedir.
​​​24. Tam burslu bir öğrenciyim, yurtlarda ücretsiz kalabilir miyim?
Sahip olduğun bursun kapsamı yurt bursunu içeriyor ise yurtlarda Güz ve Bahar dönemleri boyunca ücretsiz kalabilirsin. 
25.​​​ Yurt bursuna sahip Tam Burslu bir öğrenciyim. Yaz Dönemi'nde yurtta ücretsiz kalmaya devam edebilir miyim?​
Yurt bursunun süresi 9 aydır. Bu süre Bahar Dönemi'nin bitimi ile sona erer. Bununla birlikte Yaz Döneminde ders alarak eğitimine devam edecek yurt burslu öğrencilerin burslarının devamı konusunda üniversite yönetiminin kararı dikkate alınır. Üniversite, yurt bursunun Yaz Dönemi için geçerli olmadığına karar verirse tüm tam burslu öğrenciler Yaz Dönemi boyunca yurt ücreti ödemek durumundadır.
​​​26. Yurttan ayrılırken “Yurt İlişik Kesme Formu" doldurmazsam ne olur?
Yurt İlişik Kesme Formu'nu doldurarak yönetime teslim etmeden çıkış işlemleri tamamlanamaz. Bu şekilde davranıldığında, Yurt Yönergesi uyarınca “Kınama" cezası verilir. Eğer var ise odada bırakılmış eşyalar görevli personel tarafından toplanarak çöp olarak değerlendirilir.​
​​​27. Odamda ziyaretçi ağırlayabilir miyim? Annem veya babam odamda yatılı kalabilir mi?
Hayır. Odanda günü birlik ya da yatılı misafir kabul edemezsin. Yurt yönetimi tarafından belirlenen misafir kabul alanlarında 10:00-23:00 saatleri arasında misafir/ziyaretçi kabul edilebilirsin. Misafirin son çıkış saatine riayet etmemesinden misafir eden öğrenci sorumludur.
28.​​​ İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencisiyim ve yurtta kalmıyorum, sınav ya da harici zamanlarda yurtta kısa süreli konaklayabilir miyim?
Elbette. ŞEHİR öğrencileri boş yer olması durumunda sınav dönemlerinde ve harici zamanlarda gecelik ücreti mukabilinde kısa süreli olarak yurtlarda kalabilir. 
29.​​​ Yurt kurallarına uymadığımda ne tür yaptırımlar ile karşılaşırım?
Yurt kurallarına uymayan öğrenciler için Yurt Yönergesi uyarınca disiplin işlemi uygulanır. Kural ihlali yapan öğrenciye ihlalin niteliğine göre, Uyarma / Kınama / Kurumdan Çıkarma cezaları verilir.
30. Yurt ortak kullanım alanlarında sosyal etkinlik düzenlenebilir mi?
Yurt yönetiminin bilgi ve onayı dahilinde yurt ortak alanlarında sosyal etkinlik düzenlenebilir.
31.​​​ Yurda yerleşmek üzere gelirken yanımda hangi eşyalarımı getirmeliyim?
Kişisel kullanımına yönelik kişisel eşyalarını, merkezi mutfakta kullanabileceğin malzemeleri getirebilirsin. Yatak, yastık, yorgan, nevresim takımı yurt yönetimi tarafından sağlanmaktadır. Odalarda kullanılacak tuvalet kağıdı, sabun benzeri kişisel temizlik ürünleri öğrenciler tarafından temin edilecektir.
​​​32. Yurtta çamaşırlarımı nasıl yıkayabilirim?
Yurt binalarımızda bulunan çamaşır yıkama/kurutma makinelerini ücretsiz şekilde kullanabilirsin. Deterjan ve benzeri sarf malzemelerini kendin temin etmelisin. Ütü için de ütü masalarını ve ütüleri kullanabilirsin. Çamaşırhane kullanım koşulları ve kullanımı saatleri yurt yönetimi tarafından değiştirilebilir/sınırlandırılabilir.
​​​33. Yurtta yemek servisi, kafeterya ya da yemekhane var mı?
Yurt binalarımızda kafeterya ya da yemekhane bulunmamakta ve yemek servisi yapılmamaktadır. 
​​​34. Yemeklerimi nerede yiyeceğim?
Kampüs içerisinde kahvaltı, öğle ve akşam yemeği servisi yapılan yemekhane bulunmakta. Bunun dışında veya yemek saatleri haricinde kampüste bulunan farklı kafeteryalardan yararlanabilirsin. 
​​​35. Odamda su ısıtıcısı (kettle), ocak, elektrikli ısıtıcı, mikrodalga fırın gibi cihazlar bulundurabilir miyim ya da kullanabilir miyim?
Hayır. Yangın ve benzeri tehlikelere yol açılmaması için odada su ısıtıcısı, ocak, fırın, fritöz, ısıtıcı, mikrodalga fırın, tost makinesi, ızgara ve benzeri elektrikle/gazla çalışan araç, gereç veya cihazların odalarda bulundurulması/kullanılması yasaktır.
​​​36. Yurt ücreti hangi hizmetleri kapsamaktadır?
Yurt ücretleri, tahsis edilen odada konaklama, temizlik hizmetleri, ısınma, aydınlatma, sıcak su, ortak alanların kullanımı (çamaşırhane, mutfak, TV odaları vs.) hizmetlerini kapsamaktadır. Yemek yurt ücretine dahil değildir.
37.​​​ Yurtta bireysel kullanıma yönelik mutfak var mı?
Yurt binasında basit ve pratik yemekler hazırlayabileceğin bir hobi mutfağı bulunmakta. Mutfaklarda ağır koku yayan ve çevreye rahatsızlık verecek nitelikte yemekler yapılamaz. Yemeklerini kendi malzemelerini kullanarak pişirmeli ve işin bittiğinde mutfaktan herhangi bir malzeme ya da bulaşık bırakmaksızın ayrılmalısın. Geride bıraktığın malzemeler görevli personel tarafından toplanacak ve çöp olarak değerlendirilecektir.
​​​38. Yurt binalarında fitness ya da spor salonu bulunuyor mu?
Hayır. Yurt binalarımızda fitness salonları bulunmamakla birlikte, öğrencilerimizin sportif faaliyetleri için kampüste fitness salonları, basketbol ve voleybol sahaları, halı sahalar ve futbol sahası yer almaktadır. Yurtlarımıza sadece yürüme mesafesinde olan tüm bu imkanlardan yararlanabilirsin. 
39.​​​ Yurtta temizlik hizmetleri nasıldır? 

Yurt binalarımızda bulunan öğrenci odaları ve ortak alanların temizliği profesyonel temizlik firmasınca gerçekleştirilmektedir.

Binalarda bulunan ortak alanların temizliği her gün bir kez yapılmaktadır. Öğrenci odalarının temizliği yurt yönetimi tarafından belirlenen programa göre haftada bir kez yapılmaktadır. Öğrencilerimiz oda temizliğinin yapılacağı günlerde kişisel eşyalarını dağınık şekilde bırakmamalı ve odalarını temizliğe uygun şekilde bulundurmalıdır. Öğrenci tarafından dağınık halde bırakılan odalar temizlenmemektedir.

Oda lavabolarında bulunan çöp kovaları temizlik personelince her gün bir kez boşaltılmaktadır.

Nevresim takımları 15 günde bir değişimi yapılarak yurt yönetimi tarafından yıkatılmaktadır. Yıkanacak nevresimlerin değişim işleminden öğrenci sorumludur. 

40.​​​ Odalarda buzdolabı bulunuyor mu? 
Evet, tüm öğrenci odalarında mini buzdolabı bulunmakta. Buzdolabınızın temizliği senin ve oda arkadaşlarının sorumluluğunda. Bununla birlikte buzdolabına bırakılan yiyeceklerden ağır koku yayan, bozulmuş ve son kullanma tarihi geçmiş olanlar görevliler tarafından toplanarak atılabilir.
​​​41. Yurtta internet erişimi var mıdır?
Evet. Yurt binalarında verilmekte olan kablosuz internet erişimi hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilirsin.​
42.​​​ Yurtta odamda kendi temin ettiğim eşyaları bulundurabilir miyim?

Oda arkadaşların ve yurt yönetiminin bilgi ve onayı dahilinde odanda halı benzeri eşyalar bulundurabilirsin. Yalnız yurttan ayrılırken bu eşyalarını beraberinde götürmek zorunda olduğunu hatırlatmalıyız. Yurttan çıkış yapan öğrenciler tarafından geride bırakılan bu tür eşyalar çöp olarak değerlendirilecektir.

Bunun dışında su ısıtıcısı (kettle), elektrikli soba, radyatör, ocak, fırın, klima, halojen aydınlatma gibi aşırı yük çeken elektrikli cihazların kullanılmasına güvenlik nedenleri ile izin verilmemektedir.

43.​​​ Yurtta yaşadığım ya da karşılaştığım herhangi bir sorun durumunda ne yapmalı ve kiminle görüşmeliyim?
Yurt binalarında (istisnai bazı durumlar haricinde) 7/24 idari personel ve 7/24 güvenlik/danışma personeli hizmet vermekte. Yurtla ilgili herhangi bir sorunu iletmek ya da bilgi almak için yurt idari personeline başvurabilirsin.
44.​​​ Yurtta internet erişim hızı çok yavaşladı / internet erişimi sorunlu, kimden yardım istemeliyim?
Yurtlarımızın internet erişim problemleriyle Bilgi Teknolojileri birimi ilgilenmekte. Bu yöndeki her türlü problemin için helpdesk@sehir.edu.tr adresine e-mail göndererek yardım talep edebilirsin.
​​​45. Engelli ya da sağlık sorunu bulunan bir öğrenciyim. Kayıt öncesinde bu duruma dair rapor getirmek durumunda mıyım?
Engelli öğrenciler engel durumlarına, sağlık sorunu bulunan öğrenciler ise yurtta kalmalarına engel bir durumlarının olmadığına dair bir sağlık raporunu yurt yönetimine kesin kayıt öncesinde ibraz etmek durumundadır.
​​​46. Yurtta oda arkadaşımla anlaşamıyorum, oda değişikliği yapabilir miyim?​
Yurt yönetimine oda değişimi için müracaat etmelisin. Talebin boş yer olması durumunda ve olanaklar dahilinde karşılanmaya çalışılacak.
47.​​​ İstanbul'da başka bir üniversiteyi kazanan bir yakınımın yurtta kalması mümkün müdür?
Hayır. Yurtlarımızda sadece İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri kalabilir.
​​​48. İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencisi olup yurtta kalmayan bir arkadaşım sınav zamanı ya da kötü hava koşulları nedeniyle odamda kalabilir mi?
Sadece ŞEHİR öğrencileri gecelik ücretini ödemek kaydıyla yurt yönetiminin kendisine göstereceği odada kalabilirler. 
​​​49. Kullanmadığım kişisel eşyalarımı ya da kolimi bırakabileceğim bir depo var mıdır?
Hayır. Yurt binalarında öğrencilere ait kullanılmayan eşyaları koli ve bavulları dönem içinde ya da sonunda muhafaza edilebileceği depo vb. bir kullanım alanı bulunmamaktadır.
​​​50. Eşyalarımı taşımamda bana yardımcı olunabilir mi?
Hayır. Yurtta kullanacağı kişisel eşyaların taşınmasından öğrenci sorumludur.
51.​​​ Kimi zaman uğradığımda idari ofis kapalı oluyor. Görevlilere nasıl ulaşabilirim?
Yurt idari personeli belli aralıklarla kontrol amaçlı olarak katlara çıkabilmektedir. Ofisler bu nedenle (kapıda aksine bir not yazılı değil ise) bir müddet kapalı kalabilir. Bu gibi durumlarda sorun ya da talebinizi ilgili personele e-mail göndererek iletmeniz mümkündür. 
52.​​​ Yerleştirildiğim odaya girdiğimde demirbaş eşyalardan birinin arızalı / bozuk olduğunu gördüm. Ne yapmalıyım?
Oda demirbaşlarında gördüğün eksik ve hasarı, oda tesliminden itibaren iki gün içinde yurt yönetimine bildirmelisin. Aksi takdirde eksik ve hasardan sorumlu tutularak ilgili tutarı ödemek durumunda kalabilirsin.
​​​53. Yurtta sağlık sorunu yaşadığımda ne yapmalıyım?
Yurt sorumlusu idari personel ile irtibata geçmelisin. Yurda en yakın sağlık kuruluşuna nasıl ulaşabileceğine dair bilgilendirme yapılacak, acil bir durum söz konusu ise ambulans çağırılacaktır.
​​​54. Her sene aynı odada kalmak istiyorum, bu mümkün müdür?
Hayır. Yurt başvurusu ve oda yerleştirmeleri her yıl yeniden yapıldığından aynı odada kalınması mümkün değildir. Her Bahar Dönemi sonunda odanı tamamen boşaltarak yurttan ayrılmalı ya da yaz okulu için sana gösterilen yeni odana geçmelisin.
​​​55. Yurt binaları içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara içebilir miyim?
Hayır. Yurt binaları içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara içilemez. Bu kuralın ihlali durumunda ilgili disiplin işlemi uygulanır.
​​​56. Odamda alkol alabilir miyim ve alkollü içecek bulundurabilir miyim?
Hayır. Yurt içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) alkol alınmasına, yurt binalarına alkollü içecek sokulmasına izin verilmemektedir. Yurt odalarında boş ya da dolu alkol şişesi bulundurulamaz ve yurda alkollü gelinemez. Bu kuralın ihlali durumunda ilgili disiplin işlemi uygulanır.​
57.​​​ Odamda TV seyredip, müzik dinleyebilir miyim?
Odanda arkadaşlarını rahatsız etmeyecek ses düzeyinde olmak koşuluyla elbette müzik dinleyebilir ya da TV/film seyredilebilirsin.
​​​58.“Kurumdan Çıkarma" cezası alarak yurttan çıkarıldım, yeni dönemde yurda başvuruda bulunabilir miyim?
Üzgünüz. Yurttan çıkarılan veya yurt kurallarına aykırı davranışları görülen öğrenciler yurtta kalma haklarını kaybeder ve yurt başvurusu yapamazlar.
59.​​​ Cep telefonumu kullanamadığım durumlarda yurt idari personeline nasıl ulaşabilirim?
Yurt idari personeline sehir.edu.tr uzantılı mail adreslerine göndereceğin bir e-mail ile kolaylıkla ulaşabilirsin. 
​​​60. Yurt idari personelinden istediğim ölçüde destek alamadığımı ve sorunlarımızla yeterince ilgilenilmediğimi düşünüyorum, ne yapmalıyım? 
Sorunlarının çözümlenmediğini ya da ilgi eksikliği olduğunu düşünüyorsan mutlaka Yurt Müdürlüğü ile iletişim kurmalısın. 
61.​​​ Bir arkadaşım kaldığı odada boş bir yatak var. Ben de yurt öğrencisi olduğuma göre bazen arkadaşımın odasındaki boş yatakta kalabilir miyim?
Hayır. Yurt yönetimi tarafından yerleştirildiğin odada kalmak durumundasın. Yurt yönetiminin bilgisi ve onayı dışında başka bir odada kalamazsın.
​​​62. Adıma gelen kargoyu nereden teslim alabilirim?
Kişisel kargo teslimatların senin kendi sorumluluğundadır. Kurye tarafından yurt danışma ya da idari ofisine bırakılan kargo paketleriyle ilgili olarak (herhangi bir zarar, kayıp durumunda) yurt yönetimi sorumlu tutulamaz. 
63.​​​ Ben ya da oda arkadaşım psikolojik problemler yaşıyor isek, ne yapmalıyım?
ŞEHİR Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi'nde (PDRM) görevli psikologlardan yardım alabilirsin. Yurt yönetimi bu durumda olduğunu tespit ettiği öğrencilere PDRM ya da bir sağlık kurumundan profesyonel destek almaları yönlendirmesinde bulunabilir. Bu tür sorunlar yaşayan öğrencilerin özel durumlarını ilgili kişiler dışında hiç kimse ile paylaşmayız.​
​​​64. Hastalanırsam ailemden biri odamda, yanımda kalabilir mi?
Hayır. Sağlık sorunu yaşaman durumunda yurtlarımızda bulunan revirde kalabilir, ya da evine gidebilirsin.
​​​65. Yurtlarda duvarla asansörlere afiş, poster, duyuru, bildiri, resim vb. asabilir miyim?
Hayır. Yurt binalarının herhangi bir yerine yurt yönetimince onaylanmamış herhangi bir afiş, poster, duyuru, bildiri, resim vb. malzeme asılamaz.
​​​66. Yurtta hayvan besleyebilir miyim?
Hayır. Yurtta hayvan beslenmesine ve bulundurulmasına izin verilmemektedir.​